Збереження різдвяних традицій: в одному з найстаріших поселень Бессарабії провели обряд Мошул (фото)
В селі Орлівка Одеської області, яке вважається одним з найстаріших поселень молдаван в Бессарабії, провели стародавній різдвяний обряд Мошул, який проводять виключно етнічні молдавани в цей день.
За проведенням обряду спостерігали кореспонденти Української Служби Інформації.
Старовинний обряд має назву Мошул і заворожує своєю незвичністю і невичерпною силою енергії. Жителі, які його проводять – православні християни.
Попри збереження духу свята, цьогоріч кількість учасників була значно меншою через війну: замість традиційних 100 людей у кожній групі колядників зібралося по 20–30 хлопців.
Дві групи колядників, що представляють різні частини села, збираються ввечері. У кожній із них є свій Мошул – головна фігура обряду. Його особа за традицією залишається під маскою, зробленою зі шкур кроликів чи зайців, прикрашеною стрічками та квітами. У руках у колядників – снопи рогозу, якими вони б’ють об землю, щоб відганяти злих духів. Під гучні звуки барабанів і кларнета групи починають обхід дворів, співаючи молдавські колядки й отримуючи від господарів частування, подарунки та гроші.
Цьогоріч в обряді брали участь лише хлопці віком до 21 року. Візит Мошула й досі вважається символом удачі та добробуту. А для незаміжніх дівчат – це особливий момент: їм належить подарувати колядникам калач.
На світанку обидві групи збираються в центрі села, де триває святкування. У фіналі відбувається традиційне змагання між Мошулами: їх піднімають на плечі, а команди намагаються перетиснути суперників. Цього року протистояння тривало недовго, проте атмосфера радості та єдності залишилася незмінною.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.