Теракт на Каховській ГЕС вплине на аграріїв усього Півдня України, – експерт
Постраждали не лише агровиробники та фермери, а й зрошувальні системи, які живили Херсонську, Запорізьку, Миколаївську та Дніпропетровську області.
Про це розповів гендиректор Української аграрної конфедерації Павло Коваль під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa, повідомляє Українська Служба Інформації.
За його словами, повінь, викликана підривом дамби Каховської ГЕС, вплинула на Новокаховську зрошувальну систему. Це, у свою чергу, повпливає на аграріїв та фермерів.
Це дійсно складна ситуація, яка розгортається на наших очах. Затоплена портова інфраструктура на річищі Дніпра поблизу Херсона, постраждали середні, дрібні фермери. Якщо спробувати зробити попередні оцінки, ситуація катастрофічна. Південь України з його чорноземами може працювати ефективно виключно за умови наявності зрошувальних систем, – пояснив Павло Коваль.
Загальний обсяг води, який мав змогу контрольовано накопичуватись у Каховському водосховищі, становив 18,2 кубічних кілометри. Ця вода живила понад 30 зрошувальну систему.
Якщо оцінити у пропорціях ситуацію по областях, десь 92% як джерело води (прим. ред – зрошувальні системи) втратила Херсонська область. Мова йде і про насосні станції, і про магістральні канали, і канали низького тиску. Запорізька область втратила 70% води як джерело для зрошення. Частково постраждали Дніпропетровська та Миколаївська області, які втратили по 30%, – зазначив Павло Коваль.
Експерт також наголосив, що здебільшого на Херсонщині вирощували овочеві культури. Фахівці оцінюють, що 35% української овочевої продукції давала Херсонська область. Також – великі обсяги зернових та олійних культур.
Приблизно 3 млн тонн зерна і олійних не одержать зовнішні ринки. Це великі втрати не лише для аграріїв, а також переробників, експортерів, а й людей у Північній Азії та Африці, які потребують нашої продукції, – підкреслює експерт.
Після того, як зійде вода, необхідно розмінувати територію окупованої частини (Лівобережжя) Херсонщини, а також повернути території під контроль України. Лише після цього можна робити оцінку втрат та збитків, а також досліджувати стан землі.
Також необхідна велика программа інвестування, залучення держави до відновлення.
Південь це не проста річ, ми можемо неправильним зрошенням солончаки розвести. Це дуже непросте і комплексне питання. Те, що та система з радянських часів залишилась, так, вона була десь застаріла, але її можна було вдосконалювати, доінвестовувати. А тепер треба з нуля все вибудовувати, це буде складніше. Але я думаю, що прогресивний світ на нашому боці, будемо впроваджувати найновіші технології з ефективним, раціональним використанням прісної води в цьому регіоні, – вважає Павло Коваль.
Так, Херсонська область входить у п’ятірку областей, в яких найбільші площі сільськогосподарських угідь. Цифра до теракту складала близько 2 млн угідь, а рілля (виоране поле) на цих територіях потребує постійного зрошення.
За його словами, Україна також втратила річкове судноплавство по Дніпру.
Якщо дамба зруйнована аж на дні руічища, то вода стече і, за оцінками гідротехніків, водосховище матиме глибину до 3 метрів. Я думаю, у таких умовах судноплавство неможливе. Також судноплавство на Дніпрі забезпечується завдяки шлюзам. Якщо на Каховській ГЕС це знищено, то очевидно, що судноплавство буде зупинено. Пропускна здатність відсутня як така, але це також потребує оцінки, тут є ряд запитань, – додав гендиректор аграрної конфедерації.
Раніше на USIonline.com —
Підтоплений Миколаїв: під водою залишаються яхт-клуб та деякі райони (відео)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.