В одеському музеї створюють 3D моделі археологічних артефактів, які не можна побачити через війну (фото) «фото»

В одеському музеї створюють 3D моделі археологічних артефактів, які не можна побачити через війну (фото)

Науковці з Одеси після спеціального навчання у фахівців з міжнародного проєкту у Польщі отримали знання, а також необхідне обладнання для створення віртуальних моделей цінних експонатів з колекції Одеського археологічного музею. Тепер почався етап створення цифрових моделей цих артефактів: їх використають для наукової роботи та покажуть усім поціновувачам історії та археології.

Про це кореспонденту Української Служби Інформації повідомили в Одеському археологічному музеї.

З 2 по 12 грудня 2024 року співробітники Одеського археологічного музею Марія Лобанова та Оксана Грицюта пройшли навчання в рамках спільного міжнародного проєкту дослідницької лабораторії «Архаїка» та CyArk Ukrainian Heritage Digitization and Dissemination Initiative (UHDDI). Протягом 10 днів учасників проєкту навчали як оцифровувати археологічні артефакти та створювати віртуальні 3D моделі. Тренерами курсу були досвідчені фахівці CyArk Кейсі Хедік, Кріс Міллберн та Роб Кесак. Навчання проходило на базі Ягеллонського Університету (Uniwersytet Jagielloński) в Кракові. Крім того, Одеському археологічному музею було передане все необхідне обладнання та програмне забезпечення для 3D моделювання.

5 лютого 2025 почався другий етап роботи проєкту в Одеському археологічному музеї. До команди музею приєдналися фахівці дослідницької лабораторії «Архаїка» Ярослав Ченцов та Дар’я Гембержевська. На цьому етапі планується створити 60 3D моделей музейних експонатів, серед яких артефакти з єгипетської колекції, античні вази та унікальна вапнякова плита із зображеннями людей і тварин, знайдена в Усатовому. У майбутньому музей планує використовувати ці моделі в науковій та популяризаторській роботі, а також публікувати їх у соціальних мережах для широкої аудиторії. Оскільки через війну експонати недоступні для відвідувачів, цифрові моделі дозволять забезпечити до них віртуальний доступ.

Зазначимо, UHDDI отримав підтримку від Державного департаменту США через Програму Фонду Посольства для захисту культури. Цей проєкт покликаний посилити спроможність українських інституцій захищати, зберігати та представляти нашу культурну спадщину сучасними методами, під час війни та після неї.

Науково-дослідна лабораторія «Архаїка» — це громадська організація, яка об’єднує спеціалістів різного віку, стилю, фаху та походження у міждисциплінарну команду. Разом ми працюємо над збереженням та дослідженням культурної спадщини в Україні та за кордоном, заохочуючи культуру говорити з нами мовою науки.

З 2022 року «Архаїка» організувала та координувала чотири проєкти та майже десять менших ініціатив з зацифрування культурної спадщини в Україні — від краудфайндингових конференцій до роботи у пошкоджених обстрілами музеях. Ми долучилися до публічної кампанії із захисту загромадженого забудовою Китаївського городища на території Києва та підготовки 3Д моделей для виставки «Зміїний: острів, що боронять боги» у Одеському Археологічному музеї.

Зараз в межах проєкту Ukrainian Heritage Digitization and Disssemination Initiative, «Архаїка» у партнерстві з американською некомерційною організацією CyArk працює над забезпеченням українських культурних інституцій експертизою та ресурсами для довготривалого та системного цифрового захисту їхніх музейних колекцій.

CyArk — некомерційна організація, яка займається захистом культурної спадщини та навчанням майбутніх поколінь новітнім методам 3D-документування. CyArk, заснована у 2003 році, стала піонером у застосуванні 3D технологій для збереження та популяризації культурної спадщини. Вже понад 20 років організація працює із численними пам’ятками у понад 40 країнах — від величної скульптури на Рапа-Нуї до унікальної індійської архітектури. CyArk — майстри створення фотореалістичних і точних 3D-моделей, що поширюють свої знання і навички із міжнародною фаховою спільнотою.

В Україні CyArk роблять те, що вміють краще за все — навчають культурні інституції цифровому захисту об’єктів культурної спадщини, що мають вистояти та зберегтися попри жахи війни. У партнерстві з ГО «Архаїка», CyArk передали свої знання та навички, а також забезпечили необхідні ресурси вже шістьом культурним інституціям півдня та центру України.