В Одесі відкрили табличку, присвячену включенню центру до Списку спадщини ЮНЕСКО (відео, фото)

Попри нічний обстріл «Шахидами», церемонія відкриття пройшла урочисто в центрі міста. Табличка нагадує, що історичний центр Одеси - під захистом всесвітньої організації ЮНЕСКО.

Побував на відкритті кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.

Більш детально про це – дивіться у відео.

На відкриття пам’ятного знака, яке сталося біля Морського музею, приїхала генеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле.

Дуже важливо захищати культурну спадщину – мову, пам’ятники архітектури, театри, пам’ять та музику. Також хочу зазначити, що цей особливий колорит, дух міста Одеси, культурні зв’язки відомі далеко за межами України та Європи. Хочу сказати, що це важливо не лише для українців та європейців, а й для всього світу, оскільки Одеса є містом усього світу, де є багато національностей, — зазначила Одрі Азуле.

 

Одрі Азуле

Нагадаємо, що на початку 2023 року всесвітня організація взяла під захист історичний центр міста. Зокрема, йдеться про ансамбль Приморського бульвару, також це Театральна площа, вулиці Дерибасівська, Гоголя, торговий порт, Пасаж.

Включення до Списку ЮНЕСКО пов’язане з тим, що пам’ятки можуть бути пошкодженими або навіть зруйнованими через війну. Цей статус Одеса намагалася отримати задовго до повномасштабного вторгнення. Процес включення історичного центру до списку спадщини ЮНЕСКО тривав близько 10 років.

Ми стали свідками історичного моменту, ми передали оригінал сертифіката, який підтверджує, що центр Одеси є частиною всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під особливим протекторатом та охороною. росія у своїй манері привітала приїзд високопоставлених гостей 17 шахедами, 14 з яких наші військові збили. ЮНЕСКО піклується освітою, екологією, культурою та у всіх цих напрямках росія з нами воює, — прокоментувала перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова.

Еміне Джапарова

Що означає внесення центру Одеси до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО?

Статус об’єкта Світової спадщини ЮНЕСКО дає гарантії збереження і цілісності унікальних природних і культурних комплексів, підвищує престиж територій і установ, які ними опікуються. Головна мета організації — зробити відомими та захистити унікальні об’єкти в усьому світі.

Якщо воєнні дії завдадуть шкоди об’єктам ЮНЕСКО, суд накладе на обвинувальну сторону зобов’язання у компенсації витрат на відновлення. У випадку руйнування або пошкодження об’єктів ЮНЕСКО, їхнє відновлення має відбуватися комплексно, тобто разом із фоновою забудовою, аби зберегти історичну цілісність.

Статус захисту ЮНЕСКО також накладає на місто та державу і певні зобов’язання. Серед них: утримання території у належному стані, заборона на появу дисгармонійних об’єктів у охоронній зоні, збереження зовнішнього вигляду вулиць максимально наближеним до стану до революції 1917 року.

Також статус захисту ЮНЕСКО у майбутньому має збільшити потік туристів та, як наслідок, покращити економіку.