Українські полярники зафіксували рідкісне явище, на яке чекали майже 10 років (фото) «фото»

Українські полярники зафіксували рідкісне явище, на яке чекали майже 10 років (фото)

Нещодавно українські вчені, які працюють на станції «Академік Вернадський» в Антарктиці, знову спостерігали рідкісне природне явище – південне полярне сяйво. Це вже другий випадок за рік, коли українським полярникам пощастило його побачити. Попереднього разу сяйво було зафіксоване в середині серпня, що стало справжньою науковою подією, адже протягом останніх 10 років таких спостережень не було.

Про це повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

Південне полярне сяйво в районі станції «Академік Вернадський» є рідкісним явищем через декілька факторів. По-перше, станція розташована на значній відстані від південного магнітного полюсу, що зменшує ймовірність його появи. По-друге, погодні умови в регіоні досить мінливі, і більшу частину часу небо вкривають хмари, що заважає спостереженням. Для того щоб полярне сяйво можна було побачити, необхідно, щоб збіглися декілька факторів: сильна магнітна буря, ясне небо і темна пора доби (бо в період антарктичного літа біля станції майже весь час світло).

Цього разу на станції була зафіксована потужна магнітна буря рівня K-7 за індексом Бартельса, що дозволило полярникам вирушити на місце для спостереження. Хоча на небі були деякі тонкі хмари, а повний місяць яскраво освітлював простір, дослідникам вдалося протягом 15 хвилин спостерігати унікальне природне явище на власні очі. Це відрізнялося від попереднього, адже минулого разу сяйво було помітно переважно на фотознімках.

Вчені пояснили. що полярні сяйва виникають внаслідок взаємодії магнітного поля Землі з корональними викидами плазми з Сонця. Коли потік сонячної плазми досягає нашої планети, заряджені частинки стикаються з магнітним полем Землі і створюють ефект сяйва в атмосфері. Подібні явища спостерігаються як у Північній, так і в Південній півкулях, але в різні періоди року, оскільки сезони на цих півкулях йдуть у протифазі.

Магнітометричні дослідження є одним із ключових напрямків роботи станції «Академік Вернадський». Ці явища вивчають вже понад 70 років і нині станція забезпечує високоточні дані для аналізу космічної погоди і прогнозів магнітних бур. Такі дослідження мають величезне значення не тільки для фундаментальної науки, але й для супутникових технологій.