«Воєнні додатки»: як ІТ-фахівці допомагають країні здобути перемогу
З початку повномасштабного вторгнення росії айті-волонтери створюють програмні продукти, які допомагають державі та нашим захисникам здобути перемогу. Айтівці підтримують країну саме в тому напрямку, де їхні уміння та знання особливо корисні.
Про це Українській Службі Інформації повідомили самі ІТ-фахівці.
Повітряна тривога та гуманітарні вантажі
Найбільш популярним додатком в Україні, серед розроблених під час війни, є «Повітряна тривога» від компанії Ajax Systems. Програма дозволяє отримувати сповіщення про різні типи потенційних загроз. Це може бути інформування про повітряну тривогу, артилерійський обстріл, вуличні бої, хімічну або радіаційну загрозу. У Міністерстві цифрової трансформації повідомили, що цей додаток завантажили понад 11 млн разів.
Ще одна цікава програма, яка створена за участю команд СБУ, YouControl та Artellence для військових, тероборони та поліції, має назву «ТиХто». Вона допомагає в ідентифікації людей на блокпостах під час перевірки документів. Застосунок порівнює відповідність обличчя фотографії у паспорті та паралельно перевіряє, чи перебуває людина у розшуку, під санкціями або є в реєстрах терористів тощо. Додаток працює з інформацією, яка знаходиться у відкритих реєстрах.
Війна в Україні показала, що боротьба йде не тільки на війському фронті, а й на інформаційному, технологічному та гуманітарному тощо. Тисячі спеціалістів долучилися до так званої ІТ-армії аби допомогти країні впоратися із новими викликами у питаннях кібербезпеки, логістики та транспортуванні, освіті, обліку вимушених переселенців, тощо. Лише в нашій компанії більш ніж 100 експертів-волонтерів беруть участь у 15 проєктах для держави, – коментує Сергій Гаращук, керівник EPAM у південному регіоні.
Сергій Гаращук
Так, волонтери компанії компанії доєдналися до роботи над платформою з логістики, яка спрощує доставку гуманітарного вантажу. Сustoms.help.gov.ua — спеціальний сервіс, ініційований Офісом президента. За допомогою онлайн-платформи можно бачити весь обсяг надходжень гуманітарних вантажів у нашу країну, від моменту реєстрації до доставки одержувачу.
З початку повномасштабного вторгнення до України надійшло понад 700 тисяч тонн гуманітарної допомоги. Вантажі по регіонах розподіляли через спеціальні хаби. Через велику кількість звернень був створений портал гуманітарної допомоги. Завдяки новому рішенню процедура митного оформлення на українських кордонах стала більш простою. З початку травня програма інтегрована з митною системою, тому після запуску сервісу гуманітарні вантажі можна реєструвати та декларувати онлайн у 2-3 рази швидше.
Допомогти фермерам та студентам
У Міністерстві аграрної політики зазначають, що цієї весни пройшла найбільш відповідальна посівна за останні 30 років. Спрогнозувати ситуацію, зокрема, допомогла онлайн-платформа Аgrostatus.org. Експерти змогли за два тижня до старту посівної зібрати та проаналізувати дані про поточний стан фермерських господарств, техніки та палива, площі обстрілюваних чи замінованих полів, а також наявну кількість насіння, добрив та палива.
Один із учасників волонтерського проєкту, архітектор рішень EPAM Андрій Рудавко каже, що сервіс створили за рекордні терміни – 5 днів, а працювали над ініціативою лише 5 осіб.
Окрім розробки потрібно було також переконати фермерів внести свої дані на платформу, – каже ІТ-волонтер. – Тоді учасники проєкту запропонували міністру агрополітики записати відео зі зверненням до аграріїв. Після цього понад 2500 фермерів зареєструвалися на платформі та надали дані щодо матеріально-технічного забезпечення. Це дало змогу оцінити необхідний масштаб втручання держави та міжнародних партнерів для більш ефективного проведення посівної кампанії.
Андрій Рудавко
Сергій Гаращук згадує проект зі сфери освіти. Волонтери компанії разом з представниками Amazon Web Services допомогли перенести у хмарні сховища сервери та інші критичні елементи інфраструктури 20 вищих навчальних закладах. Так вдалося допомогти університетам Києва, Харкова, Дніпра та інших міст. Якщо будівлі або приміщення з серверами цих ВНЗ постраждають або зникне електроенергія, студенти зможуть без перебоїв продовжувати дистанційне навчання.
Крім допомоги на так званому кіберфронті, ІТ-галузь забезпечує стабільний приплив валютних надходжень, а частка технологічної індустрії у всьому експорті послуг за перше півріччя 2022 року становила 46%.
ІТ – єдина галузь в Україні, яка зростає з початку 2022 року. За даними НБУ, обсяг експорту комп’ютерних послуг виріс на четверть у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Одна із задекларованих цілей уряду — збільшення частки IT у ВВП країни з нинішніх 4% до 10% у найближчі півтора роки. Попри війну ІТ має великий потенціал для розвитку: в Україні все ще в 3 рази менше ІТ-спеціалістів на 100 тис. населення, ніж у країнах Європи – Польщі, Сербії, Угорщини та інших. Це свідчить про високий потенціал розширення зайнятості в ІТ-сфері через формальну освіту та перекваліфікацію.
Раніше на USIonline.com —
На Одещині викрили п’ятьох інтернет-агітаторів «русского мира»
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.