
Ситуація з НАБУ і САП: Зеленський прокоментував події
У вівторок, 22 липня, Верховна Рада проголосувала за законопроєкт №12414 який обмежує незалежність НАБУ та САП і робить їх залежними від рішень Генерального прокурора. Ввечері його підписав президент. Це обурило суспільство. В Одесі, у Києві, Львові, Дніпрі та Рівному багато людей вийшли на протести. Вночі 23 липня президент прокоментував ситуацію.
Про це у своєму зверненні у ніч проти середи, 23 липня повідомив Володимир Зеленський.
Президент зазначив, що говорив із керівником НАБУ Семеном Кривоносом, прокурором САП Олександром Клименком, Генеральним прокурором Русланом Кравченком, головою Служби безпеки України Василем Малюком.
Антикорупційна інфраструктура працюватиме. Тільки без російських впливів – від цього треба все очистити. І справедливості має стати більше, – заявив Зеленський.
За його словами, генеральний прокурор налаштований на те, щоб в Україні «реально забезпечувалася невідворотність покарання для тих, хто йде проти закону». Він також додав, що справи, які лежали, мають розслідуватись.
Роками посадовці, які втекли з України, чомусь спокійно живуть за кордоном – в дуже приємних країнах і без юридичних наслідків. Це ненормально. Немає жодного раціонального пояснення, чому кримінальні провадження на мільярди “висять” роками. І немає жодного пояснення, чому росіяни досі можуть отримувати інформацію, яка їм необхідна. Важливо, щоб без росіян. Важливо, щоб була невідворотність покарання і щоб суспільство це дійсно бачило, – резюмував Зеленський.
Зокрема, закон передбачає, що:
– Генеральний прокурор отримує доступ до всіх справ НАБУ або може надати такий доступ будь-якому іншому прокурору;
– має право давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ і, в разі їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справу іншим органам;
– може закрити розслідування на вимогу сторони захисту;
– сам вирішує спори про підслідність;
– самостійно підписує підозри топпосадовцям;
– керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів — це вирішує тільки Генпрокурор.
Фактично Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури.
Тим часом представник Європейської комісії Гійом Мерсьє прокоментував виданню «Українська правда» ситуацію.
Європейський Союз стурбований нещодавніми діями України щодо її антикорупційних інституцій, а саме Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Ці інституції мають вирішальне значення для порядку денного реформ України та повинні функціонувати незалежно для боротьби з корупцією та підтримки довіри громадськості, – заявив він.
Мерсьє констатував, що ЄС надає значну фінансову допомогу Україні «за умови прогресу в прозорості, судовій реформі та демократичному управлінні».
Вступ України ( ред. до ЄС) потребуватиме потужного потенціалу для боротьби з корупцією та забезпечення інституційної стійкості. ЄС продовжуватиме стежити за ситуацією та підтримувати Україну у дотриманні верховенства права, – наголосив представник Єврокомісії.
Нагадаємо, що перед прийняттям закону №12414 СБУ провело близько 70 обшуків, заявило про викриття «російської агентури» та затримало детектива НАБУ Руслана Магамедрасулова. За даними слідства, цей керівник підрозділу НАБУ із дислокацією у Дніпрі координував діяльність НАБУ у прифронтових областях України при цьому він підтримував контакти з росією та домовлявся з представниками сектору економіки рф про продаж технічної коноплі. Саме в цей контекст і були ухвалені правки до КПК, які тепер дозволяють Генпрокурору брати на себе справи НАБУ, вказувати детективам, закривати провадження і фактично керувати прокурорами САП.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.