Виборці дуже перевищують можливості фальсифікаціі, – експерт з конституційного права Богдан Бондаренко
До виборів залишається трохи більше тижня і боротьба за місця в Одеській мерії набирає обертів. У хід йдуть старі та нові технології з підкупу виборців та залякування конкурентів.
Експерт з конституційного права Богдан Бондаренко у студії Української Служби Інформації пояснив механізм роботи «сітки», та яким чином агітація Андрія Кисловського допоможе зіпсувати бюлетені.
Вас цікавить одеський політикум?
Мене зацікавила історія з виборчим туризмом. В певний момент Одеська область була лідером за кількістю змін місця голосування.
Виборчий туризм зафіксували у Затоці?
Затока та Кароліно-Бугаз. По всій країні 38% змін місця голосування було в Одеській області. Зрозуміло, що це аномальна тенденція. Зараз виборчу адресу можна змінити просто за бажанням. Не треба документально підтверджувати, що я тут живу. На президентських та парламентських виборах ця система була логічною. Але місцеві вибори – це зовсім інше. Наприклад, особисто я – киянин. Я там живу і працюю. Але несподівано приймаю рішення голосувати у Затоці. А якого біса я буду приймати участь у вирішенні справ громади Затоки?
Тобто зміна місця голосування стала схемою для «накрутки» голосів?
Так, вона почала використовуватися, як технологія. Тобто, якщо раніше для збільшення кількості моїх представників на окрузі мені треба було напрягтися – зібрати купу народу, виписати їх з житла, прописати в моєму окрузі. А зараз ти можеш просто зібрати декілька тисяч людей. Вони оберуть для голосування Затоку. Наприклад, там громада 7 тис. Приїдуть 3 тис., проголосують за тебе і ситуація кардинально зміниться. Але це теж не так просто. Знайти цих людей для місцевого політика без ресурсу важко.
Їх же треба привезти туди, щоб вони проголосували?
І відвезти, і проконтролювати, щоб проголосували. І при цьому розуміти, що над тобою все одно будуть висіти кримінальні справи. Бо рано чи пізно стане ясно, що ти скупав голоси, а не вони самі приїхали голосувати у Затоку. Адже серед декількох тисяч привезених людей завжди знайдеться той, хто скаже: «Так, мені Вася заплатив!». І це вже буде проблемою для кандидата.
То де ж шукати людей, які проголосують за винагороду? Це мають бути виборці з таким досвідом?
Так. Для того, щоб купити голоси, використовують систему, яка називається «сітка». Вона має існувати раніше. Створити її з нуля під вибори неможливо. Треба використовувати існуючу. Якщо ти будеш шукати людей у Telegram, Facebook та набирати їх через оголошення на OLX, то ти дуже швидко прочитаєш про себе у пресі.
Контролюючи органи ще не зрозуміли, що таким чином досить просто купити собі голоси?
Це не так вже й просто. Українські виборці переоцінюють реальні можливості фальсифікації. Навіть судові спори по президентським виборам 2004 року, де було багато фальсифікацій, показали, що вони вплинули лише на 2-3%.
На президентських виборах у 2004-му сфальсифікували лише 2-3%?
Так. Сфальсифікувати сьогодні з таким конкурентним середовищем, коли всі всіх контролюють, дуже важко. Простіше вже потім заблокувати результати.
В Одесі днями НАБУ обшукувало офіс політичної партії ОПЗЖ. Що можуть означати обшуки у партіях напередодні виборів?
Велика кількість депутатів ОПЗЖ є фігурантами справ, які проводяться НАБУ. Статус кандидата не дає ніяких індульгенцій. Якщо кримінальне впровадження зареєстровано давно і по ньому регулярно проводяться слідчі дії, то не варто говорити про політичні переслідування. Але, якщо кримінальне впровадження відкрили напередодні виборів і одразу почались маски-шоу, то це більше схоже на бажання «потрусити конкурентів».
Але замовляти обшуки у конкурента зараз не популярно?
«Слуги» – це не «Партія регіонів» чи «БПП». Вони не мали на меті вибудувати жорстку вертикаль. Це видно навіть по їх попереднім результатам на місцевих виборах. Місцеві еліти «зелених» не сприймають серйозно.
До того ж Давід Арахамія заздалегідь попередив, що «Слуги» не мають на меті увійти до місцевих рад.
Ця цитата трохи витягнута з контексту. Проте, говорити цього було не варто. М’яко кажучи, така заява лідера фракції не мотивує кандидатів йти на вибори. Повертаючись до обшуків, звичайний виборець у цьому не буде розбиратися. Хто голосніше кричатиме про політичні переслідування, той і молодець.
Чи можна зараз вірити попереднім рейтингам?
Я всі соціології по Одесі передивився. Вони дуже різні. Але приблизно такий список їх поєднує. Проходить ОПЗЖ, Шарій, «ЄС» та «Довіряй Ділам». Але соціологія – це так само метод електоральної боротьби. Ти мобілізовуєш виборця, кажучи: Дивися, мі самі класні! Ми точно проходимо». А у партії 1-2%.
На місцях передвиборча компанія поки що йде досить мляво.
Якщо говорити про Одесу, то ще кілька років тому я бачив тут соціальну рекламу у кольорах міста. Але, так трапилось, що це також кольори партії «Довіряй Ділам». Тобто тоді вже готувалися до виборів. У Києві схожа ситуація з діяльністю діючого голови Віталія Кличка. Вони розуміли, коли прийде час місцевих виборів, буде така величезна кількість партійних кольорів, що виборець втратить увагу.
Коронавірус привнесе нові можливості для махінацій на виборчих дільницях?
Думаю, ні. Але система, що у нас зараз є, буде дуже складною у процесі підрахунку голосів. Я реально бажаю успіху, щастя здоров’я та наснаги представникам дільничних комісій. Якщо без жартів, це буде бардак. Він буде усюди і це об’єднає ці вибори. Бо люди не розуміють, що це за виборча система. Причому тут галочка, де тут цифра, якісь прізвища і тому подібне.
До речі, в Одесі один із кандидатів зібрав людей у маршрутці та пояснив їм, як правильно за нього голосувати.
Це не так вже й погано, що він пояснив виборцям, що робити на виборах. Зараз йде агітація і все у межах закону.
На нього вже завели кримінальну справу за підкуп. Адже після агітації пасажири маршрутки відправлялися до його дельфінарія.
А підкуп – це вже інший блок питань.
Цей кандидат сказав потенційним виборцям, що за партію можна не голосувати. Але за нього – обов’язково. Такий бюлетень зарахується?
Це буде зіпсований бюлетень. Можна проголосувати за партію і не обрати жодного кандидата від неї. Якщо обрати лише кандидата без партії – бюлетень буде зіпсований.
Ранее на USIonline.com – “А собаки у Порошенко нет, чтобы ее выдвинуть?” – украинский политтехнолог Сергей Гайдай.