Силою до військкомату: що кажуть юрист та військові про інцидент в Одесі
Юрист пояснив, які права мають представники військкомату, а також прокоментував нещодавній конфлікт з чоловіком, якого силою затягли в машину та повезли до центру комплектування.
Про це розповіли юрист Максим Шинжирбаєв та голова координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк в ефірі 7 каналу.
УСІ раніше писала, що інцидент стався в Банному провулку Одеси. У рамках загальної мобілізації до одного з громадян звернулися представники центру комплектування (військкомату) щодо виконання ним мобілізаційного обов’язку.
Під час кофлікту, як стверджують в Одеському обласному центрі комплектування та соцпідтримки, чоловік ображав військових нецензурною лайкою, а також знімав їх на відео. У свою чергу, військові силою затягли громадянина у мікроавтобус та повезли до військкомату.
За словами голови координаційного пресцентру Сил оборони півдня України Наталії Гуменюк, щодо цієї ситуації наразі призначили службову перевірку.
Юрист Максим Шинжирбаєв пояснив, що військові мають право здійснювати превенцію та превентивні заходи перевірки документів лише у передбачених законодавством випадках. Це стаття 8 Закону України про правовий режим воєнного стану.
У даному випадку саме питання перевірки облікових даних та питання «Чи виконав він свій обов’язок», ми не можемо взагалі розцінювати як законне, тому що вони не мають такого права. Громадянин повинен виконати свій обов’язок, якщо йому надходить повістка у встановлений законом строк. Тобто на вулиці він не має обов’язку відповідати на такі питання, — підкреслив юрист.
У разі виникнення словесної суперечки, і якщо у ситуації було наявне адміністративне правопорушення (дрібне хуліганство) або образа суб’єктів владних повноважень, військові як постраждалі повинні були викликати поліцію (третю не зацікавлену сторону).
Стосовно відеозапису: наразі існує кримінальна відповідальність за фіксування та розповсюдження відео, аудіо, тощо пересування військ, військової техніки.
Проте фіксування саме представника військкомату, який намагається протиправно застосувати превенцію, на мій власний погляд, не має складу кримінального правопорушення, — додав юрист Максим Шинжирбаєв.
Які права та обов’язки у представників військкомату
Представники центру комплектування можуть зупиняти людей на вулиці у таких самих випадках, як і поліція.
Тобто якщо є достатньо підстав вважати, що особа причетна або має намір скоїти адміністративне чи кримінальне правопорушення; якщо особа має зовнішні ознаки особи, яка втекла з місця перебування військовополонених; якщо особа перебуває на місці скоєння правопорушення; або якщо особа на місці з режимним об’єктом. У таких випадках вони можуть застосувати превенцію, але вони повинні довести, що така законна вимога існує, — зазначив Максим Шинжирбаєв.
Спочатку представник центру комплектування повинен представитися, пред’явити свої документи (військовий квиток, посвідчення), надати можливість зафіксувати документи, а також надати наказ військового коменданту про те, що йому надали право застосувати превенцію.
Якщо наказу немає, немає законної підстави, а громадянин може відмовитись від подальшого спілкування з цим працівником.
Тобто сам по собі військовий квиток не надає повноваження перевіряти документи.
Якщо особа скоює правопорушення, її можуть затримати до приїзду поліції.
Але треба розуміти, що якщо військові, працівники ТЦК підходять та вони не мають законних підстав застосувати превенцію, то особа може спокійно піти, а до неї не можуть застосовувати примус, — підкреслює юрист.
Також є чіткий регламент щодо вручення повістки. Якщо представники ТЦК хочуть вручити повістку, вони повинні мати її вже повністю заповненою на певну особу.
Зупинити особу, взяти документи і заповнити повістку, яка проштампована, представники ТЦК не мають права.
Про права та обов’язки громадян
За 21, 22 та 23 статтями Закону України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, є регламент дій юридичних осіб, фізичних осіб, та підстави для отримання відстрочки.
Відповідно до закону встановлено, що громадяни повинні з’явитись до військкоматів після вручення повістки.
Оголошення мобілізації не надає обов’язку громадянину звернутись до військкомату.
Громадянин повинен оновлювати свої дані у певних ситуаціях: у разі одруження, народження дитини, тощо.
Якщо громадянин порушив військовий облік, то він має бути притягнутий до адміністративної відповідальності (ст. 210, 210-1 КУпАП).
Раніше на USIonline.com —
В Одесі прокоментували скандальне відео, де військові, застосувавши силу, затримали ухилянта
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.