У 2026 році аграрії південних регіонів України можуть засіяти бавовником 30 000 гектарів землі (фото, відео)

29 квітня Уряд затвердив ініціативу державної дотації у розмірі 10 тисяч гривень на гектар землі за вирощування бавовника. Гроші закладені в бюджет на 2025 рік, а аграрії вже мають можливість оформити заявку на їх отримання.

Так,  Українська Служба Інформації поговорила про перспективи розвитку культури зі Степаном Чернявським, народним депутатом України, заступником голови Комітету Верховної Ради з питань аграрної та земельної політики.

У 2024 році в Одеській області стартував пілотний проєкт з вирощування бавовника. Декілька фермерських господарств висіли на десяти демополях різні сорти рослини та вирощували їх у відмінних умовах (з поливом і без). Результат експерименту дав надію на розвиток культури в південних регіонах України. Тож, Уряд пішов на виділення коштів для дотаційної підтримки аграріїв, які візьмуться вирощувати бавовник і у 2025 році.

10 000 гривень за гектар вирощеного бавовнику покриють 50% ризиків фермерів, які візьмуться вирощувати бавовник у 2025 році. Повністю покрити ризики могли б 20 000 – 30 000 гривень за гектар. Але така сума є занадто високою для держави в умовах війни.

Попри обмеженість розміру державної дотації та дещо несвоєчасне рішення Уряду (сіяти бавовник потрібно вже за тиждень), на Півдні України є сільгосппідприємства, які чекали на рішення і готові взятися до роботи. Так, в Миколаївській області одне з агропідприємств вже відвело під посів бавовнику понад 1000 гектарів землі. Якщо врожай буде добрим, підприємство зможе відправити його на експорт, адже, за словами Степана Чернявського, купувати український бавовник вже готові і в Єгипті, і в Туреччині.

Торік експериментальні поля в Одеській області дали в середньому 1,5 тонни бавовни з гектара. Експортна ціна української бавовни на сьогодні складає 700-800 доларів США за тонну.

А за словами Степана Чернявського, якщо за рік Україна зможе вийти на 30 000 гектарів засіяних бавовником, то ціна на сировину може сягнути 1200 доларів США за тонну. Ба більше, – великі об’єми вирощування підштовхнуть підприємців і державу створювати ланцюги переробки, – будувати підприємства, зокрема легкої, хімічної промисловості і потужності для виготовлення пороху.

Отримати державну дотацію для вирощування бавовнику можуть офіційно зареєстровані сільськогосподарські товаровиробники в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях.

Подати заявку на дотацію можна в Державному аграрному реєстрі з 10 червня до 10 липня. До 10 серпня триватиме перевірка поданих заявок обласними адміністраціями. А до 15 вересня відбудеться виплата коштів від Мінагрополітики.

Більше деталей про рішення Уряду і перспективи вирощування бавовника в Одеській області дивіться в розгорнутому інтерв’ю УСІ.

Матеріал підготувала Наталія Костенко.

Раніше на  USIonline.com

10 тисяч за гектар: уряд дотуватиме вирощування бавовника на Одещині

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.