З Одеської області намагалися вивезти за кордон рідкісні купюри (фото) «фото»

З Одеської області намагалися вивезти за кордон рідкісні купюри (фото)

Купюри різного номіналу громадянин України намагався вивезти до Молдови через пункт пропуску «Маяки - Удобне - Паланка» без дозвільних документів.

Про це повідомляє Одеська митниця.

Грошові знаки знаходилися у багажному відсіку автомобіля у сумці з особистими речами.

Серед виявленого були перші гривні часів Української Народної Республіки з написом «1 гривня містить 8,712 долі щирого золота», українські карбованці часів Центральної Ради, які ходили нарівні з кредитовими білетами, та навіть так звані “розмінні білети Одеси”, що друкувалися у знаменитій одеській типографії Фісенка.

Купюри, випущені в обіг понад століття тому, є цікавим культурним прошарком української історії.

Серед одеських колекціонерів неабиякий інтерес має “розмінний білет Одеси”, надрукований у 1917 році. Поява таких грошей стала відповіддю міської влади на грошовий колапс, спричинений революцією та припиненням надходжень грошової маси до Одеси.

Виготовленням грошей займалося кілька типографій. Вилучена одеськими митниками купюра могла бути надрукована у типографії Шпенцера, яка знаходилася у Струдзівському провулку та спеціалізувалася виключно на номіналі «25 рублей». Хоча, є велика доля ймовірності, що банкнота побачила світ в одному з підвалів Молдаванки, яка дала притулок не одній фабриці фальшивих асигнацій.

«50 карбованців», які наш співвітчизник намагався вивезти з України, є одними з перших грошей Української Народної Республіки. Вони були введені в обіг у квітні 1918 року. У народі їх називали «лопатками» через зображеного на них селянина з лопатою як символом праці. До речі, більшовики, захопивши владу в Одесі, заволоділи кліше до цієї банкноти та користувалися ним для випуску грошей на інших захоплених територіях.

На купюрах номіналом у 500 гривень зображено голову жінки – символ молодої держави Україна. В народі ці гроші отримали назву «горпинки». Їх називали так через оздоблення орнаментом в стилі українського бароко XVII–XVIII століть «горпинка», який часто використовувася на вишиваних фартушках.

Тож вилучені одеськими митниками гривні були надруковані в Берліні чи Лейпцигу в друкарні “Reichsdruckerei”, а в Україну їх доставили найсучаснішими на той час аеропланами-бомбовозами, які належали акціонерному товариству “Lufthansa”.

Раніше на  USIonline.com

В Одеській області знайшли спиртопровід до Придністров’я (фото, відео)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.