В Одеському археологічному музеї погасили марку присвячену острову Зміїному – на честь майбутньої виставки (фото) «фото»

В Одеському археологічному музеї погасили марку присвячену острову Зміїному – на честь майбутньої виставки (фото)

Сьогодні відбулося спецгасіння марки яка має назву «Зміїний – острів, що боронять боги». Так само буде називатися виставка яка відкриється в Одеському археологічному музеї Національної академії наук України (ОАМ НАН) 28 липня. У цей день музей відкриє двері для відвідувачів - це перший проєкт для наукового закладу з початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Як відбулося спецгасіння, побачила кореспондент Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

Одразу варто зазначити що йдеться про дуже значну подію для ОАМ, який був зачинений для відвідувачів з 24 лютого 2022 (хоча наукова робота в музеї не припинялася).

Створення марки і сьогоднішнє спецгасіння – це результат співпраці Одеської дирекції “Укрпошти” й Одеського археологічного музею. Випуск марки присвячений 2-й річниці визволення Зміїного, він здійснюється в рамках виставкого проєкту “”Зміїний – острів, що боронять боги”. Реалізація проєкту стала можливою завдяки підтримці Фонду «Партнерство за сильну Україну» та за менторства Одеського національного художнього музею. Фонд фінансується урядами Великої Британії, Естонії, Канади, Нідерландів, США, Фінляндії, Швейцарії та Швеції й реалізує проєкти, спрямовані на посилення стійкості України перед лицем російської агресії.

Чому музейники обрали тему Зміїного? Бо він має дуже важливий історичний та емоційний зв’язок з сучасністю, вважає в. о. завідувача відділу експонування ОАМ, керівниця проєкту Оксана Грицюта.

З початку війни бої на Зміїному мали дуже великий емоційний вплив на усіх нас, бо острів був одним з перших форпостів оборони на півдні України. Наші хлопці показали, що готові боротися і що Україна переможе. І острів дуже міцно пов’язаний з нашим музеєм – там з 40-х років 19 століття працівники нашого музею вели розкопки. Тому у нас є цікаві матеріали по античній історії острова. І мі вирішили поєднати: антична історія і героїчні сучасні події. Зараз ми розуміємо, що у суспільства є запит на наш музей, бажання його відвідати. І ми вирішили відкрити музей саме з такою виставкою, – зазначила вона.

Гасіння провели директор Одеської дирекції “Укрпошти” Сергій Дрозд, директор Одеського археологічного музею Ігор Піструіл, Оксана Грицюта та відомий фотограф Борис Бухман: фото Зміїного, зроблене ним, використали у дизайні марки.

На фото Бориса Бухмана на марці можна побачити будівлю, у який до війни знаходилася філія археологічного музею, яка на жаль наразі знищена. До факту знищення музейної будівлі російською федерацією музейники хочуть привернути увагу спільноти – у тому числі шляхом проведення цієї виставки, бо це є злочин проти культури та історії. Фотографії зруйнованої філії музею можна буде побачити на виставці.

На марці також розміщені зображення артефактів, знайдених на острові Зміїному – це керамічні вироби, амфори античного та інших періодів, які знайдені на острові та зберігаються у колекції музею. Музейники кажуть, що їхні улюблені – з підписом з присвятою Ахіллу та з Менадою що танцює – супутницею бога Діоніса.

До речі, усі ці артефакти та багато інших можна буде побачити “наживо” на виставці яка відкриється в музеї на Ланжеронівський, 4 вже наприкінці цього місяця, 28 липня.