Верховна Рада ухвалила новий закон про мобілізацію: терміни демобілізації в ньому не передбачаються
Сьогодні, 11 квітня, депутати ВР проголосували та схвалили в другому читанні законопроєкт про мобілізацію. 282 голоси — «за», 1 — «проти». Законопроєкт набуде чинності через місяць після підписання президентом. Про демобілізацію та ротацію військовослужбовців обіцяють створити окремий закон.
Про це повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.
Новий закон про мобілізацію змінює порядок оповіщення населення, військового обліку, та інші правила призову.
Строкова служба прибрана, та зараз всі звільнені строковики з 25 років переходять в мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил. За бажанням вступити до лав ЗСУ зможуть людт з інвалідністю, ті, хто повернувся з полону та молоді люди до 25 років, які пройшли базову військову підготовку.
Термін відпустки встановлено у 90 днів, за знищену або захоплену ворожу техніку — додаткова відпустка та грошова премія, а за загибель — рідним виплачують 15 мільйонів гривень. Усі військовозобов’язані увпродовж 60 днів повинні уточнити місцеперебування.
Деякі положення нового закону:
- Зараз процес мобілізації покладено на місцеві органи влади. Раніше вони тільки сприяли цьому процесу;
- Громадяни, які перебувають на військовому обліку, в добровільному порядку повинні зареєструвати свій електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного чи резервіста, чи уточнити відомості в ЦНАП;
- Мобілізувати в ЦНАПі не можуть. Тільки уточнити дані;
- При собі завжди обов’язково необхідно мати військово-обліковий документ та показувати його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи прикордонника;
- Під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК або поліцейський проводитиме фото- та відеофіксацію;
- Ухилянтам встановлюють тимчасові обмеження за позовом ТЦК – обмежують їхнє право керування транспортними засобами, крім випадків коли автомобіль — це інструмент законного джерела заробітку або транспортний засіб використовується у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні особи з інвалідністю;
- Для ухилянтів, які втекли за кордон, вчинення консульських дій у закордонних дипломатичних установах України в умовах воєнного стану за заявами громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які не оновили персональні дані у строки, визначені цим Законом, здійснюється за умови одночасного їх оновлення.
Відстрочка надається:
- заброньованим, інвалідам (за висновком комісії на 6-12 місяців), жінкам та чоловікам, у яких на утриманні від 3 неповнолітніх дітей. Аліментників, які мають борги, це не стосується;
- матері чи батьку неповнолітньої дитини (дітей), якщо другий з батьків такої дитини (дітей) відсутній (помер, у тюрмі, позбавлений батьківських прав);
- батькам, в тому числі і опікунам (піклувальникам, усиновлювачам) дітей-інвалідів;
- тим, хто зайнятий постійним доглядом за членом сім’ї (дружиною/чоловіком, дитиною, своїми батьками), а також опікунам недієздатних;
- студентам та науковцям;
- тим, чиї близькі родичі загинули (або пропали безвісти) на фронті.
Депутати, держслужбовці, судді, управлінці, керівники міністерств отримали відстрочку.
Але за новим законом прийняття на держслужбу можливе тільки у разі проходження базової військової служби або військової служби (крім непридатних). Прокурором також може бути тільки той хто служив (крім непридатних).
Що стосується найбільш болючого питання демобілізації, то жодних термінів закон не містить. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в листі до голови Міноборони Рустема Умєрова просив цю норму виключити з нового закону «про мобілізацію» та розглянути її окремо. Тепер Уряд має розробити та подати на розгляд ВР окремий законопроєкт про демобілізацію та ротацію військовослужбовців.
За новими підставами звільнитися з військової служби можуть: звільнені з полону, інваліди, призначені суддями, депутатами та інші (тими, хто за законом має відстрочку), а також генерали (за рішенням), жінки-військовослужбовиці, які завагітніли чи мають наглядати за дитиною, один з батьків, які мають неповнолітню дитину (дітей) та інші категорії – всі ті, хто вступив до лав ЗСУ, але за новим законом мав би право на відстрочку.
Проте дозволили служити за призовом засудженим, які були звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, хто засуджений за тяжкі злочини. Тобто, буде надаватись можливість служити увʼязненим за нетяжкими статтями. Засуджені за умисне вбивство, зґвалтування, сексуальне насильство, за злочини проти основ національної безпеки не будуть мобілізовані.
В прикінцевих положеннях зазначено, що усі громадяни України повинні протягом 60 днів уточнити адресу проживання.
Чоловіки, які знаходяться чи втекли за кордон, зробити це уточнення зобов’язані – шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті ТЦК за місцем перебування на військовому обліку або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.
Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку із вибуттям за межі України на строк понад три місяці, зобов’язані протягом 30 днів з дати набрання чинності постановою Кабміну, що визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, стати на військовий облік громадян України.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.