В Одесі оцифрували унікальний саркофаг жриці стародавнього Єгипту (фото) «фото»

В Одесі оцифрували унікальний саркофаг жриці стародавнього Єгипту (фото)

Команда наукової лабораторії «Архаїка» спільно з співробітниками Одеського археологічного музею створили 3D-модель саркофагу жриці Несітауджатахет, якому понад 3 тисячі років. Також науковці оцифрувала й інші експонати з Єгипетської колекції музею.

Про це повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.

Зовнішній саркофаг жриці Несітауджатахет потрапив в Одесу у 1894 році разом зі старожитностями з тайника Баб-ель-Газус, відкритого у 1891 році Жоржем Дарессі та Еженом Гребо.  Це найбільша неушкоджена гробниця, знайдена в Єгипті. Інші артефакти з тайника розподілили між 17 європейськими державами.

Саркофаг Несітауджатахет  рясно декорований численними написами та зображеннями і вражає не лише як витвір релігійного мистецтва, а й як джерело знань про ритуали та вірування фараонічного Єгипту.

Окрім саркофагу науковці оцифрували цілу низку інших предметів з Єгипетської колекції, зокрема жертовник, який потрапив до музею у 1938 році. Відомо, що в Одесу плиту привіз лікар Аугуст ще до першої Світової війни. У 1917 році чоловік залишив місто, а жертовник залишився у його квартирі вже у нових жильців. Плиту вбудували в дубову підставку і вона використовувалася як лавка в коридорі протягом багатьох років.

Також в музеї оцифрували вапнякову стелу Тії та Канемуна середини II тыс. до н.е. До музею експонат, знайдений у Фівах, потрапив у 1826 році.  У давнину ця стела була розфарбована. На ній збереглися сліди коричневої, темно-зеленої та блакитної фарб. У верхній частині стели вміщено кільце. Нижче зображені постаті Тії та його батька, що несуть лотоси на жертовник Осірісу.

Як розказали науковці, сучасна колекція єгипетських старожитностей Одеського археологічного музею налічує понад 800 експонатів. Загалом у колекції перебувають 4 мумії, 11 саркофагів, уламок стіни гробниці з написом, 8 поховальних стел, канопи, жертовник з базальту, 11 статуеток богів, близько 100 ушебті, прикраси з фаянсу, амулети, скарабеї, посуд з глини, алебастру, діориту, дерев’яні коробочки для косметики, ключ, підставка під голову, взуття зі шкіри та очерету, зразки тканин та інші артефакти. Це найбільша колекція єгипетських старожитностей у сучасній Україні.

 Наразі колекція через війну не експонується. Окрім того, вона потребує реконструкції та реставрації. Для цього потрібні гроші та фахівці. Ми сподіваємося, що після перемоги ми зможемо залучити міжнародні фонди для того, щоб колекція гідно була представлена у наших залах, – розказали в музеї.

Раніше на  USIonline.com

В Одесі створили 3D-модель Археологічного музею (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.