«Ці рішення називаються «кадровими п’ятнашками», – Євген Магда про зміни в Кабінеті міністрів
Початок осені в Україні ознаменувався низкою кадрових змін в Кабінеті міністрів. Протягом 4–5 вересня Верховна Рада змінила очільників одразу 11 з 20 міністерств. У відставку відправили шістьох міністрів, водночас було призначено дев'ять членів уряду. Зокрема міністерські портфелі дісталися трьом колишнім заступникам голови Офісу президента. П'ять міністерств нарешті отримали повноцінних міністрів замість виконувачів обов'язків.
Причини, значення і наслідки таких рішень для Української Служби Інформації прокоментував Євген Магда, директор Інституту світової політики.
Євген Магда
Як довго назрівали зміни в Кабінеті міністрів?
На мою думку, головне не в тому, скільки ці зміни назрівали, а в тому, що їх здійснення є абсолютно незрозумілим для переважної більшості громадян України. Тобто, розмови про перезавантаження велися кілька місяців і чомусь саме у вересні вирішили це все реалізувати. З точки зору формальної логіки незрозуміло, що саме і як це посилює. І це на мою думку це серйозна проблема.
Зміни в уряді в умовах війни й відсутності можливості проведення виборів, – це дієвий варіант оновлення влади?
Мені вже доводилось чути аргументи про те, що, мовляв, ми не можемо проводити вибори, тому нам треба робити зміни в уряді. Я згоден з цим. Але чому ці зміни в уряді більше нагадують гру в “П’ятнашки”, – я не розумію. Я не бачу, як вони посилюють Україну, хоча б в одному певному напрямі. Тобто фактично немає якогось чіткого розуміння, що і як має бути. Просто вирішили: давайте цих звільнимо, а цих призначимо.
Якими могли б бути альтернативні варіанти перезавантаження влади?
Якщо говорити про альтернативні варіанти, то я думаю, що це все-таки створення “Уряду перемоги”, в якому були б, як я б сказав, представлені фахівці. Необов’язково від опозиційних політичних сил. Я розумію, що ця теза дратує Офіс президента. Але це могли б бути фахівці, яких призначили парламентарії і які, відповідно, були б на своєму місці без якихось політичних амбіцій. У нас достатньо людей, які мають управлінський досвід і могли б посилити уряд.
Нардеп від політичної партії “Голос” Ярослав Железняк вважає зміни саме перестановками, які не принесли уряду нових облич. На його думку, це тому, що охочих іти в уряд немає. Чи погоджуєтесь з тим, що небагато українських політиків, дипломатів і посадовців хочуть сісти в міністерське крісло?
Я погоджую з тим, що немає черги охочих працювати в нинішній системі влади. Тому, що в ній немає прозорих правил функціонування і зрозумілих “правил гри”. А отже люди, які хоч якось турбуються про свою перспективу, просто не йдуть на це. Вони не хочуть бути виконавцями чужої волі, яких можуть в будь-який момент, не сказавши навіть “дякую”, попросити на вихід. Після такого людині дуже складно повернутися в систему влади. Саме тому і немає охочих. А якщо ми ще врахуємо такий фактор, як активізацію антикорупційних органів, то це, я думаю, створює дуже багато обмежень для кадрових посилень.
Які звільнення/призначення здивували найбільше і чому?
По-перше, я вважаю, що не повинна ставати міністром юстиції людина, проти якої є обвинувачення в суді, тим більше обвинувачення в розкрадання державних коштів (йдеться про Ольгу Стефанішину, – прим. ред.). По-друге, я не знаю країну на захід від України, де б людина, яка працює в уряді віцепрем’єром, незалежно від сфери компетенції, тішилася переходом на роботу в офіс президента (йдеться про Ірину Верещук, – прим. ред). Ну, і ще одне нове правило, – в уряді може бути тільки один Кулеба. Дмитра Кулебу звільнили, а Олексія Кулебу призначили.
Чому на Ваш погляд найбільшу увагу в Україні і за її межами привернула відставка очільника МЗС Дмитра Кулеби?
Відставка Дмитра Кулеби викликала найбільший резонанс, тому що він був Міністром закордонних справ. І достатньо активною людиною, яка мала власне, скажімо, і політичне, і людське обличчя. Вважаю, що Кулеба сильно недооцінений, як людина, яка керувала українською дипломатією понад тисячу днів і керувала в надзвичайно непрості часи. Сподіваюсь, що історики зможуть оцінити його роль, коли вони будуть бачити більше документів, більше інформації й будуть розуміти, який внесок він зробив в те, щоб Україна вистояла в цих непростих умовах.
Чим може бути вмотивоване таке рішення? І як заміна Кулеби на Сибігу відіб’ється на зовнішній політиці і взаємодії з партнерами?
Не думаю, що заміна Кулеби на Сибігу суттєво відіб ‘ється на відносинах між Україною та нашими західними партнерами. Але, з іншого боку, треба розуміти, що керівництво зовнішньою політикою лежить на Президенті України. І саме він несе відповідальні за те, як здійснюється зовнішня політика.
Як реагують на зміни в Уряді західні партнери?
Я думаю, що наші західні партнери своє занепокоєння, якщо і висловлюють, то висловлюють тихенько, спокійненько і без особливої екзальтації. Тому, що за логікою демократичних держав втручатися в кадрову політику іншої держави, тим більше коли вона веде війну, не прийнято.
Що пишуть про зміни в українському Кабінеті міністрів західні ЗМІ і якою мірою варто на них орієнтуватися?
А от західні медіа дійсно дуже зацікавлені тим, що це за зміни, що це за люди. Для них, мені здається, те, що відбувається абсолютно незрозуміло. Чому на зміну одним “ноунеймам” в уряді приходять інші “ноунейми”. І при цьому це відбувається з пафосним посилом про потребу в новій енергії. Це свідчить про те, що західна преса уважно стежить за ситуацію в Україні.
На які маркери в найближчому майбутньому орієнтуватиметесь, щоб оцінити перші результати від ротацій в Уряді?
Маркери прості:
– наскільки ми наближаємося до перемоги;
– наскільки росте рівень життя;
– чи отримуємо ми нову зброю в кардинально великих якостях і кардинально іншої кількості.
І чи відчутне порозуміння з нашими західними партнерами. На жаль, поки що з приводу всіх цих питань у мене є не аби які сумніви, тому що, повторюсь, люди, які прийшли часто не мають необхідного досвіду і це для нас буде проблеми.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.