Ситуація дуже важка: як одеські волонтери допомогають тваринам під час війни
Одеські волонтери попри всі умови та виклики сьогодення не припиняють надавати допомогу бездомним і покинутим тваринам. Війна, розповідають зоозахисники, змусила значно реформувати систему помочі чотирилапим: притулки та благодійні організації вимушені були розширити сферу своєї діяльності, з'явилися медики, які готові надавати допомогу авансом та співпрацювати з комунальними установами.
Про це під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa розповіли представники зоозахисних організацій Одещини, повідомляє Українська Служба Інформації.
Наразі, розповідають волонтери, ситуація у зоозахисті на Одещині та в цілому по Україні склалася критична – окрім безпритульних котів та собак, які мешкали на вулиці, з’явилися ще тварини, яких покинули господарі через війну.
На жаль є звернення досі. Останнє ми отримали позавчора. Подзвонили люди з Холодної Балки. Країну покинули люди, які займались розведенням тварин. На подвір’ї залишились породні тварини, які просто ніхто не доглядає. Люди, сусіди через паркан перекидають їм їжу та наливають воду, – розповіла голова ГО «Закон природи» Яна Титаренко.
Яна Титаренко
Люди не дають нам право вибору: приїжджають та говорять, що ми виїжджаємо і можемо залишити на вулиці тварину. Їм все одно на те, що притулкам не виділяють грошей. Є люди, які нам допомагають тим, чим можуть, але в нас спонсорів постійних немає, – зазначила керуюча притулком «Ковчег» Аліна Заборна.
Сьогодні в одеському притулку «Ковчег» перебувають під піклуванням понад 700 собак та майже 100 кошенят. Запасів корму та медичних препаратів для лікування тварин не вистачає.
Аліна Заборна
Як повідомила заступник директора департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради Валентина Дацюк, на вулицях Одеси за час війни не спостерігалося надвеликої кількості покинутих тварин. Проте мешканці повідомляли про групи таких чотирилапих, які блукали на кордонах міста.
Там вже важко було визначитичи, це міські тварини, чи ті, які прийшли з області. Хочу сказати велике дякую притулку «Ковчег», який став єдиним острівком, на який ми могли спиратися та рятувати тварин. Нажаль, «німецький притулок» за рішенням засновника, через те, що ця частина міста знаходиться близько до локації, яка зазнала нападу в Одесі, був закритий, тварин вивезли до Німеччини, – додала Дацюк.
Крім того, попри призупинення фінансування Кабінету міністрів України, в Одесі продовжує працювати міська програма з стерилізації безпритульних тварин. В умовах війни багато медиків долучилися до співпраці із містом. Департаменту екології вдалось укласти договори з медичними приватними клініками, які готові працювати в очікуванні коштів.
Наше комунальне підприємство, яке організовано на вул. Атамана Головатого, надає медичну поміч та продовжує стерилізувати кішок. Щодо собак, тут проблем в нас немає. Програма працює у тому ж ритмі. І якщо раніше стерилізування проходило на базі німецького притулку, то тут комунпідприємство повністю взяло на себе цю місію, – розповіла чиновниця.
За даними департаменту, за минулий 2022 рік службою відлову безпритульних тварин було стерилізовано та вакциновано від сказу 1 478 собак та майже 1 400 котів та кішок.
Як додала Валентина Дацюк, в планах міської влади – розвивати матеріальну базу комунпідприємства для подальшого будівництва медцентру та пунктів перетримки тварин, а також крематорія, який планується розташувати на земельній ділянці на «6 кілометрі» під Одесою.
Водночас все більше чотирилапих до волонтерів направляють мешканці із зони бойових дій та військові. Тому багато організацій вимушені були розширити види своєї діяльності.
Перш за все ми концентруємо свою увагу на зонах бойових дій. І це страшне. Є регіони, де просто велика кількість тварин на вулицях. Їх більше, ніж людей. Є регіони, де собаки їдять котів і виглядають насправді жахливо. І ми намагаємося вивозити якомога більше. І складність не в тому, що ми не можемо вивезти, а в тому, що немає куди, – розповіла операційна директорка благодійного фонду UA Animals Ольга Чевганюк.
Всі притулки у країні, додала Чевганюк, наразі переповнені. Саме тому волонтери разом із меценатами намагаються відбудовувати зруйновані будівлі прихистку тварин та розширити їх. Тому водночас йде активна робота по влаштуванню чотирилапих у родини чи тимчасові місця проживання.
Раніше на USIonline.com —
Історія зоозахисників з Донеччини: як живуть чотирилапі переселенці на Одещині (відео)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.