Війна руйнує пам’ятки: на Одещині росіяни пошкодили 123 об’єкти культурної спадщини
18 квітня відзначають Міжнародний день пам'ятних та визначних місць, а в Україні – День пам'яток історії та культури. Останні роки країна бореться з навалою окупантів, які нищать без розбору все довкола. Удари росіян завдають великої шкоди містам та їх пам'яткам архітектури. Тільки в Одеській області росіянами пошкоджені 123 культурні пам'ятки та чи вдасться їх повноцінно відновити?
Кореспондент Української Служби Інформації зібрав останні дані про злочини росіян, вчинені щодо культурної спадщини Одеси та області.
Наше місто багате на мистецьку та культурну спадщину – відношення до неї має бути уважним та дбайливим. Під час війни посилення захисту цих об’єктів є надважливим завданням.
На території Одеської області з початку повномасштабного вторгнення різного ступеня пошкодження зазнали 123 будівлі-пам’ятки, з них національного значення – 18, місцевого значення – 105.
Зараз в Одеській області також активно працюють над виявленням, дослідженням та популяризацією нематеріальної культурної спадщини. До Національного переліку від Одеської області додано 10 елементів. Зазначається, що у 2023 році до переліку було внесено три елементи.
Росіяни навмисно спрямовують свої ракети на історичний центр Одеси, що знаходиться під захистом ЮНЕСКО. Їх чисельні удари по місту пошкодили старовинні будівлі та об’єкти культурної спадщини: Одеський археологічний та Морський музеї, Воронцовський палац, Пасаж, житловий будинок Чижевича, житлова забудова Соломос (початок XX сторіччя, пам’ятка архітектури місцевого значення), тощо. В числі найбільш постраждалих будівель: Спасо-Преображенський собор, Будинок вчених та Одеський літературний музей. Наразі відомо про близько 100 пам’ятників архітектури Одеси, які зазнали пошкоджень чи руйнувань через війну.
Сьогодні Донецька, Харківська та Одеська області вважаються регіонами, де об’єкти культурної спадщини зазнали найбільших російських атак. Загалом цілями росіян стали понад 900 об’єктів історії та культури в Україні. Крім того, понад 20 тисяч пам’яток культури національного та місцевого значення перебувають під окупацією.
Раніше уряд повідомляв, що усі об’єкти культурної спадщини в Україні внесуть до спеціального державного реєстру. Цей реєстр стане інструментом для визначення розміру компенсацій від російської федерації.
Нагадаємо, що на початку 2023 року всесвітня організація ЮНЕСКО взяла під посилений захист історичний центр Одеси. Зокрема, це ансамбль Приморського бульвару, Театральна площа, вулиці Дерибасівська, Гоголя, Торгівельний порт, Пасаж. Це пов’язане з тим, що пам’ятки можуть отримати шкоду або бути зруйнованими через війну. Цей статус Одеса намагалася отримати задовго до повномасштабного вторгнення, а сам процес включення історичного центру до списку спадщини ЮНЕСКО тривав близько 10 років.
Окрім захисту ЮНЕСКО на місто та державу накладаються і певні зобов’язання. Серед них: утримання території у належному стані, заборона на появу дисгармонійних об’єктів у охоронній зоні, збереження зовнішнього вигляду вулиць максимально наближеним до подій Революції 1917 року.
Вже у квітні 2024 року на сайті організації з’явилася оновлена карта історичного центру Одеси – на ній можна побачити що зона охорони культурної спадщини була розширена, до неї потрапили вулиці Приморська – Лідерсовський бульвар – Леонтовича – Пантелеймонівська – Старопортофранківська – Балківська. Проте жодних офіційних звернень з цього приводу поки що не було.
До збереження культурних пам’яток Одеської області підключились й інші країни. Так, німецьке місто Бремен допомагає зацифровувати об’єкти культури та пам’ятки архітектури в регіоні. Під час постійних терористичних атак ворога, пояснили фахівці, це допоможе зберегти культурні пам’ятки задля уникнення втрати унікальних артефактів та витворів мистецтва, які є невід’ємною частиною ідентичності народів та спільним надбанням людства.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.