Вакцинація вагітних: 11 запитань лікарю
Вакцинація вагітних традиційно викликає багато питань: чи мають вагітні щеплюватися, чи не шкодить вакцина дитині, які щеплення заборонені під час вагітності?
Кореспондент Української Служби Інформації зібрав ТОП-11 запитань про вакцинацію вагітних та задав їх імунологині Світлані Кінарьовій.
Чи потрібно щепитися від хвороб під час вагітності?
Так! Деякі хвороби, проти яких є вакцини, можуть викликати порушення розвитку дитини в утробі, призвести до передчасних пологів та навіть до народження мертвої дитини. Тому Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує вагітним обов’язково щеплюватися, щоб захистити себе і майбутню дитину від важких хвороб та ускладнень.
Які щеплення потрібно зробити жінці, якщо вона завагітніла?
Слід щепитися від коронавірусу – в залежності від того, скільки доз вже має жінка, отримати дві дози, бустер чи другу бустерну дозу. Це щеплення важливе, бо COVID-19 небезпечний як для вагітної, так і для дитини в утробі. Невакциновані вагітні ризикують тяжко перенести СOVID-19 і навіть померти внаслідок хвороби. Щеплення – єдиний спосіб захиститися від важкого перебігу та смерті від коронавірусу. Щепитися можна на будь-якому терміні вагітності.
Грип. Відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я усі вагітні жінки під час сезону грипу мають вакцинуватися від цієї інфекції. Адже вірус грипу – це не звичайна застуда, вона може призвести як до тяжких наслідків, так і до смерті.
Кашлюк. У дітей до року кашлюк має украй важкий перебіг, спричинює пневмонію, ушкодження головного мозку і може закінчитися смертю. Саме тому вагітним і всім дорослим у сім’ях із маленькими дітьми необхідно щепитися від кашлюка, щоб захистити малюка, який зможе отримати цю вакцину лише у два місяці.
Сказ. Це щеплення належить до екстрених. Якщо вагітну вкусили собака, білка, лис, їжак тощо – є загроза сказу. У такій ситуації треба негайно розпочати курс щеплень від нього! У нещеплених людей сказ у 100% випадків завершується смертю!
Що відбувається в організмі вагітної після щеплення?
Після щеплення імунна система жінки починає виробляти антитіла до збудника інфекції. Це означає, що якщо жінка зіштовхнеться з інфекцією, проти якої вона щеплена, її імунна система вже матиме антитіла до неї, а відтак жінка або не заразиться, або хвороба протікатиме в легкій формі без ускладнень.
Процес вироблення антитіл жодним чином не впливає на плід, оскільки є нормальною реакцією на будь-який збудник.
Чи безпечно робити щеплення під час вагітності?
Так! Вагітних жінок вакцинують неживими вакцинами, які жодним чином не впливають на плід.
Разом із тим слід пам’ятати, що живі вакцини, наприклад КПК (кір, паротит, краснуха) чи проти вітряної віспи – під час вагітності протипоказані.
Кір і віспа небезпечні для вагітних та плода, коли тоді робити щеплення?
Слід щепитися від цих захворювань на етапі планування вагітності. Або навіть після народження немовля. Адже грудне вигодовування не є протипоказанням до щеплення живими вакцинами.
Чи є спеціальні вакцини для вагітних?
Ні, вагітні жінки отримують такі ж щеплення, як й інші люди. Слід лише пам’ятати, що вакцина має бути нежива.
А щеплюватися від коронавірусу можна?
Так, навіть треба! Можна щеплюватися будь-якою вакциною, яка є в наявності.
Що робити, якщо жінка не знає, чи має вона всі необхідні щеплення?
Якщо жінка не знає свого вакцинального статусу і немає можливості дізнатися, проти яких хвороб вона щеплена, потрібно вакцинуватися. Бо навіть якщо жінка й була щеплена проти якоїсь із хвороб – додаткове щеплення лише посилить її захист.
Які аналізи треба здати перед щепленням?
Жодних. Ніде у світі не роблять аналізів перед рутинними щепленнями.
Чи є протипоказання для вагітних?
Так. До протипоказань належать всі види гострих станів з температурою понад 38 градусів, ризик переривання вагітності, тяжкі алергічні реакції на компоненти вакцин, які супроводжувалися анафілактичним шоком чи набряком Квінке виявлені під час попередніх вакцинацій.
Що відбувається із плодом після щеплення мами?
Через плацентарний кровотік майбутня дитина отримує материнські антитіла до збудника. Таким чином дитина також стає захищеною від інфекційних хвороб. Звісно, це не означає, що після народження дитину не треба буде щеплювати – вакцинацію все одно необхідно проводити, щоб сформувати стійкий імунітет.
Раніше на USIonline.com —
В Україні дозволили другий «бустер» і вакцинацію дітей від COVID-19
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.