«Великий Брат» нас бачить: російські спецслужби роками отримували відео з камер спостереження по всій Україні «фото»

«Великий Брат» нас бачить: російські спецслужби роками отримували відео з камер спостереження по всій Україні

Камери відеоспостереження китайського виробництва з російським програмним забезпеченням TRASSIR закуповували приватні та держкомпанії України протягом багатьох років. З 27 лютого 2022 року доступ до мільйонів російських IP-адрес заблокували, але цими камерами можна і далі користуватися за допомогою VPN.

Про це кореспондент Української Служби Інформації дізнався з матеріалу журналіста-розслідувача проєкту «Схеми» Кирила Овсяного.

Китайські камери спостереження TRASSIR в Україні встановлювали не тільки пересічні українці, а й державні підприємства, в тому числі – на об’єктах критичної інфраструктури, вони використовувались у містах за програмою «Безпечне місто» та бізнесом.

Система відеоспостереження цих камер дозволяє розпізнавати обличчя, автомобільні знаки, фіксувати рух осіб та транспорту, при чому досить чітко.

Камера, яку використали журналісти «Схем» для експерименту, була виготовлена в Китаї, але саме програмне забезпечення, яке виграє ключову роль в роботі приладу, повністю російське.

Експеримент показав, що відео із цих камер спочатку потрапляє на сервери, які розміщені на території рф.

Ми бачимо, що від цієї камери йдуть запити на піддомен сайту виробника цих камер TRASSIR – m30.ru.cloudtrassir.com. Ми бачимо, що це доменне ім’я відповідає IP-адресі, яка визначається, як російська IP-адреса з геолокацією у Москві, – розповіла «Схемам» спеціалістка з веб-безпеки «Лабораторії цифрової безпеки» Наталія Онищенко.

Журналістам вдалося встановити принаймні дві російських компанії, яким ці сервери належать – це «Диджитал Нетворк», який надавав інтернет до «Центру захисту інформації та спеціального зв’язку фсб рф», клієнтами якого є «Яндекс» і федеральний канал «Звезда», та «ВК», тобто ВКонтакте, «Одноклассники» та Мail.ru. Обидві компанії-власниці серверів, на які потрапило відео внаслідок експерименту «Схем» – тісно пов’язані з діяльністю російських спецслужб та правоохоронних органів.

Ще у 2016 році російські правозахисники та журналісти повідомляли, що спецслужби в росії мають вільний доступ до серверів соцмереж, зокрема «ВКонтактє» та «Одноклассники», що випливає із судових рішень в рф.

Серед тих, хто користувався російським програмним забезпеченням вже після 2014 року, були ЧАЕС та Полтавської міськради, Адміністрація морських портів України, Харківська, Херсонська та Нікопольська міські ради, Морська пошуково-рятувальна служба в Одесі та інші державні структури та правоохоронні органи.

Закуповував російське програмне забезпечення та камери після 2014-го року і приватний бізнес: Kernel, Interpipe, P&G, «Велика кишеня», «Нова пошта», ТВ-канал «1+1», KAN Development, «Укрбуд», Алло, «Цитрус», «Ельдорадо», IMAX та багато інших».

Наразі, «Цитрус», «Нова пошта» та «Ельдорадо» системами TRASSIR не користуються.
Минулого року, 27 лютого, спеціальна комісія при Держспецзв’язку заблокувала мільйони російських IP-адрес. Серед них – адреси серверів тих російських компаній, на які «Схеми» вийшли під час експерименту, під’єднуючи камеру TRASSIR до мережі. Але пересічні українці досі можуть використовувати камери – просто увімкнувши VPN, навіть не підозрюючи, що дані з таких камер і досі надходять до серверів у москві – перш ніж потрапити на телефон чи комп’ютер користувача. Бо користувачів про це не попереджають та не убезпечують від встановлення небезпечного софту шляхом його заборони на державному рівні.

Більше того, лишається ризик того, що TRASSIR повернеться на український ринок під виглядом закордонного продукту.

Раніше на USIonline.com

До уваги одеситів: кіберполіція створила новий ресурс для блокування фейків

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.