Від яких інфекційних хвороб важливо мати щеплення під час війни – відповідає лікар
На території Одещини зараз немає активних бойових дій. Проте несприятливі умови життя: тісний контакт, погане харчування, стрес – те, з чим зіштовхуються як одесити так, і внутрішньо переміщені особи, сприяють поширенню інфекційних хвороб.
Про спалахи хвороб, які особливо небезпечні зараз, та захист від них розповів Української Служби Інформації директор дитячої міської поліклініки №6 Сергій Горіщак.
Сергій Горіщак
Профілактичні щеплення як єдиний та ефективний захист від інфекцій
Під час війни, масового переміщення і скупчення людей зростає ризик виникнення і розповсюдження усіх відомих інфекційних хвороб. Проти 10 з них Україна захищає шляхом безкоштовних щеплень. Перелік обов’язкових щеплень зафіксований Національним календарем профілактичних щеплень:
Через війну і ризики, які вона несе, зокрема, травмування, обмежений доступ до медичної допомоги, скупчення людей, особливо важливо мати щеплення від таких хвороб:
- COVID-19. Проти коронавірусу необхідний базовий курс із 2 доз вакцини. Вакцинують дітей від 12 років і дорослих без обмеження віку. Дітям достатньо курсу з двох щеплень, дорослим через 6 місяців необхідно зробити ще і бустерну дозу. Для людей з групи ризику (60+ і люди з хронічними хворобами) нещодавно дозволили робити другу бустерну дозу. Також є ще додаткова доза для людей з імунодефіцитами та імуносупресією. В Одесі та області працюють Центри вакцинації проти СOVID-19, де можна щепитися. Пункти та центри вакцинації в Одеській області можна переглянути за посиланням.
- Правець. Це щеплення роблять у комплексі з вакцинацією проти дифтерії. Вакцинують дітей з 2-місячного віку: до 16 років дитина має отримати загалом 6 доз. Усі люди мають бути ревакциновані кожні 10 років впродовж життя. При травмах, порізах, забоях слід звернутись в медзаклад для проведення екстреного щеплення від правця. Зараз це особливо актуально, адже ризики травмування серед цивільного населення зросли.
- Вакцинація від вірусного гепатиту В – з 2000 року це щеплення роблять ще в пологовому будинку. Люди, народжені до 2000 року, у більшості випадків не щеплені проти гепатиту В. Зараз через війну ризик інфікуватися зростає через травмування і надання допомоги, подекуди, в умовах неможливості дотримання стерильності. Тому усім, хто не має цього щеплення, рекомендовано пройти курс вакцинації, який складається з 3 доз. Це вбереже від смертельних ускладнень гепатиту В – цирозу печінки та раку.
Не варто нехтувати щепленнями і від інших хвороб: гепатит А, вірус папіломи, грип, вітрянка, пневмококова та менінгококова інфекції. Адже вони можуть привести до тяжких наслідків для здоров’я та навіть до смерті.
Перелік і порядок обов’язкових в Україні щеплень визначається Національним календарем профілактичних щеплень. Він показує, коли і проти якої хвороби треба щеплюватися. Втім, якщо з різних причин дитина чи дорослий не були вакциновані чи пропустили необхідну дозу, ніколи не пізно розпочати чи надолужити пропущене. Кабінети профілактичних щеплень закладів охорони здоров’я наразі працюють, всі вакцини є. Щоб щепитися навіть не треба мати укладену декларацію з сімейним лікарем – достатньо просто звернутися у найближчий медичний заклад, – додає Сергій Горіщак.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.