Вітер змін або чи варто розраховувати на пенсію від держави «фото»

Вітер змін або чи варто розраховувати на пенсію від держави

Верховна рада України 9 вересня 2021 року ухвалила у першому читанні законопроєкт №4668 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства», основною метою якого є вдосконалення пенсійного забезпечення громадян.

Юристка Одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марія Кобзар розповіла читачам Украинской Службы Информации про зміни, які мають відбутися у найбижчому часі після ухвалення змін до українського законодавства.

Що ж пропонує даний законопроект громадянам?

У процесі реалізації пенсійної реформи пенсійне законодавство змінювалося неодноразово, так з 2017 року були виключені з механізму індексації пенсії, призначені за „спеціальними” пенсійними програмами, що призвело до порушення прав і, як наслідок, породило низку позовних заяв щодо відновлення та захисту цих прав.

Серед громадян, чиї права порушуються, опинилися науковці, державні службовці, пенсіонери органів місцевого самоврядування, частина військових пенсіонерів. Також не було  врегульовано питання про достроковий вихід на пенсію (за півтора роки до досягнення пенсійного віку) при скороченні чисельності штату чи реорганізації підприємства, питання пенсійного забезпечення батьків (опікунів), які доглядають за дітьми із рідкісними захворюваннями але без наявності у них статусу особи з інвалідністю.

Як зазначається у документі, «відсутність визначеної в законі дати індексації не дозволяє забезпечувати сталість пенсійного забезпечення громадян та видатки на його фінансування».

Саме тому основними положеннями проєкту пропонується:

  • визначити дату щорічної індексації пенсій – 1 березня;
  • здійснювати щорічну індексацію пенсій військовослужбовцям, державним службовцям та іншим категоріям пенсіонерів на загальних умовах;
  • призначати достроково пенсії за віком за півтора роки до досягнення пенсійного віку особам, трудовий договір з якими розірвано в зв’язку зі змінами в організації виробництва та за інших умов;
  • призначати достроково пенсії матерям (батькам) дітей, хворих на тяжке, рідкісне захворювання, яким не встановлено інвалідність.

Набрання чинності пропонується з 1 січня 2022 року. За прогнозами, реалізація законопроєкту матиме вплив на інтереси громадян, у тому числі пенсіонерів, та не впливатиме  на ринкове середовище, права та інтереси суб’єктів господарювання, громадян, розвиток регіонів, підвищення чи зниження спроможності територіальних громад, ринок праці, рівень зайнятості населення тощо.

При цьому, автори документу в своїх розрахунках посилаються на те, що у 2022 році прогнозується зростання валового внутрішнього продукту на 4,3 %, що, на їхню думку, має  обумовити збільшення, зокрема, мінімальної заробітної плати та, відповідно, збільшить надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Це створить фінансові можливості для поступового вдосконалення пенсійного забезпечення, тобто ці розрахунки ґрунтуються на припущеннях, а не на наявних реальних надходженнях.

Як нам відомо, на сьогоднішній день в Україні діє солідарна система пенсійного забезпечення, отже значна частина коштів на фінансування отримується за рахунок сплати єдиного внеску. За оцінками Міністерства соціальної політики, “лише солідарні пенсії вже ніколи не зможуть забезпечити гідне життя”. Мається на увазі те, що така пенсійна система може нормально працювати лише за умови, що внески сплачуватимуть щонайменше вдвічі більше людей, ніж ті, що їх отримуватимуть. Згідно досліджень  фахівців Інституту демографії ім. Птухи, народжуваність в Україні падає, а тривалість життя збільшується.

Тож іншою стороною пенсійного забезпечення є наявний дефіцит коштів, що призводить до вимушених і непопулярних рішень про підвищення пенсійного віку та запровадження обов’язкової накопичувальної системи пенсійного забезпечення.

І хоча держава на сьогоднішній день вживає всіх заходів для можливості гідного забезпечення пенсіонерів, та через нестачу ресурсів, за умови наявності лише солідарної системи, можливо очікувати тільки на гарантований мінімум, який навряд забезпечить достойне життя. Тому впровадження накопичувальної системи на даний момент залишається єдиною можливістю подбати про своє майбутнє.

Ранее на  USIonline.comЕжегодная индексация пенсий и бюджет: нардеп Васильковский рассказал о результатах пленарной недели.

Читайте нас в Facebook, Telegram и Instagram, смотрите на Youtube.