В Одесі міністри Молдови та України підписали важливу угоду щодо екологічної безпеки (фото, відео)

Обстріли росіянами Одещини, зокрема інфраструктури поблизу кордону з Молдовою мають серйозні наслідки й для екології сусідньої країни. 15 серпня міністр навколишнього середовища Молдови Серджіу Лазаренку відвідав Одещину. В Одесі він зустрівся з українським колегою Русланом Стрільцем та головою ОВА Олегом Кіпером. Результатом візиту молдовського міністра стало підписання міжурядової угоди щодо оцінки впливу на довкілля через російську агресію в рамках міжнародної конвенції Еспо.

На брифінгу були кореспондент Української Служби Інформації.

На міжурядовому рівні в Одесі була підписана екологічна угода між Україною та Молдовою, в рамках міжнародної Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (Еспоо) європейської економічної комісії ООН, яка вступила в силу у 1997 році. Цей документ встановлює зобов’язання держав, які її ратифікували, погоджувати проведення оцінки впливу певних видів діяльності на навколишнє середовище на ранній стадії планування. Також Еспоо встановлює загальне зобов’язання держав повідомляти одна одну і консультуватися між собою щодо всіх великих проєктів, які можуть мати значний негативний транскордонний вплив на навколишнє середовище.

Міністр навколишнього середовища Молдови Серджіу Лазаренку наголосив, що підписання цього документа призведе до збільшення взаємодії між країнами та екологічної безпеки громадян обох країн. Також він додав, що Молдова готова взяти участь у післявоєнній реконструкції України і не тільки в екологічному напрямку.

Підписуючи цей документ, ми приєднуємося до того, що будемо разом узгоджувати будівництво об’єктів на наших територіях. Для наших громадян це дуже важливо в контексті екологічної безпеки – сказав міністр навколишнього середовища Молдови Серджіу Лазаренку.

Наслідки екологічних злочинів зачіпають не лише Україну, але й інші країни, зокрема Молдову та Румунію.

Ми сьогодні фактично вперше за допомогою Державної екологічної інспекції спробували змоделювати конкретний вплив конкретного випадку. Це найбільший випадок екоциду який трапився на Одещині — коли горів порт. Ми змоделювали, куди рухались повітряні маси і скільки цих повітряних мас потенційно осіло на території Республіки Молдова. І ми презентували цю інформацію міністру — розповів Руслан Стрілець.

Крім того, уламок російської ракети, яка влучила у портову інфраструктуру Одеського порту, було передано молдовському міністру навколишнього середовища, а він своєю чергою презентував його у парламенті Молдови.

Дані, отримані завдяки моделюванню таких ситуацій, допоможуть міжнародній спільноті краще усвідомити масштаби екологічної катастрофи, викликаної війною, і сприятимуть не лише засудженню агресії, а й конкретним діям у відповідь, зазначили присутні.

Нам в робочому порядку була представлена презентація, яка має в собі певні цифри забруднень, наслідків і проблем з якими ми стикнулися на кордоні…Важливо розуміти, що іноді неможливо оцінити негативний вплив на екологію російських атак – пояснив Серджіу Лазаренко.

Україна вже має понад п’ять тисяч випадків злочинів проти довкілля з боку рф, що призвело до збитків, які перевищують 60 мільярдів доларів і на жаль ці цифри регулярно збільшуються.
Україна та Молдова продовжують спільно підраховувати матеріальні збитки, які були завдані екології діями росіян. Серджіу Лазаренку вважає, що право на їх відшкодування в майбутньому матиме не тільки Україна, а й Молдова.

Це історичне підписання говорить про те, що Україна з Молдовою разом не тільки у восьмому пункті Формули миру, не тільки те, що ви (в Молдові) також відчуваєте вплив збройної російської агресії, а й те, що ми тепер маємо відповідні процедури – як разом притягувати агресора до відповідальності – наголосив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Тож підписання в Одесі цієї угоди – є свідченням тісної співпраці між Україною та Молдовою заради захисту своїх громадян від екологічних загроз, що виникають зокрема і через російські обстріли прикордоння.

Одеса відіграє важливу економічну роль для обох країн, тому підписання угоди щодо екології саме в нашому місті набуло символічне значення.

На регіональному рівні міністри обговорили з очільником ОВА проблемні питання водопостачання півдня Одещини. Олег Кіпер своєю чергою подякував уряду Молдови за плідну співпрацю та забезпечення логістики для Одещини і для України в цілому.