В Одесі презентували фільм-розслідування про теракт у Сергіївці (фото) «фото»

В Одесі презентували фільм-розслідування про теракт у Сергіївці (фото)

Вчора, 19 вересня, в бібліотеці Грушевського відбулася прем»єра документального фільму-розслідування Центра публічних розслідувань «Теракт у Сергіївці: хто з російських військових причетний до вбивств українців».

На прем’єрі побував кореспондент Української Служби Інформації.

Гори будівельного сміття, вулиці в руїнах, зруйновані бази відпочинку та пошкоджена дев’ятиповерхівка – все це результати обстрілу росіян курортної Сергіївки.

Сергіївку обстріляли вночі 1 липня 2022 року.

Три ракети Х-22 всього за декілька хвилин дісталися цілей. У результаті – повністю знищена база відпочинку «Годжі», значних руйнувань зазнав дев’ятиповерховий житловий будинок. А найстрашніше – десятки загиблих і постраждалих цивільних.

Через рік після трагедії журналістка-розслідувальниця Олена Чернишова разом з операторкою і фотокореспонденткою УСІ Наталею Довбиш зняли документальний фільм про трагедію в Сергіївці. Журналістки знайшли тих, хто перебував у курортному містечку в момент обстрілу, а також з’ясували, хто стоїть за злочином російських військових. І їм вдалося встановити весь ланцюг причетних до цього теракту рашистів.

Воєнні злочини не мають терміну давнини. Ми маємо розслідувати тоді, коли є змога. Це найбільший теракт, який стався в Одеській області – я маю на увазі, по людських жертвах. І не розслідувати його немає змоги. Вже минув рік, але інформації саме по цьому теракту було мало, її треба було зібрати. Хоча по більш пізньому теракту з боку російської федерації, який приніс жертви саме цивільних – це був теракт у Дніпрі такою ж ракетою Х-22, – було більше інформації. Я пов’язую це з тим, що ми вчимося. Склалося так, що не було детального розслідування, а ми маємо знати, хто його здійснив. Недостатньо — ось це режим путіна, ось путін винен, ось це громадяни росії. Я хочу кожен теракт, кожен воєнний злочин російської федерації персоніфікувати, – каже розслідувачка Олена Чернишова.

Операторка Наталя Довбиш під час фільмування розслідування побачила, що мешканці Сергіївки й досі не оговталися після страшної ночі липня минулого року.

Ми побачили і поспілкувалися з героями за рік. І їх стан — нічого не загоїлось. Вони досі лікуються. В них досі травми — і психологічні, і фізичні, – каже Наталя.

Герої фільму — свідки та жертви трагедії – розповідають свої історії, нібито все це сталося з ними вчора, а не рік тому.

Олег с Діаною – пара студентів, які на два дні приїхали на базу відпочінку.

Ми знаходилися в номерах, я побачив світло – як вдень. Стрибнув трішечки на Діану. Ну, як бачити, нічого не допомогло. В нашому номері стіну знесло, там, де була Діана. Після вибуху я відкрив очі і почав звати Діану. Я живий. А що з Діаною – не знав. Я почув її. Подумав, що все добре. Почав робити первинний огляд тіла. Весь посічений, руки на місці, нога на місці… одна, а друга не на місці – лежить рядом, – розповів Олексій.

Олексій хотів вступити до лав тероборони з самого початку війни, але його не взяли, бо він студент. Російська ракета вщент зруйнувала плани молодих людей. На двох за рік трагедії парі зробили 150 операцій — попереду ще декілька.

Ракети, випущені по Сергіївці, несли майже тонну вибухівки. Дві ракети зруйнували базу відпочинку, одна — влучила в дев’ятиповерхівку, вбивши 22 людини. Ще 39 жителів отримали поранення.

Ігор Левченко, який жив на 7 поверсі розповів: Десь у 12.25 пролунав перший вибух. У мене зразу вилетіло вікно, і я схопив речі і побіг у бомбосховище. Поки я біг, був ще один вибух, і коли я забіг до бомбосховища, пролунав третій вибух – попали в будівельний магазин, і я відчув сильний вибух прямо в бомбосховищі. Але бомбосховище витримало.

Ігор згадує, що між вибухами минало декілька хвилин, тому дістатися до бомбосховища більш ніхто не встиг. Коли він вийшов на поверхню, то побачив трагічні наслідки влучання ракети – вбитих сусідів, понівечений будинок.

Олена Чернишова вважає, що сучасний світ дає журналістам чимало інструментів для ідентифікації злочинців, що буде трибунал і буде покарання, тому ми маємо працювати над цим.

Сам фільм можна переглянути за посиланням.