Український військовий оркестр підкорив Шотландію: як музика створює культурну дипломатію (відео)

Військово-морський оркестр України вперше взяв участь у всесвітньо відомому фестивалі Royal Military Tattoo в Единбурзі. Подія, що проходить вже 75-й раз, зібрала найкращі військові оркестри світу. І серед них — наші музиканти, які довели: навіть у час війни Україна здатна заявляти про себе гучно і гідно.

Подробиці розповіла Українській Службі Інформації в інтервʼю Юлія Городецька.

Виступ українців на Royal Military Tattoo побачили десятки тисяч глядачів: щодня шоу дивилися по 9 тисяч людей, а у вихідні — удвічі більше. На сцені замку в Единбурзі оркестр вишикувався у формі тризуба, а семихвилинна програма розповідала історію України — від мирних часів, через Майдан і війну, до сьогодення.

За організацією цього масштабного дійства стежила журналістка та волонтерка Юлія Городецька.

У перші дні я плакала щовечора. Бо коли ти бачиш, як люди встають і аплодують стоячи, розумієш — нас почули, – розповідає Юлія.

Кульмінацією стала церемонія фіналу. Усі учасники фестивалю голосували, хто, на їхню думку, був найсильнішим. І всі одностайно віддали голоси за українців.
Так оркестр отримав гігантський меч герцога Единбурзького — головну нагороду фестивалю.

Новина про перемогу викликала тисячі коментарів у соцмережах. Зокрема, й на УСІ. Одні писали: «Ось чим можна пишатися», інші — «Навіщо нам зараз концерти?».

Якби ми тільки воювали, ми б уже закінчилися. Культура — це теж зброя. Це спосіб нагадати світу, що ми існуємо, що ми боремося і потребуємо підтримки, – так коментує Юлія Городецька.

Її слова підтверджують і закордонні гості фестивалю. Лорди, міністри, представники міжнародних організацій щодня підходили до українців і дякували.

Для них це був сигнал: Україна тримається, і ми маємо допомагати, — каже Юлія.

Після завершення фестивалю український оркестр отримав ще одну унікальну нагоду: виступ у Букінгемському палаці. Подія збіглася з Днем Незалежності України.

Поруч із британськими військовими наші музиканти виконали п’ять композицій, серед яких три були українські. У палаці був присутній і головнокомандувач Валерій Залужний, який особисто подякував музикантам.

Це історична подія. Раніше українські військові оркестри ніколи не виступали в Букінгемському палаці. Це дипломатія вищого гатунку, – додає волонтерка.

Серед тих, хто особисто спілкувався з українцями, була й принцеса Анна, сестра короля Чарльза. Вона жартувала, згадувала поїздку до Києва у 70-х і питала, чи є в Україні аналоги шотландської волинки.

Традиційно фестиваль у Шотландії не запрошує той самий колектив два роки поспіль. Але організатори вже натякнули: український виступ був настільки сильним, що винятки можливі.

Раніше на  USIonline.com

Британська принцеса Анна зустрілася з оркестром ВМС України (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.