Світ має почути історії реальних людей, — засновниця першого в Україні жіночого оркестру (фото, відео)

В нашому інтерв»ю ви дізнаєтесь про філософію та ідею створення першого суто жіночого оркестру в Україні, про тенденції під час війни, як просувати українську культуру, та чи бувають факапи у таких концертах? Але найголовніше, що всі учасниці колективу також організували благодійні концерти за кордоном. 

Журналістка УСІ Олександра Ковтуцька поспілкувалась із засновницею та диригенткою оркестру.

Олександра Коробка — засновниця та диригентка першого в Україні суто жіночого оркестру. Саме вона у свій час вирішила покласти край стереотипам про те, що оркестр — це лише сумна класична музика, а переважна складова оркестру — чоловіки. 

У вас є своя філософія, – розкажіть про неї детальніше?

Проект Queens Orchestra — це тільки на перший погляд оркестр, в якому грають тільки дівчата, а насправді, це глибоко філософський проект.

В Queens Orchestra грають дівчата, які сповідують одвічні цінності миру, свободи і незалежності. Дуже символічною сьогодні стає роль жінки, дівчини, яка перестала бути просто символом краси, а є захисницею та борцем за свободу і незалежність своєї країни, своїх дітей, своїх рідних та близьких. 

Ці теми відкликаються з переживаннями оркестранток колективу, які, перебуваючи в різних місцях, знаходять в собі ресурс робити те, що вміють найкраще – творити музику в ім’я миру в Україні.

Ваш проект — своєрідна сенсація у світі музики: на сцені 17 музиканток, які грають на 20 інструментах. Розкажіть, які це саме інструменти?

Queens Orchestra створює собою мініатюру великого симфонічного оркестру, яка є менша за складом, але не поступається ані в звучанні, ані в репертуарі, ані в емоціях.

В оркестрі є струнна група: скрипки, альти і віолончелі; два саксофони, які можуть перетворювати класичний репертуар на джазовий, флейта; клавіші, дві гітари і ударні інструменти, які дозволяють виконувати музику будь-якого стилю. 

А також дві труби і тромбон, що, доречі, є великою рідкістю, адже дівчат, які професійно грають на мідних інструментах, майже немає. А тромбоністок взагалі в Україні тільки дві, і одна з них грає в нашому оркестрі.

І хтось грає на декількох одразу? 

Всі дівчата нашого оркестру дуже талановиті, а деякі дійсно вміють грати на декількох інструментах.

Наприклад, наша флейтистка Аня у деяких творах може покласти флейту, взяти саксофон і продовжити грати на ньому. І це не єдиний випадок, коли дівчата змінюють інструменти за концерт.

Ви розповідали, що у вас репертуар складається з різних стилів. Якомусь надаєте перевагу зараз, враховуючи світові обставини?

Зараз ми граємо тільки твори, які можуть передати музикою те, що відбувається у нашій країні. Ми створили суто українську програму, яка складається з творів українських композиторів, українських пісень в сучасних обробках, а також композицій відомих сучасних українських виконавців, які підтримали нашу творчу ініціативу у використанні їх творів. 

Насправді, у нас неймовірна музична культура, а втілювати її в оркестровки — справжнє задоволення.

Розкажіть про ваші благодійні концерти в Польші — Believe in Ukraine.

Проект Believe in Ukraine — це унікальна концертна програма, яку розробив молодий український режисер Олександр Співаковський.

Вона складається з музичних творів українських композиторів та кавер-версій сучасних виконавців, а також оригінальних аранжувань світових хітів. Своєрідною інтродукцією до кожного концертного номеру є відзняті у воєнному Києві історії учасниць  колективу Queens Orchestra та українських музикантів, які стали ретрансляторами сучасних українських подій.

Дана концертна програма має благодійну мету та спрямована на те, щоб донести до максимально більшої кількості європейських жителів про реальну ситуацію українських музикантів та всіх громадян нашої держави в цілому у реаліях війни.

Світ має почути історії реальних людей, які ми показуємо між номерами концертної програми. А також 20 відсотків з кожного квитка ми направляємо на допомогу Україні.

Як організовували? Чи стикались з проблемами, або навпаки?

Це був перший наш самостійний досвід в організації концертів за кордоном. Але ми навіть не могли собі уявити такої підтримки і допомоги.

Неймовірна кількість професіоналів з різних сфер долучилися до створення проекту. Деякі щодня створювали його, деякі — абсолютно благодійно. 

Оркеструвальники писали партитури у бомбосховищах, оператори знімали історії музикантів у воєнному Києві, музиканти розповідали про своє життя до повномасштабної війни, перекладачі робили субтитри на декількох мовах, щоб весь світ міг побачити правду про ситуацію в Україні.

Ми отримали неймовірну підтримку і допомогу також з польської сторони. Нам допомагали з концертними залами, інформаційно, польські сім’ї прийняли до себе оркестранток на період концертів, щоб дівчата могли відчувати себе затишно і комфортно. 

До проекту долучилися представники польського і українського бізнесу. Окрема подяка посольству України у Польші, яке забезпечило нас своїм патронатом.

Весь період організації ми відчували, що ми не самі. З нами всі! 

Є в планах благодійні концерти в інших країнах? Якщо так, то де саме? З новою програмою чи залишите цю?

Програма створювалась довго, і до неї були причетні дуже багато митців, і нам звісно хочеться показати її всьому світу. 

Ми плануємо провести концерти з програмою «Believe in Ukraine» у містах Австрії та Німеччини у кінці липня. Сподіваюся, що і в інших країнах у нас вийде це реалізувати.

До війни рф в Україні які тенденції та тренди були у вашому репертуарі? На вашу думку, чому саме так?

До війни ми створювали безліч програм. Нас дуже часто запрошували на цікаві заходи, з різними тематиками, і наш репертуар був завжди різний. 

Ми можемо грати абсолютно все — від класики до джазу та року. За останній рік ми також написали дві авторські композиції і зняли на них кліп.

Насправді, ми і до війни мали в репертуарі багато українських творів, але зараз вони набули нової чинності і відкликаються у серцях всіх, хто з нами.

Культура незалежної України дуже молода. Як ви вважаєте, в якому напрямку ми маємо її розвивати, щоб популяризувати оркестрову індустрію на світовому ринку?

Зараз, як ніколи, світ почав виконувати українські твори, які символізують українську культуру. І вони неймовірні! Ми можемо зіграти «Мелодію» Мирослава Скорика на будь-якому інструменті — і вона прозвучить. Ми можемо виконати «Ой у лузі» у різних стилях — і вона однаково круто слухається. Ми маємо просувати українську музику всіма можливими способами, а оскільки ми виконуємо багато сучасних кавер-версій, ми маємо змогу залучати до української культури більш широку аудиторію.

Чи бувають дискусії серед учасниць колективу стосовно репертуару? Як вирішаєте це питання?

Як засновниця і диригент проекту, завжди виступаю ініціатором створення репертуару. Але всі наші оркестрантки дуже залучені, деякі живуть проектом. 

Часто після репетицій я отримую повідомлення з пропозиціями нових творів, новими ідеями в цілому. Я завжди готова обговорити і додати до нашого плейлисту щось нове, якщо воно відповідає концепції нашого колективу.

Я знаю, що у вас нема обмежень ні у звучанні, ні у кордонах. Виступили б, наприклад, на імерсивних виставках в музеях чи разом з поетом чи поетесою?

Чому і ні (посміхається). Ми завжди за експерименти у нових напрямках і сферах. А якщо це поетеса, жінка, то особливо (посміхається ще раз).

 Які найнеочікуваніші колаборації у вас були з моменту заснування?

Насправді, наш оркестр самодостатній, і ми раді, що нас сприймають як самостійний проект.

Ми із задоволенням вступаємо в колаборації з солістами, але найнеочікуваніші дії трапляються саме всередині оркестру. 

Можу розкрити вам секрет, і розповісти про те, що колись в нашому оркестрі грав перевдягнений хлопець (загадково посміхається).

Вау! А були якісь помилки на сцені? 

Помилки, звісно, є у всіх, але професійні музиканти блискуче вміють їх приховувати — і робити вигляд, що так і мало бути. В цьому є справжня майстерність.

З ким мрієте попрацювати разом?

До війни було багато мрій про творчу співпрацю, але зараз так все змінилося…

Я вважаю, що сьогодні наша співпраця можлива тільки з тими артистами, які разом з нами і нашою країною. А їх так багато! І ми із задоволенням відкриті для нового!  

Коли Україна переможе, є плани виступити тут? Яка б це була локація, формат?

Ми віримо у нашу перемогу, і плануємо виступ в Україні вже у кінці червня. Це буде благодійний концерт в Osocor Residens, який допоможе зібрати кошти на потреби України.

Віримо в Україну! Віримо у нашу перемогу!

Ранее на USIonline.com

Поднять дух: в Одессе под открытым небом выступил оркестр (фото, видео)

Читайте нас в Facebook, Telegram и Instagram, смотрите на Youtube.