
Відстріл птахів на Одещині: боротьба з пташиним грипом чи прикриття весняного полювання?
Наукова спільнота відреагувала на новину про «діагностичний відстріл» птахів в Одеській області. На думку деяких фахівців, за цим рішенням криється бажання посадовців в обхід законодавства вийти на заборонені під час воєнного стану полювання.
Нагадаємо, інформація про санітарний відстріл з’явилася кілька днів тому на сторінці Саратської сільської ради Білгород-Дністровського району. Навколо посту здійнявся скандал. Деякі зоозахисники навіть запідозрили, що це фейк. Але адміністрація пабліка підтвердила інформацію, виклавши фото відповідних документів.
Українська Служба Інформації звернулася до спеціалістів, аби з’ясувати, хто ініціював відповідне розпорядження, чим воно загрожує екосистемі та на яких територіях Одеської області може статися знищення пернатих.
Відстріл планується здійснювати в об’єктах природно-заповідного фонду та на окупованих територіях. Ба більше, в останніх числах квітня у місцях концентрації птахів під час міграції.
Це навіть звучало настільки неправдоподібно, адже у цей період птахи на кладках або мають малечу, – розповіла нашому виданню виконувачка обов’язків директора Національного природного парку «Тузлівські лимани» Ірина Вихристюк.
Нацпарк також потрапив в ареал, який планується «рятувати» від пташиного грипу. Тож його науковці забили на сполох, адже територія між лиманами – це чи не єдиний більш менш тихий та безпечний прихисток під час війни для перелітних птахів, особливо у весняний період відновлення популяцій.
У графіку зазначено, що планується також здійснювати діагностичний відстріл у межах природно-заповідного фонду, зокрема й Національний природний парк «Тузлівські лимани», що є абсолютно протизаконним, тому що такої потреби не існує. Зазначу, що жодних повідомлень про заплановані дії в адміністрації Парку немає! Парк не звертався за дозволом, ніяких лімітів добування тварин в Парку немає і не може бути, як і не існує рішення науково-технічної ради установи про доцільність проведення діагностичного відстрілу, – зауважила науковиця.
Також, згідно із Розпорядженням, відстріл має відбутися у заповіднику Асканія-Нова та Чорноморському біосферному заповіднику, які наразі перебувають під окупацією ворога, й українська влада фізично не має контролю над ними. Ці пункти, а також орфографічні помилки у документі викликали додаткові питання у вчених щодо фаховості його укладачів.
Ще більше науковців здивував перелік видів, які підлягатимуть відстрілу. Так, за словами орнітолога Максима Яковлєва, у «чорний список» потрапили гуска білолоба та гуменники, особини яких вже пролетіли територією України; гуска сіра, яка на кінець квітня має пташенят; лебідь-шипун, що зараз сидить на гніздах або супроводжує виводки.
Окрім того, хижих птахів добувати заборонено, що прямо порушує низку чинних законів України, зокрема Закон «Про тваринний світ» та Закон «Про Червону книгу України».
Ще більш абсурдним виглядає той факт, що до списку включено й види, щодо яких взагалі незрозуміло, за яким принципом їх обирали. У значної частини цих видів немає жодних підтверджених даних про масову присутність штамів високопатогенного грипу птахів, а деякі з них взагалі рідко фігурували у подібних епізоотіях, – зазначив орнітолог.
Ірина Вихристюк також пояснила нашому виданню алгоритм затвердження розпорядження. Спустили його зверху рішенням від 4 квітня 2025 року, підписаного головним державним ветеринарним інспектором України Володимиром Кустуровим.
Розпорядження №39 має назву «Про організацію проведення моніторингу грипу птиці та хвороби Ньюкасла серед дикої перелітної птиці у 2025 р.». Ним головний ветінспектор зобов’язав керівників управлінь Держпродспоживслужби в областях створити робочі групи з відбору проб (відстрілу), «здійснити виїзди у зони концентрації диких перелітних птахів під час міграції територією України» та забезпечити оформлення дозволів в обласних управліннях лісового та мисливського господарства, а в об’єктах заповідного фонду – у департаментах екології обласних адміністрацій.
Додатком до розпорядження є Графік виїздів робочих груп у регіони України для відстрілу. У ньому першим пунктом зазначено Одеську область, зокрема, й території об’єктів природно-заповідного фонду та окуповані території Херсонщини.
Далі, згідно із цим розпорядженням, відповідні листи від військової адміністрації та обласної Держпродспоживслужби були направлені до голів райдержадміністрацій, зокрема, й до Білгород-Дністровської. А вже там громадам доручили повідомити населення про діагностичний відстріл. Саме це поспішила виконати Савранська громада на своїй сторінці у Фейсбук, завдяки чому про відстріл дізналася громадськість.
Ірина Вихристюк наголосили, що потреби у відстрілі немає. Адже «досліджувати птахів на інфекційні хвороби можна гуманними способами – збираючи екскременти для аналізу, а не вбиваючи й таким чином руйнуючи сформовані пари або залишаючи малечу на загибель».
Вважаю, що це маніпуляція фактами. Зумисне нагнітання ситуації, з метою проведення полювання під виглядом «діагностичного відстрілу». В нашому парку працювали восени та взимку ветеринари з наукових установ, які спеціалізуються на питаннях інфекційних хвороб птахів. Є дані. Натомість ми бачимо, що хтось без будь-яких аргументів вносить територію Парку у перелік території для цього відстрілу. Не зрозуміло, на якій підставі приймають рішення не професіонали, – резюмувала керівниця «Тузлівських лиманів».
УСІ звернулася до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області та пресслужби Одеської військової адміністрації щодо відповідного розпорядження та порядку відстрілу птахів на території регіону.
Раніше на USIonline.com —
На Одещині відбудеться відстріл диких птахів через загрозу грипу птиці
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.