Схеми на Одеському припортовому: як посадовці нанесли 500 млн збитків (відео)

Детективи НАБУ викрили злочинну організацію на чолі з колишнім головою Фонду держмайна України.

Про це повідомляє НАБУ.

Упродовж 2019-2021 років учасники схеми заволоділи понад 500 млн грн АТ «Одеський припортовий завод» та АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія».

При цьому сума неправомірної вигоди, отримана членами злочинної організації за весь час контролю АТ «ОПЗ», становить понад 2 млрд грн, — повідомляє НАБУ.

Так, у схемі брали участь:

  • голова Фонду державного майна України (керівник ЗО, організатор);
  • наближена до голови ФДМУ особа (співорганізатор);
  • радник голови ФДМУ;
  • два в.о. директора АТ «Одеський припортовий завод» (у різні періоди);
  • в.о. керівника АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія»;
  • два власники ТОВ – переможця аукціону на «ОПЗ»;
  • дві фізичні особи – співучасники злочину.

Вдалось встановити два епізоди діяльності схеми. Перший — щодо корупції на «ОПЗ». Так, у 2020 році голова ФДМУ домігся обрання «лояльних» членів наглядової ради «ОПЗ», які згодом призначили учасника злочинної організації директором заводу.

Підозрювані упродовж двох років незаконно продовжували дію додаткових угод з підконтрольним їм ТОВ про переробку газу в карбамід та аміак.

Це було зроблено, щоб і далі платити менше заводу за переробку сировини. Але постійне безпідставне продовження дії договору мало викликати запитання. Тому провели конкурсний відбір нового постачальника, припускаючи перемогу в ньому саме підконтрольної їм компанії. Коли ж сталося інакше – незаконно скасували результати і підписали договір з наперед визначеним ТОВ, яке погодилося працювати із заводом на старих умовах, не збільшуючи, а згодом навіть зменшуючи суму компенсації заводу за переробку сировини, — пояснюють в НАБУ.

Як наслідок, АТ «ОПЗ» понесло витрати на суму понад 80 млн грн. Слідство зібрало достатньо доказів того, що конкурс було зірвано навмисно аби мати можливість надалі привласнювати гроші. Підтвердження цьому – в листуванні між учасниками злочинної організації.

Також у 2020 році АТ «ОПЗ» втратило понад 390 млн грн.

Другий епізод стосується «Об’єднаної гірничо-хімічної компанії». Так, у жовтні 2020 року організатор домігся призначення «лояльного» в.о. директора компанії.

Той, зі свого боку, на виконання вказівок «зверху» від імені держпідприємства умисно уклав чотири контракти про продаж титановмісної сировини (ільменітового концентрату) із підконтрольною раднику голови ФДМУ чеською компанією за заниженими цінами.

Цей товар потім перепродали за ринковими цінами. Як встановило слідство, ільменітовий концентрат поставили підприємствам рф та на територію тимчасово окупованого Криму.
Це призвело до заподіяння державі збитків у понад 118 млн грн, — підкреслюють детективи.

Цікаво, що екскерівник ФДМУ для створення іміджу особи, нетерпимої до корупційних проявів, впродовж 2019-2020 років тричі виступив викривачем корупції, написавши відповідні заяви до НАБУ та широко поінформувавши про це громадськість . Таким чином він також «усунув конкурентів» на «ОПЗ», тощо.

Загалом внаслідок двох епізодів діяльності схеми державі заподіяно понад 500 млн грн збитків.

Зазначимо, в. о. директора «ОПЗ» і радника голови ФДМУ затримали. Фігурантам вже повідомили про підозру. Наразі встановлюють решту можливих учасників.

Раніше на  USIonline.com

Схеми на ОПЗ і збитки на 93 млн: екс-нардепу повідомили про підозру

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.