Зерновий коридор: що буде далі
Наразі вдалу роботу нашого зернового коридору фактично ніхто не гарантує - окрім української армії, яка відбиває атаки ворога, у тому числі, на інфраструктуру. Втім, за останніми даними МінАгро, показники роботи портів цього року виросли ледь не удвічі. І майже половина оброблених товарів - це сільгосппродукція, яка прямує у країни Африки, Азії тощо.
За оперативними даними ДП «Адміністрація морських портів України» (АМПУ), з січня по серпень 2024 року українські морські порти обробили 66,8 млн тонн вантажів. Показники значно вищі, ніж за аналогічний період 2023 року, коли обсяг оброблених вантажів становив 37,7 млн тонн – повідомляє Адміністрація морських портів.
За рахунок чого Україна втримує агросферу та експорт та які перспективи у зернового коридору, ми запитали у експерта.
Врожаю буде менше
Зернотрейдер Володимир Кошельник, посилаючись на дані аналітиків, каже, що цього року врожаю буде менше. Це пов’язано із засухою. Втім, це не вплине на стабільність зернового коридору, впевнений експерт.
Минулого року країна мала гарний врожай, логістика відпрацьовувала цілий рік, незважаючи на обстріли інфраструктури та енергетики. Дивлячись на ті виклики, які відбуваються перед країною, справилися дуже добре. Зараз у нас буде інша проблема, тому що врожай 24 року менше буде, всі про це говорять. Але ті експортні можливості, які є в країні, компанії показали, що вони можуть в умовах війни проекспортувати врожай. Але ми справимося в цьому році теж. Не можна сказати, що це буде катастрофа, але в мільйонах тонн буде менше, ніж минулого року.
Наскільки менше врожаю зберуть аграрії, ми побачимо у листопаді-грудні.
Збереження коридору потрібне не тільки нам
Для України зернова галузь – це чи не єдина стабільно працююча сфера, яка наповнює державний бюджет. Але зупиника коридору стане катастрофою не лише для нас, а я для споживачів нашої продукції.
Це практично одна з небагатьох сфер, яка стабільно працює під час війни та генерує валютну виручку. Це напевно один з основних доходів старих на сьогодні – валютний виторг аграріїв. До війни кожен другий долар експорту був від агропродукції. Виняток цієї складової з економіки – це катастрофа. Це могло б стати катастрофою ланцюжком для країн, які отримують продукцію з України. Той самий Єгипет – сто мільйонів населення країни, і вони практично всю продукцію з нашого регіону отримували
Прикра правда
І хоча Росія змінила тактику обстрілів – зараз ворог посилив удари по освітніх та медичних закладах – їй досі вигідно видалити Україну із глобального ринку зерна. Володимир Кошельник пояснює це просто: держава-агресор хоче бути монополістом у всіх сферах.
Вони монополісти в нікелі, газі, в нафті великі гравці. В газі для деяких регіонів вони монополісти. Я вважаю, що це, що вони прораховували – якщо ми завойовуємо Україну, то ми отримуємо велику кількість чорноземів, вихід до Чорного моря, закриваємо чорноморський експорт.
Втім, як би цинічно це не було, якщо Росії вдасться витіснити Україну із зернового ринку, споживачам нашого збіжжя не залишиться нічого, крім купувати у Росії.
Наша незалежність – це для нас маст-хев, те, за що боряться наші люди. Але ви розумієте, у московії перемагає холодильник. То в умовно кажучи за 10 тис кілометрів у Пакистані умовному чи Філіппінах буде на моменті все одно, що відбувається. Їхні проблеми будуть на першому місці. І якщо не дай Бог буде захоплена частина нашої території, з часом це все перемелеться і вони все одно будуть купувати. Росія все-таки номер один по експорту. Їхній поріг більший, чим наший. Як по газу ситуація: війна йде, а хочеш не хочеш, Європа його купує.
На щастя, на сьогодні зерновий коридор політично захищений. Зокрема, після саміту НАТО стало відомо, що президент Туреччини Ердоган веде переговори з Росією та Україною щодо відновлення чорноморських зернових домовленостей.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.