Жінки в армії – особливості служби (фото)
Чи важко жінкам переносити військові будні? На які посади приймають жінок?
Щоб з’ясувати ці та інші питання стосовно особливостей служби жінок в армії, кореспондент Української Служби Інформації поспілкувався з Начальником регіональної рекрутингової групи «Південь» 4-го центру рекрутингу Сил ТрО ЗСУ, Тетяною Чоробою.
Що може спонукати жінку приєднатися до війська?
За час моєї роботи я стикалася з багатьма причинами, через які жінок тягне до війська. По-перше, це, як і в чоловіків, бажання захистити нашу країну під час ворожої агресії. Жінки, так само як і чоловіки, можуть служити на різних посадах — і на бойових, і на тилових. Приклади, які вже є, доводять, що жінки справляються не гірше за чоловіків.
Друга, дуже розповсюджена причина — це пошук роботи. Грошове забезпечення у війську зараз непогане, і жінки, шукаючи роботу, звертаються за посадами, спорідненими з цивільними, типу бухгалтерів, діловодів. Також буває рідша причина — коли жінка намагається врятувати свого чоловіка. Якщо у них є малолітня дитина, жінка призивається, і чоловік отримує відстрочку. У такому випадку це також може бути мотивацією для вступу до війська.
Як ви вважаєте, чому важливо, щоб жінки також брали участь у захисті країни?
Тут у мене немає сумнівів, тому що жінки так само як і чоловіки, є громадянами цієї країни, на яку напав ворог. Якщо вони не мають необхідності доглядати за маленькою дитиною, вони повинні захищати свою країну. Єдина причина, через яку жінка не може брати участь у захисті своєї країни і не працювати на перемогу — це якщо вона доглядає за дітьми.
Які професії в ЗСУ можуть зацікавити жінок із цивільним досвідом, наприклад, медиків, бухгалтерів чи IT-спеціалістів?
З мого досвіду, жінок цікавлять різні посади. Найрозповсюдженіша серед них — це діловодство. У Збройних Силах України це напрямок, де жінки часто себе чудово проявляють. Бухгалтери — це також посади, які потребують фахівців із досвідом у бухгалтерії, тому бухгалтерія безперечно може зацікавити жінок.
Зв’язківці, на жаль, у цивільному житті не часто зустрічаються. Якщо у жінки є досвід роботи у зв’язку чи IT-сфері, вона може претендувати на посаду у війську за своїм фахом. Медики — більшість бойових медиків у війську зараз це саме медикині, які разом із чоловіками захищають наших солдатів. Також дуже розповсюджена серед жінок спеціальність — оператор БпЛА. Зараз сили територіальної оборони відкрили школу БпЛА, яка якісно готує пілотів. Жінки справляються не гірше за чоловіків, і часто обирають цю посаду, чудово себе на ній проявляючи.
Набагато рідше дівчата обирають бойові посади, такі як стрілець, кулеметник тощо. Але в Збройних Силах України є підрозділи, які приймають жінок на бойові посади. Якщо є бажання долучитися до бойового підрозділу, така можливість також є.
Чим відрізняється процес вступу на військову службу для жінок і чоловіків?
Процес вступу на військову службу для жінок і чоловіків нічим не відрізняється. Для бойових підрозділів це може бути прийом на службу за мобілізацією або за контрактом. Кандидат має написати заяву у військову частину, командир якої виписує направлення на ВЛК. Після проходження ВЛК та наявності довідки про несудимість кандидат прибуває на службу.
Для вступу на службу за контрактом потрібно зібрати більше документів. Кандидат звертається до територіального центру комплектування, оформлює справу контрактника, проходить військово-лікарську комісію і потрапляє на базову підготовку. Після навчального центру кандидат займає обрану посаду.
Чи потрібно жінкам проходити спеціальну підготовку?
Жінкам не потрібно проходити спеціальну підготовку, лише додаткове медичне обстеження у гінеколога. Останнім часом до рекрутингового центру звертається дуже багато жінок, які шукають посаду у війську, і з кожним днем таких звернень стає все більше.
На які посади подаються найчастіше жінки?
Ну, по-перше, це діловодство. На жаль, ми ніяк не можемо відійти від того, щоб Збройні Сили України перестали бути “паперовою” армією, і на кожен рух військовослужбовця має бути створений документ. Тому діловодство — це дуже важлива робота, і жінки, як і чоловіки, дуже добре з нею справляються.
Діловоди потрібні в різних службах: продовольчій, речовій, автомобільній, службі пально-мастильних матеріалів тощо. Вони ведуть облік майна, заповнюють журнали, займаються інвентаризаціями тощо. Також діловоди є в стройовій частині або в персоналі. Це дуже відповідальна робота, і якщо є цивільний досвід, то жінки виконують її іноді навіть краще за чоловіків.
Ще одна поширена посада, яку займають переважно жінки, — це бухгалтери. Дуже багато жінок служать на посадах кухарів в Збройних Силах України, а також бойових медиків. На бойових посадах жінок менше, але обіймання тієї чи іншої посади залежить не від статі, а від компетенцій кандидата. Комплектація посад у війську залежить від того, чи здатний кандидат виконувати ті, чи інші обов’язки. Бувають випадки, коли приходять дуже спортивні дівчата, які мають такі фізичні можливості, що можуть на рівні з чоловіками виконувати важку фізичну роботу: копати, нести наряди тощо. Тому вони, звісно ж, мають можливість обіймати бойові посади.
В чому полягає підготовка перед службою?
Базова загальна військова підготовка (БЗВП) в навчальних центрах сил територіальної оборони для всіх однакова. Інструктори не роблять відмінностей для чоловіків та жінок, і іноді буває, що умови в навчальних центрах видаються складнішими, ніж у військовій частині. Незалежно від того, на яку посаду планується жінка — діловода, бухгалтера чи стрільця — вона має обов’язково пройти підготовку в навчальному центрі. Зараз це 45 діб повноцінної стрілецької підготовки, яка включає фізичну підготовку, стрілецьку справу, вивчення статутів, військову топографію, військову психологію, тактичну медицину, злагодження дій у складі малого підрозділу, курс виживання тощо.
Як організоване харчування, проживання та інші побутові умови для жінок?
Щодо умов проживання і побуту жінок у війську, то тут все трошки складніше. Якщо дівчата планують долучитися до Збройних Сил України, вони мають бути готові до того, що під час повномасштабного вторгнення та активних воєнних дій, коли частини постійно переміщуються, змінюють локації, займають нові позиції, немає можливостей облаштовувати для жінок окремі побутові умови. Дуже часто дівчата проживають разом із хлопцями. Своїми силами, звісно ж, командування і підрозділи намагаються створити комфортні умови для своїх побратимів та посестер. Проте іноді це неможливо, і жінкам, які готуються вступити до війська, важливо це розуміти і бути морально готовими до бліндажів, сирості, мишей і до неможливості прийняти душ протягом тижня або й більше. Умови війни бувають різні, і не завжди вони комфортні для військовослужбовців та військовослужбовиць.
Що важливо усвідомлювати перед вступом до ЗСУ?
Плануючи вступ до Збройних Сил України, жінкам, як і чоловікам, треба бути готовими до того, що цивільне життя відійде на другий план. Якщо людина, яка не має військового досвіду, долучається до Збройних Сил України, вона, по-перше, має пройти базову загальновійськову підготовку, а після цього у складі свого підрозділу слідувати туди, куди він переміщується. Тобто після відряджання в навчальний центр дуже ймовірно, що перші два-три місяці не буде можливості побачити свою родину. Надалі, під час військової служби, залежно від бойових умов і обставин, також дуже ймовірно, що приїхати на вихідні додому вдасться навіть не кожен місяць. Тому жінкам, які планують вступити до війська, треба бути морально готовими до того, що жити доведеться у військовій частині, рідних бачити рідко, а умови проживання та служби можуть бути не дуже комфортними. Навіть якщо військова частина зараз дислокується у вашому місті, в будь-який момент вона може переїхати. Тут дуже важлива мотивація і розуміння, що військова служба не передбачає службу в одному місці на постійній основі.
Як ставляться колеги-чоловіки до жінок у військовій частині?
Щодо ставлення до жінок в армії, за майже три роки власного досвіду, я можу з упевненістю сказати, що чоловіки-військовослужбовці Збройних Сил України поводяться з жінками гідно. Частіше за все хлопці намагаються берегти своїх посестер, допомагати та підтримувати. У бойових частинах, де служать дівчата, зазвичай панують дружні, здорові стосунки. Звісно, сексизм як явище в армії присутній, проте це не характеризує конкретно Збройні Сили України, а радше відображає стан українського суспільства в цілому. Просто в армії сконцентровано більше чоловіків, тому такі явища іноді трапляються частіше. Повільно, але ми все ж змінюємо ставлення до жінок в українському суспільстві, і згодом це буде помітно і в армії.
Якщо ви бажаєте приєднатись до ЗСУ на власних умовах, звертайтесь до Центру рекрутингу Сил ТрО ЗСУ в Одесі за телефоном +38093 274 96 35 або приходьте за консультацією до нас в приміщення ЦНАП за адресою м. Одеса, вул. Косівська-2Д.
Раніше на USIonline.com —
В Одесі стартували регіональні спортивні змагання «Ігри Ветеранів» (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.