
За останні 150 років людство втратило 80% водно-болотних угідь Дунаю: яка ситуація на Одещині (фото)
За останні 150 років внаслідок людської діяльності — протипаводкового захисту, гідроенергетикою, регулюванням стоку (ставки, водосховища), спрямленням русел, активним судноплавством та днопоглибленням — Європа втратила понад 80% природних заплав і водно-болотних угідь Дунаю, а разом з ними й екосистемні послуги, які вони надавали.
Про це повідомили у Всесвітному фонді природи WWF-Україна.
На території України Дунай протікає лише декількома десятками кілометрів по кордону, проте країна є важливою частиною його басейну. В Україні беруть початок великі притоки Дунаю – Тиса (Закарпаття), Прут та Сірет (Карпати), які несуть свої води до головного русла. Україна разом із Румунією поділяє унікальну дельту Дунаю – найбільшу заплавну екосистему Європи і одну з найбагатших біорізноманіттям територій континенту.
На українському боці дельти, неподалік міста Вилкове, встановлено символічний знак «0 км», що позначає місце, де головне русло Дунаю впадає в Чорне море. На жаль, через повномасштабне вторгнення росії доступ до Дунайської дельти на українській території нині обмежений з міркувань безпеки.
Основними загрозами для екології Дунаю стали забруднення небезпечними відходами та гідроморфологічні зміни русла.
Зокрема, мова йде про:
- Забруднення органічними, біогенними та небезпечними речовинами — як результат недостатньої очистки стічних вод або її відсутності, а також їхнього змиву з сільськогосподарських угідь, промислових та комунальних підприємств;
- Гідроморфологічні зміни;
- Зміна клімату;
- Засмічення водних об’єктів твердими побутовими відходами (зокрема й пластиком);
- Інвазивні (чужорідні) види;
- Вплив воєнних дій.
Дунайський басейн та його притоки є домом для унікального та багатого розмаїття видів, що робить його центральним пунктом для збереження біорізноманіття у Центральній та Південно-Східній Європі. Весь річковий басейн є притулком для приблизно:
- 2 000 видів рослин та понад 5 000 видів тварин.
- З них: 40 видів ссавців, близько 180 видів гніздових птахів, приблизно 100 видів риб та дюжину видів рептилій та амфібій.
- Особливо винятковим є біорізноманіття Дунайської дельти. Дунайський біосферний заповідник, одна з найбільших заповідних територій (580 000 гектарів), є природним генофондом “неоціненного значення”. Він може похвалитися 1 839 видами флори, 678 видами водоростей та 1 016 видами листостеблових рослин. Його фауна включає 3 590 видів, зокрема 2 244 види комах, 91 вид молюсків, 135 видів риб та 331 різний вид птахів.
- Великі заплавні ліси та Дунайська дельта слугують останніми притулками в континентальній Європі для таких знакових видів, як орлан-білохвіст та пелікани білі. Лише Дунайська дельта є домом для 70% світової популяції пеліканів білих.
Проте саме гідротехнічні споруди є однією з найбільших екологічних проблем для Дунаю. Річкові греблі та шлюзи, збудовані для виробництва електроенергії або судноплавства, розділили річкову систему і створили перешкоди для міграції риби та інших водних організмів. Наприклад, гребля «Залізні ворота», зведена на Дунаї у 1970-х роках, повністю перекрила шлях багатьом видам риб до місць їхнього нересту. Через відсутність рибоходів значно скоротилися площі нерестовищ, що призвело до різкого зменшення кількості цінних видів риб, зокрема осетрових, — зазначає керівниця напряму «Вода» WWF-Україна, кандидатка географічних наук Оксана Коноваленко.
Окрім гідротехнічних споруд на річках, нелегальний вилов риби — насамперед заради чорної ікри — є ще однією причиною сьогодні, яка ставить під загрозу виживання дунайських осетрових.
Для Європи Дунай лишається останньою великою річкою, де ці червонокнижні види риб ще можуть вільно жити і природно розмножуватися, зауважують експерти міжнародного проєкту LIFE-Boat 4 Sturgeon. Адже понад 800 км річок Дунаю залишаються вільнотекучими.Сьогодні осетрових вважають найвразливішою групою видів на Землі — до 23 із 26 їхніх видів перебувають на межі зникнення.
Нагадаємо, що Дунай — це найбільша міжнародна річка Європи. Він протікає територією чи є кордоном 10 держав, а його басейн ділять між собою 19 країн. Саме на цій річці розташовані 4 європейських столиці: Австрії — Відень, Сербії — Белград, Угорщини — Будапешт, Словаччини — Братислава.
У цьому басейні проживає близько 83 мільйонів людей, причому понад 20 мільйонів безпосередньо залежать від Дунаю як джерела питної води.
Раніше на USIonline.com —
У Дунай випустили понад 30 тисяч молодих осетрових для відновлення популяції (фото, відео)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.