
Страшні ззовні, швидкі та отруйні – чи варто боятися сколопендр?
Випадків виявлення величезних членистоногих у домівках та на вулицях побільшало з приходом теплого сезону. У всіх з них люди стверджували, що це сколопендри. Мовляв, вони дуже швидкі та агресивні, а ще — виглядають моторошно.
Українська Служба Інформації вирішила з’ясувати, чи відповідає загрозливий зовнішній вигляд багатоногої тварини небезпеці, яку вона може нести.
Ще років 25-30 тому сколопендри в Україні були розповсюджені тільки на території Криму. Півострів зі скелястими узбережжями та лагідним кліматом був ідеальним ландшафтом для теплолюбних безхребетних. Але у процесі поступового потепління ці тварини почали перебиратися до південних регіонів, і останні кілька років їх часто бачать на Одещині, зокрема, в її північній частині.
Через щорічне підвищення середньої температури в Одеській області все частіше зустрічаються сколопендри та навіть богомоли. Але це не надовго. Адже паралельно триває й посилення занадто сухого клімату та опустелювання, зокрема, на півдні регіону. Тож сколопендра обирає для мешкання саме північ нашої області, – пояснив еколог Владислав Балінський.
Часто сколопендру плутають з кістянками чи з мухоловками, які також широко розповсюджені в Одеському регіоні. Окрім, зовнішньої схожості, об’єднує їх й вибір місця проживання: ці членистоногі віддають перевагу вологим ділянкам лісів з листяним покривом чи з кам’янистими поверхнями, де вони можуть легко сховатися.
Якщо членистоногого виявили у домівці, то майже на 100% це не сколопендра, а мухоловка або кістянка. Мухоловки теж великі, але в них худі та високі ніжки. Особини обох видів можуть досягати довжини до 15 см. Але, на відміну від сколопендри, мухоловка безпечна і навіть корисна для екосистеми, – розповів еколог.
Мешканці Одеської області викладали фото у мережу і стверджували, що це сколопендри
Головна зброя сколопендри проти людини – це загрозливий зовнішній вигляд. Вона велика та швидко пересувається на довгих ногах. Але чекати від неї розумової поведінки хижака, який буде нападати цілеспрямовано, не варто, заспокоїв Владислав Балінський.
Укуси цієї багатоніжки неприємні і болючі, але (і) не більш. Сколопендра має отруйні залози з речовиною, яка призводить до опухання, оніміння та печіння ураженої ділянки. Остерігатися укусу тварини слід алергикам та людям зі зниженим імунітетом. А от розщепити отруту допоможе етиловий спирт.
Отрута сколопендри за силою десь, як у перетинчастокрилих, наприклад, оси. Це навіть не укус шершня, від якого людина може померти. Тож страх, який викликають ці багатоніжки, радше пов’язаний з психологічним фактором, аніж з реальною загрозою, – зазначив еколог.
Раніше на USIonline.com —
На Одещині жінка в оселі знайшла змію та звернулася по допомогу до директора зоопарку (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.