Вперше після російського удару: Одеський художній музей знову відкрив свої двері (фото)
У п'ятницю, 15 грудня, з 12 до 17 усі охочі мають змогу відвідати музей безкоштовно. Такий подарунок музейники зробили всім мешканцям міста на честь 124-ї річниці зі дня заснування закладу. Цю річницю поціновувачі мистецтва так і не змогли відсвяткувати вчасно через ракетну атаку РФ.
На відкритті Одеського національного художнього музею побувала фотокореспондент Української Служби Інформації Ніна Ляшонок.
ОНХМ знову приймає відвідувачів. Понад місяць через влучання російської ракети «Онікс» поряд із воротами музею установа була закрита для відвідувачів. Старовинна будівля зазнала досить великих пошкоджень: вибиті майже всі вікна та двері з боку вулиці Софіївської, зруйновані елементи фасаду, пошкоджені дах, вхідна група, зали другого поверху. Через руйнування частину залів закрили; не використовується й досі адміністративна будівля музею, яка опинилася найближче до епіцентру вибуху.
Це був дуже важкий місяць, коли у залах музею не було відвідувачів, не було експозиції. І сьогодні три з п’яти виставкових проєктів, які були присутні в музеї під час влучання, – відновлені, – розповіла директорка музею Катерина Кулай.
Катерина Кулай
Через російський удар Одеський хумузей вимушений був призупинити виставки двох українських мисткинь Альбіни Ялози «Львівські емоції» та художниці Kinder Album. Наразі у стінах музею можна побачити виставки Марґіт та Романа Сельських «Сонце Заходу / Sol Occidens», Володимира Семківа «Радість» та Бориса Айзенберга «Квіти за відвалами».
Всі три вони займають зараз весь перший поверх. На жаль, довгоочікуваний проєкт Романа та Марґіт Сельських «Сонце Заходу» з другого поверху перенесли на перший у трошки зміненому вигляді. Але роботи та експозиція чудово виглядають, – зазначила Катерина Кулай.
Окрім того, в музеї працюватиме крамничка з сувенірами, де, зокрема, можна придбати мерч.
Вже через тиждень в музеї запрацює новий проєкт: він буде представлений на другому поверсі. Водночас у січні музейники запланували ще два відкриття.
Підтримку у відновленні роботи музею надали міжнародні організації та фонд ЮНЕСКО.
Надалі є певні плани і ми дуже радіємо, і очікуємо кожного відвідувача сьогодні й усі подальші дні, – додала директорка ONFAM.
Пенсіонерка Валентина Григорівна прийшла подивитися на врятовану експозицію музею. Каже, що спостерігати наслідки удару наживо дуже сумно, адже раніше бачила пам’ятку архітектури красивою та доглянутою.
Прийшли, – забиті всі вікна. Вхід був в іншому місці. І таке, знаєте, відчуття сумне. Й навіть в уцілілих вікнах повиймали скло, – поділилася одеситка.
Валентина Григорівна
Тетяна Семенівна та Володимир Олександрович Федорови – переселенці із Херсона. Через постійні російські обстріли подружня пара втратила житло та дачу, на які відкладали усе життя. Тому зараз тимчасово переїхали до Одеси. Як тільки дізнались про відкриття ОНХМ, вирішили, що обов’язково підтримають музей. Подружжя ділиться: хай там як, життя продовжується та українці роблять все для того, щоб жити нормально, а відкриття музею – цьому підтвердження.
Ми так ось живемо одним днем. Ми прийшли до музею, ходимо й до театру. Знаєте, це як у паралельному світі побував, коли приходиш до театру. Те, що там у Херсоні, трошки забуваєш на цей час. Намагаємося дуже не сумувати, радіти одному дню. Ось так у своєму віці за 70 живемо надіями, – говорить жінка.
Сім’я Федорових
За словами директорки Катерини Кулай, музейники разом рятували приміщення установи: провели консерваційні дії щодо закриття вікон та укріплення покрівлі, через обвали стелі. Наразі найбільше потребує відновлювання адміністративний корпус, який найсильніше постраждав після удару. Адже якщо тимчасово законсервувати ці приміщення та не проводити стабілізаційні роботи, вони будуть руйнуватися й далі і без російських ракет, пояснює Катерина Кулай.
Загальна сума збитків для музею після ракетної атаки рашистів 5 листопада – майже 10 мільйонів гривень, каже директорка. Водночас повністю відновити роботу установи колектив зможе лише після закінчення війни.
Увесь цей час в одній частині музею буде відбуватись відновлення, в іншій – експозиції. На жаль, деякі зали ми вимушені були виділити під робочі місця, тому що колективу потрібні місця, – розповіла Катерина Кулай.
Раніше на USIonline.com —
В Одесі фахівці підрахували збитки екології від влучання ракети на вулиці Софіївській
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.