Заміна VS модернізація: як ремонтують ліфти в Одесі і скільки це коштує
В Одесі на 2024 рік у рамках міської цільової програми заплановано замінити 91 ліфт у 80 багатоповерхових будинках на загальну суму 149 мільйонів гривень. Про це заявили в Одеській міській раді. Як зазначили в мерії, в Одесі вже відновлено 55 підйомників, термін експлуатації яких перевищив 25 років.
Про те, наскільки якісно відновлюють ліфти в міських багатоповерхівках і які складнощі спіткають міську владу у цій справі Українська Служба Інформації поцікавилась у Юрія Звеліндовського, експерта в галузі ЖКГ.
Якщо говорити про гроші, 149 мільйонів гривень для заміни 91 ліфта, – це мало, вдосталь чи забагато?
Однозначно відповісти на це питання дуже складно. Все залежить від технічних характеристик кожного окремого ліфта в першу чергу від кількості зупинок (це термін професійний) для споживачів це кількість поверхів, а також від вантажопідйомності (по суті від кількості осіб, які одночасно можуть скористатись поїздкою в ліфті). Тобто заміна або модернізація пасажирського ліфта в дев’ятиповерхівці буде коштувати дешевше ніж заміна або модернізація вантажно-пасажирського ліфта в будинку, що має 16 поверхів.
Крім того, перед прийняттям рішення щодо проведення заміни або модернізації необхідно провести експертне обстеження та скласти висновок, в якому і буде зазначений обсяг необхідних робіт. На підставі висновку формується кошторисна документація, яка визначає скільки коштів необхідно витратити на той або інший ліфт.
Так, наприклад, вартість робіт щодо відновлення вантажно-пасажирського ліфта в ЖК “ТІРАС”, який був пошкоджений у 2022 році внаслідок влучання ракети, склала в межах 1,2 мільйона гривень. Ліфт на 16 зупинок, вантажопідьйомністю на 1000 кг був знищений майже повністю. Вартість відновлення розташованого поряд пасажирського ліфта ЖК “ТІРАС”, який постраждав значно менше, склала в межах 200 тисяч гривень. (16 зупинок, 400 кілограмів). Кошти на ці роботи виділялись не з міського бюджету і не в межах міської програми, а з обласного бюджету. Але приклад з ЖК “ТІРАС” я навів лише для усвідомлення вартості.
Слід зазначити, що в деяких випадках в рамках реалізації міської програми здійснювалась не повна заміна ліфтів та обладнання, а лише модернізація.
З одного боку, це зменшує витрати на кожний окремий ліфт, а з іншого, – дає можливість поновити експлуатацію не на повний 25-річний термін, а лише на частину цього терміну.
Наскільки складно сьогодні замінювати й модернізувати ліфти в Одесі, враховуючи виклики війни?
Дійсно війна внесла свої неприємні корективи в процес заміни та модернізації ліфтового господарства в нашому місті.
Нашим ліфтовим підприємствам довелось позбуватись старих джерел постачання обладнання, устаткування, комплектуючих (адже це підприємства росії і білорусі) та знаходити нові, але я не думаю що це було самим складним завданням. Крім того, в Україні вже є свої, у т.ч. спільні підприємства, що виробляють необхідні складові для ліфтового господарства.
На мою думку, складніша ситуація склалася з наявністю спеціалістів. Необхідно пам’ятати що ліфт – це об’єкт підвищеної небезпеки, і від своєчасності та якості його функціонування залежить, в першу чергу, безпека життя та здоров’я користувачів. Відповідно, й вимоги до професійної підготовки персоналу, що здійснює монтаж ліфтового обладнання, значно жорсткіші та суворіші ніж для фахівців інших галузей.
А самі організації, що здійснюють діяльність з монтажу ліфтового обладнання повинні мати відповідні ліцензії та дозволи.
Слід зазначити, що монтажники цього обладнання – це переважно чоловіки призовного віку. Тобто ліфтові організації знаходяться під постійним ризиком відчути кадровий голод. Який вихід з цих обставин будуть знаходити зазначені організації, – краще спитати безпосередньо у керівництва цих підприємств.
Якою сьогодні є ситуація з ліфтами в Одесі чи дійсно їх замінюють і ремонтують?
Так, дійсно процес заміни та модернізації ліфтів в нашому місті здійснюється постійно. Відбувається цей процес в рамках міської цільової програми.
Майже кожний рік Одеська міська рада приймає рішення про виділення на заміну та модернізацію ліфтів бюджетних коштів.
Але є низка об’єктивних факторів, які уповільнюють цей процес. По-перше, нагляд за проведенням цього процесу здійснює Управління Держпраці, що передбачає, у тому числі здачу виконаних робіт представникам даної структури. По-друге, заміна та модернізація здійснюються за бюджетні кошти, витрачання яких жорстко регламентовано законодавством, що також додає бюрократичного навантаження.
В міськраді заявили про 55 відремонтованих ліфтів. Чи можете навести приклади, де і наскільки якісно були проведені роботи?
Цьогорічних прикладів навести не можу, але наприкінці минулого 2023 року була здійснена заміна двох ліфтів в 10-поверховому будинку за адресою вулиця Академіка Глушка, 11 Д. Необхідно зазначити, що ці ліфти були відключені (зупинені) ще у 2021 році. При цьому зупинені вони були на підставі рішення суду. І ця ситуація не є виключенням. В будинках, де був вичерпаний 25-річний термін експлуатації, а ліфти без відповідних дозволів продовжували функціонувати, зупинення експлуатації таких ліфтів відбувалось на підставі рішень адміністративного суду за позовами Управління Держпраці.
На сьогодні в Одесі налічується більш ніж 5000 ліфтів. Значна кількість з них – це підйомники в будинках 70-80 років побудови, тобто експлуатаційний термін яких у 25 років вже закінчився, тому необхідно проводити їх заміну або модернізацію. Є практика, коли проводилась не повна заміна ліфтів, а їхня модернізація, після чого термін експлуатації було реанімовано ще на 25 років. Хоча модернізація дозволяє поновити експлуатацію лише на 7-8 років, по закінченню яких або необхідно знову проводити модернізацію, або ліфт буде зупинено.
Тобто до ліфтів, у яких найближчим часом закінчиться 25-річний термін експлуатації, додадуться ще й ліфти, у яких закінчиться термін експлуатації, продовжений останньою модернізацією.
Матеріал підготувала Наталія Костенко
Раніше на USIonline.com —
Майже половина з запланованого: в Одесі поміняли 44 ліфти (відео)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.