В Одеському оперному представили експозицію артефактів з історії театру часів повномасштабної війни (фото, відео)

В музеї Одеської опери представлена експозиція, на якій співробітники театру по крупицях зібрали свідчення про усі моменти життя установи під час повномасштабного вторгнення росії в Україну.

На експозиції побував кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.

Лілія Соловйова, завідувачка літературно-драматургічної частини театру, розповідає про ідею створення виставки:

У 2022 році була вже така ідея: оскільки ми один з небагатьох театрів, в яких є власний музей, зробити експозицію, присвячену цим сторінкам історії України. В рамках проведення фестивалю «Оксамитовий сезон в Одеській опері» ми відкрили виставку, яка має назву «Мистецтво перемоги».

На виставці зібрано все те, що власними руками змогли зібрати співробітники театру, починаючи від афіш «Скоро війна» та перших гільз, перші квіти на виставах, фото, коли артисти репетували в укриттях під час бомбардування, як театр адаптував вистави під умови часу та інше.

Ця виставка для нас – це такий опис тих подій, які відбувались під час перших днів війни, наші перші вистави, ми називаємо їх «воєнні вистави» і до сьогодні.

На жаль, ця експозиція поповнюється і портретами наших героїв, наших хлопців, які вже ніколи не повернуться до театру, і коли ми втратили спочатку Ростислава (соліст балету Ростислав Янчишен загинув на фронті у квітні 2023, – ред.), а потім і Сергія (працівник театру, інженер Сергій Архіпов загинув у жовтні 2023, – ред.), то знаєте… в нас театр вже просто мовчав. Вже не було сил оплакувати. І ми сподіваємось, що тільки два портрети так і залишаться в цій експозиції, – додає пані Лілія.

Театр планує поставити премʼєру балету на музику київського музиканта Олександра Родіна. Це буде вистава про людину, яка бачила війну.

Але на сьогодні є проблема – Олексій Скляренко (хореограф) знаходиться в лавах ЗСУ. І наразі ми ведемо перемовини, щоб йому на деякий час дозволили приїхати до Одеси і поставити для всіх нас цей балет, – розповідає завідувачка літературно-драматургічної частини театру.

Головний інженер Одеського національного академічного театру опери та балету Сергій Дмитрієв розповів про співробітника театру та свого близького товариша, який загинув на фронті:

Сергій Архіпов, інженер. Дуже відповідальний, с золотими руками. Він займався вентиляцією в театрі, і наша славетна люстра без пилу завдяки йому. Все завжди працювало завдяки йому.
Його призвали у лютому 2023 року, він був навідником танку. Але, на жаль, загинув під час виконання бойового завдання під Бахмутом.

Також до лав ЗСУ добровольцем пішов і один з акторів балетної трупи, Ростислав Янчишин, який, на жаль, також загинув через декілька місяців після широкомасштабного вторгнення.

Ростислав пішов воювати з перших хвилин війни і загинув під час виконання свого першого бойового завдання. Це була чудова яскрава людина і надійний товариш. Він був яскравий артист, професійний, дуже талановитий. Виступав як і соліст, так і в кордебалеті. Йому було всього 30 років… – розповів про талановитого актора-добровольця завідувач балетної трупи, заслужений артист України Гаррі Севоян.

***

З Ростиславом разом навчались. Його рішення піти на війну для мене не було несподіванкою, тому що він ще з 2014 року був достатньо патріотично налаштованою людиною. Коли він пішов у військкомат, і навіть йому сказали, мовляв, «нам танцюристи не потрібні», – він поїхав до Камʼянець-Подільского, додому, і вступив до тероборони. У квітні 2022 року прийшла звістка, що він загинув. Для нас це було ударом.

У нас також є хлопець, який воює, Віталій Роздайбіда. Ми йому зібрали та оплатили купівлю амуніції, – розповів артист балету Одеського національного академічного театру опери та балету Вадим Круссер.

***

24 лютого змінив наше життя. Замість того щоб проводити репетиції, наші працівники ховали декорації у підвали, а люди, що займаються костюмами, почали виготовляти маскування до бронежилетів. Це був сигнал, що кожному з нас потрібно щось робити для нашого майбутнього. Цей театр з початку був великий волонтерський штаб, допомагали медикаментами. Наші артисти возили це все нашим воїнам на власних машинах за власні кошти. Це для нас був шанс робити хоч щось, аби наша країна якнайшвидше перемогла.

З початку війни в артистів була бронь, але згодом майже 50 з них все одно пішли до ТРО. На сьогодні у нас 14 працівників, які знаходяться в лавах ЗСУ, боронять нашу Незалежність, нашу Державу, – підсумовує Лілія Соловйова.

Раніше на USIonline.com

 

Херсонці з пошкодженого росіянами театру та миколаївські артисти завітали до Одеси зі спектаклем (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.