Відновлення до довоєнних показників, вплив ШІ та кадровий голод: чим запамʼятався 2023 рік на ринку праці «фото»

Відновлення до довоєнних показників, вплив ШІ та кадровий голод: чим запамʼятався 2023 рік на ринку праці

Загалом 2023 можна схарактеризувати позитивними тенденціями на ринку праці. Відновлення попиту та пропозицій, яке розпочалось наприкінці 2022 року продовжилось і вже у минулому 2023. Згідно з аналітикою платформи OLX Робота, ринок праці у період з 24 лютого 2022 року до вересня 2023 року відновився на 92%. Водночас на 113% відновився попит та кількість вакансій на професії «блакитних комірців». 

Про те, чим ще характеризувався ринок праці України у минулому році читайте на сайті Української Служби Інформації.

Поступове зростання заробітних плат

Повномасштабне вторгнення суттєво позначилось на планах роботодавців, що стосувались підвищення оплати праці. Якщо в загальному 2022 рік характеризувався «зберегти та стабілізувати» заробітні плати у всіх галузях, то у 2023 ми могли спостерігати підвищення оплати праці тільки у деяких галузях.

Наприклад, протягом останнього року зросла заробітна плата у будівельників, адже під час війни збільшилась потреба в проведенні робіт для відбудови постраждалих міст, будинків, відновленні інфраструктури. Станом на 2023 рік середня заробітна плата працівників будівельної галузі, за даними OLX Робота, становила 49 290 грн. Також протягом 2023 на 11% збільшилась зарплата водіїв, зараз її середній показник становить 44 559 грн. Загалом на сервісі OLX Робота у 2023 найвищу оплату послуг на ринку пропонували представникам професій синіх комірців.

Що стосується зростання заробітних плат у регіональному розрізі, то найбільш вагомі зміни в оплаті праці відбулись у Київській (збільшилась на 5 тис.), Херсонській (збільшилась на 9 тис.), Одеській (збільшилась на 2 тис.), Львівській (збільшилась на 5 тис.), Закарпатській (збільшилась на 1 тис.) та Тернопільській (збільшилась на 5 тис.) областях.

Інтеграція ШІ у робочі процеси

Інтеграція ШІ у ринок праці вже призвела до зміни професійного ландшафту, зокрема змін у певних професіях або до меншої потреби у кількості працівників у деяких галузях. Закордоном в цьому році особливо відчутний вплив штучного інтелекту на ринок праці. Зокрема, 2023 запамʼятався страйками робітників галузей, впровадження ШІ у яких призвело до скорочення робочих місць. В Україні теж активно інтегрують у робочі процеси нові технології, повʼязані з ШІ. Проте порівняно із закордоном темпи впровадження набагато повільніші і стосуються здебільшого «цифрових галузей та ІТ». Наприклад, OLX активно інтегрує ШІ у процеси, повʼязані із модерацією оголошень та забезпечення безпеки на платформі.

Наразі загрози скорочення робочих місць через впровадження ШІ в Україні немає. Навпаки, у високотехнологічних галузях зʼявляється потреба у нових спеціальностях та працівниках, які здатні інтегрувати штучний інтелект у робочі процеси.

Кадровий голод та високий дефіцит робочих спеціальностей

З початком повномасштабного вторгнення кількість населення України суттєво зменшилася. Наразі за даними УВКБ ООН, кількість українських біженців закордоном приблизно складає 6,2 млн осіб. Враховуючи, що вагома частина населення потрапила під мобілізацію, а також через фактори, повʼязані із війною, багато роботодавців зіштовхнулись цьогоріч із кадровим голодом. Особливо він відчутний у будівельній та виробничій галузях, що критично важливі наразі та для відбудови України. Рівень запиту на робітничі спеціальності на ринку праці залишається одним із найвищих, тож зростання за останній рік простежуємо у сфері виробництва. Наприклад, кількість вакансій в останній рік збільшилась на 145%: у вересні 2022 ​​– 9 757 пропозицій про роботу, у вересні 2023 – 24 001 пропозиція.

Розширення та зростання ринку праці для неповнолітніх

Дефіцит кадрів на ринку призводить до того, що роботодавцям доводиться шукати додаткові шляхи для пошуку робочих рук. Одним із таких стало – ширше залучення неповнолітніх на український ринок праці.

З початку повномасштабного вторгнення відбувся шалений ріст пропозицій роботи, яка підходить неповнолітнім працівникам. Так у вересні 2021 кількість пропозицій роботи для кандидатів молодше 18 років була  41, зараз їх число – 3 123. Тобто ріст відбувся у 76 разів, що дуже вражає. Разом із тим збільшилась кількість відгуків на оголошення про роботу для неповнолітніх: вересень 2021 – 1 424 відгуки, вересень 2023 – 92 тисячі відгуків.

Будівництво, військові спеціальності та інформаційні технології: які сфери для роботи українці вважають найбільш перспективними

У 2023 році разом з OLX Робота ми провели опитування українців про те, які сфери для роботи вони вважають найбільш перспективними. 44% користувачів відзначили, що зараз найперспективнішою сферою роботи в Україні є будівництво. Другу сходинку займають військові або правоохоронні спеціальності, 41%. Що не дивно, 38% людей незмінно вважають багатообіцяючою IT сферу. 37% та 36% зазначили сфери логістики/доставки та роздрібну торгівлю/продаж. Далі за рейтингом йдуть медицина/фармацевтика (34%) та сільське і лісове господарство/агробізнес (30%). Закривають рейтинг також надважливі сфери – виробництво/робітничі спеціальності (28%) та освіта (20%).

В опитуванні українці також відзначили, що головними критеріями при виборі сфери діяльності для них є: рівень заробітку (61%), затребуваність професії (23%), можливість отримати на роботі бонуси/медичне страхування/додаткові вихідні (5%), престижність роботи та кількість відкритих вакансій (3%).

Підвищення інклюзивності робочих місць, як необхідність

Через російське вторгнення тисячі українців отримали статус особи з інвалідністю. Саме тому кроки зі сторони роботодавців та держави щодо підвищення інклюзивності робочих місць та залучення осіб з інвалідністю у ринок праці – є необхідністю.

У серпні 2023 року OLX Робота провели дослідження на тему працевлаштування осіб з інвалідністю, опитавши, в середньому, близько 8 тисяч користувачів платформи. Виявилось, що 28% українців стикались або мають когось із родичів чи знайомих, які мали проблеми під час працевлаштування через наявність інвалідності. Тому реалії такі, що і державі, і роботодавцям потрібно активно працювати над інтеграцією осіб з інвалідністю у ринок праці. Адже для держави, що воює важливо надати Захисникам та Захисницям України гарантії та впевненість. І найголовніше — що після  завершення служби вони отримають всі необхідні можливості для інтеграції в суспільство, громаду, родину, а також забезпечать комфортне працевлаштування та гідні умови праці.

Марія Абдулліна, керівниця напрямку OLX Робота

Раніше на  USIonline.com

Ріст числа ФОП в Україні у 2023 році: в Одеській області побільшало нових бізнесів

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.