Українські вчені в Антарктиці шукають мікропластик (фото) «фото»

Українські вчені в Антарктиці шукають мікропластик (фото)

За даними програми моніторингу та оцінки Арктики (AMAP) мікропластик знайшли в арктичному снігу, морському льоду, морській воді, в донних відкладах, відібраних з океану, і на пляжах. Тож вчені шукають його й в Антарктиці.

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

Мікропластик — дуже дрібний пластик, менше 5 мм, надзвичайно шкідливий для живих істот, бо потрапляючи в організм з їжею, може забити травну систему.

Латвійський інститут гідроекології в межах ініціативи IceMicroplastic почав дослідження наявності мікропластику в прісних водах паралельно в Арктиці та Антарктиці.

В Антарктиці ця робота триває спільно з НАНЦ.

Українська полярниця Марта Дзинда відібрала зразки на материку поблизу «Вернадського» для подальшого вивчення в Латвії.

Вона «ловила» мікропластик спеціальною пасткою у вигляді сітки, яку встановлювала на льодовиковому струмку. Самі сітки були розроблені в межах кампанії ЄС «Пластикові пірати».

Пастку ставили на 6–24 години. Протягом цього часу через неї проходив потік прісної води. Було заплановано встановити 9 таких сіток, але на жаль одну з них віднесло припливом.

Робота займала багато часу. Ми інколи проводили по 7–8 годин у човні, бо нашим пріоритетом є материкові струмки. А тут треба враховувати погоду й льодову. Материк важкодоступний, — згадує Марта, яка працювала разом із сисадміном 29-ї УАЕ Олександром Мацібурою.

Зрештою, вісім пасток вдалося успішно поставити, зняти та запакувати. Зараз полярники везуть їх в Україну. Далі сітки надішлють в Латвію, де за участі українських науковців їхній вміст проаналізують в спеціалізованій лабораторії.

Якщо вчені отримають негативний результат, тобто відсутність частинок мікропластику, це буде гарна новина. Якщо ж мікропластик знайдуть, то далі важливо буде зрозуміти, як його частинки потрапили в льодовикову воду.

Тож полярники чекають на результати.

Раніше на  USIonline.com

В Антарктику на «Вернадський» прибула ювілейна експедиція (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.