Війна та здоров’я: чому зараз важливо стежити за поставою
Хороша постава – це не просто естетика тіла людини, а й запорука здоров'я хребта, а отже – багатьох органів та систем організму.
Чому зараз, під час війни, особливо важливо стежити за своїм диханням та поставою, пояснив фахівець із масажу, реабілітації та кінезіології Олег Захаров.
Олег Захаров
Наше життя починається з вдиху. Згодом цей процес стає автоматичним, і ми перестаємо звертати увагу на те, як і в якому стані дихаємо.
При диханні організм насичується киснем – життям. А найкраще дихається з правильною поставою, коли спина рівна, плечі розправлені, груди не затискаються. Але коли ми в стресі, дихається по-іншому, тіло сковується – такий затяжний стан погіршує наше самопочуття і може призвести до різноманітних хвороб.
Трохи анатомії для тих, хто цікавиться
За спостереженнями доктора фізики та психології Моше Фельденкрайза, переляк, а також часті негативні емоції (що сьогодні особливо актуально для українців) вкорочують м’язи вздовж передньої фронтальної лінії (ПФЛ) тіла. Так людина намагається захистити органи.
При цьому положенні втягується шия і голова зрушується вперед та вниз. Таким чином, у наляканої людини заціпенілість у ногах, зігнуті тулуб і руки у поєднанні з розігнутою верхньою частиною шиї.
Коли вищеописана постава зберігається тривалий час, виникають проблеми зі здоров’ям. Така поза або її варіації можуть негативно впливати майже на всі життєві функції, утруднюється дихання.
Початкова реакція на переляк супроводжується різким видихом. Коли реакція зберігається надовго, то можна “застрягти” на цій стадії видиху дихального циклу, що в свою чергу загрожує депресією.
“Депресивна постава” розвивається як реакція нервової системи на події зовнішнього світу. Часто це може супроводжуватися почуттям провини, болю та тривоги. У руховій системі спостерігається стягування м’язів, фасції. Це впливає на весь організм: неправильне положення грудної клітки намагаються компенсувати ноги, шия і плечі, і навіть ребра, перетягуючи навантаження. Через ускладнене дихання створюється вже інший баланс хімічних речовин крові та інших рідин тіла, рівень кисню знижується, а кортизолу (гормон стресу) — зростає.
Простіше: чому правильна постава така важлива
Дихання. Сидячи прямо при вдиху, повітря легше потрапляє у легені, згорбившись – складніше.
Внутрішні органи. Опущені плечі та згорблена спина створюють зайвий тиск на грудну клітку, діафрагму. Це негативно впливає на внутрішні органи черевної порожнини, малого тазу та на сечостатеву систему організму.
Травлення. Рівна спина дозволяє збільшити обсяг легень, тим самим сприяючи проходженню кисню та їжі. Як наслідок, шлунково-кишковий тракт функціонує краще.
Голос. Неправильна постава впливає на голос як додатковий бар’єр, що гальмує вивільнення повітря та звуку.
Суглоби та м’язи. Правильна постава – запорука необхідного для здоров’я правильного положення м’язів та суглобів, що забезпечує меншу енерговитратність та запобігає втомі.
Мислення. Якщо в легені надходить недостатньо кисню, то мозок кровопостачається гірше. Це може призвести до порушення пам’яті і мінливості настрою.
Хребет. При постійній сутулості змінюються анатомічні особливості хребта, що призводить до звуження нервових каналів та кровоносних судин.
Голова.Через неправильне положення шийного відділу порушується кровообіг, провокуючи головний біль.
Чим можна собі допомогти
Для вирішення проблеми неправильної постави буде недостатньо просто попрацювати з рівнем серотоніну за допомогою антидепресантів або, наприклад, якось підвищити самооцінку. Звичка підтримувати певне положення тіла вже сформувалася, а також змінилися структура фасціальної мережі та напрямки потоків рідин. Тому потрібно працювати на глибинному рівні – з м’язами.
Головне – поставити собі за мету стежити за поставою весь час. Зберегти здорове тіло допомагає правильно підібрана та регулярна фізична активність. Коригувати порушення набагато складніше, але виправити цілком реально. При цьому важливо бути готовим до того, що на це знадобиться час.
Рекомендації
1.Зручне робоче місце: якщо сидячий спосіб життя, то слід правильно організувати робочий простір: підберіть стіл та стілець з урахуванням вашого росту.
2.Пряма спина – за поставою потрібно весь час стежити і намагатися не закидати ногу на ногу.
3.Фізична активність: робіть мінімальні фізичні вправи протягом дня, займіться стречінгом, плаванням, виконуйте спеціальні вправи для постави (вони є у відкритому доступі в інтернеті).
4.Сон: замініть свій звичний матрац, високу подушку на ортопедичні.
5.Ходіть на масаж:
– це зміцнить ослаблені м’язи, зробить їх еластичними та пружними;
– посилить роботу обмінних процесів у тканинах та наситить киснем;
– зменшить або повністю позбавить болю, зніме м’язові блоки та напругу.
Раніше на USIonline.com —
В Одесі безкоштовно консультують з питань здоров’я дітей та дорослих (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.