В Одесі створили цифровий каталог хрестів старовинного козацького кладовища «фото»

В Одесі створили цифровий каталог хрестів старовинного козацького кладовища

Громадська організація «Піксельовані Реальності» оголосило про випуск цифрового «Каталогу хрестів Куяльника» - одного з найбільших і найстаріших козацьких цвинтарів України.

Цей проєкт, реалізований в рамках ініціативи EU4Culture, спрямований на збереження культурної спадщини та руйнування імперських міфів про історію Одеси, передає Українська Служба Інформації.

Каталог хрестів Куяльника

Куяльницьке кладовище, розташоване на околицях Одеси, є історичною пам’яткою другої половини XVIII – кінця XIX століть. Воно стало місцем останнього спочинку для багатьох козаків, які відіграли значну роль в історії регіону задовго до офіційного заснування Одеси в 1794 році. Найстаріший хрест, датований 1791 роком, був встановлений ще до того, як російська імперія проголосила створення міста.

Загалом на кладовищі знаходиться понад 500 поховань, з яких близько 200 увінчані кам’яними хрестами, а 32 мають написи. За допомогою фотограмметрії та 3D-моделювання, команда «Піксельовані Реальності» зацифрувала 32 з цих хрестів. Отримані у результаті високоточні моделі та текстури дозволили розібрати нові знаки та уточнити роки частини поховань.

Метою проєкту є збереження та вивчення цінної української спадщини, що сприятиме глибшому розумінню ідентичності жителів Одеси. Ми також сподіваємося, що завдяки детальній інвентаризації не тільки територія кладовища, а та окремі хрести отримають статус культурної спадщини та будуть охоронятися від руйнувань, – розповідає  Дмитро Жданов, керівник краєзнавчої групи ODESSA INCOGNITA, автор семи книг з історії Одеси.

Каталог хрестів Куяльницького кладовища руйнує імперські міфи про історію Одеси та доводить, що українці жили тут задовго до заснування міста. Цей проєкт також спрямований на скасування російських наративів та висвітлення того, що протягом багатьох століть тут співіснували люди різних національностей, зокрема кримські татари, турки, українці та греки, – додає Яна Бойцова, співзасновниця ГО «Піксельовані Реальності».

Над створенням Каталогу хрестів Куяльника працювали: керівник краєзнавчої групи ODESSA INCOGNITA Дмитро Жданов, спеціаліст з картографічного дизайну та просторового аналізу Федір Гонца, а також команда «Піксельовані Реальності».

Каталог хрестів Куяльника доступний на сайті «Піксельовані Реальності», де кожен охочий може переглянути 3D-моделі хрестів, ознайомитися з їхньою історією та деталями.

Довідка:

ГО «Піксельовані Реальності» – неприбуткова організація, що спеціалізується на цифровому збереженні культурної спадщини.

Проєкт реалізується громадською організацією у партнерстві з Департаментом культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради, фінансується Європейським Союзом в рамках проєкту EU4Culture, що реалізується Goethe-Institut у партнерстві з Данським інститутом культури, Чеськими Центрами та Французьким Інститутом у Грузії.

Раніше на  USIonline.com

«Подільськ», «ЕКОПОРТ» та «iPark» – індустріальні парки Одещини: Мінекономіки оприлюднило повний каталог

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.