Скандал в Одеській філармонії: пошкоджений дах відремонтували (фото, відео)
Після зливи у червні виявилось, що дах Одеської філармонії не витримав – дощова вода залила концертний зал під час репетиції. Але зараз підрядна компанія вже відремонтувала пошкоджену ділянку.
Як зараз виглядає історична будівля XIX століття, дивіться в репортажі кореспондентів Української служби інформації Арсена Подосяна та Олександри Ковтуцької.
Передісторія
Будівля, в якій розташована Одеська філармонія, – це пам’ятка архітектури національного значення. Так звану Нову купецьку біржу побудували в 1899 році за ескізним проектом віденського архітектора Вікентія Прохаскі, який у стилі італійської готики переробив видатний архітектор Олександр Бернардацці.
Часткові реставрації проводили тут лише у 1950-му і 1977 році. А у жовті 2021 року Одеську філармонію внесли у перелік об’єктів національної програми «Велике будівництво». Тоді орієнтовна ціна ремонту складала 150-170 млн. грн. Перші підготовчі роботи розпочались у листопаді, на той момент у рамках «Великого будівництво» на роботи спрямували 30 млн грн, а також 58 млн – через департамент капітального будівництва.
Інцидент і репетиції «під дощем»
Від початку повномасштабної війни, яку розпочала Росія в Україні 24 лютого, роботи зупинились через військові дії. Як повідомила журналістка Юлія Городецька, через сильну зливу 30 червня вода лилась у середину будівлі.
Компанія, яка вела у споруді «Велике будівництво», розібрала дах, хоча їх просили цього не робити. Та полишила все, як є, коли через війну закінчились кошти. В місті кажуть, що «кришує» тих будівельників Гриневецький. Я свічку не тримала, але таке кажуть, – написала Юлія.
Що зараз?
З журналістами поспілкувався науковий керівний «НВЦ «Екобуд», заслужений будівельник України Володимир Суханов. Саме ця компанія займалась розробкою першої частини документації (наразі і другої). Перша частина, за його словами, – це невідкладні, консерваційні та протиаварійні роботи, а також друга – комплексна реставрація цієї будівлі. Дах філармонії, запевняє проектувальник, – це другий етап.
Ми працюємо на об’єкті культурної спадщині, на яких завжди виникає багато питань. Зроблена значна, але далеко не вся, через війну, частина робіт, – зазначив Володимир Суханов.
Розпочаті роботи по підсиленню фундаментів, по відновленню цілісності стін, багато різних протиаварійних, пов’язаних зі станом деяких локальних елементів.
Якщо оцінювати технічний стан даху, то він незадовільний на окремих ділянках, але це не пов’язано з проблемою, яка виникла. У ході обстеження ми зафіксували на локальній ділянці порушення цілісності будівельного покриття. Це у місці примикання до вікна внаслідок шквального вітру, причина – пов’язана з кліматичними умовами, що скалились у той період і час, – розповів Володимир Суханов.
Володимир Суханов
Як стало відомо, за власний рахунок підрядна компанія провела короткочасні роботи на півроку-рік. Після цього підрядна компанія зробила і довгострокові роботи. Запевняють, що до кінця війни такого інциденту більше не буде.
Директор департаменту капітального будівництва Одеської ОВА Віктор Лунгул розповів, що повідомлення щодо розбору даху не відповідають дійсності. Виконання робіт припало на зимовий період, тому їх розпочали не з даху.
Віктор Лунгул
Бо це могло привести до руйнування внаслідок опадів. Підрядник у листопаді 2021 року розпочав роботи з стабілізації просадки будівлі. Навіть зараз вони тривають, але не такими темпами. Війна зупинила всі напрямки діяльності, за винятком оборони нашої держави. Дах не розбирався, причиною протікання стало пошкодження одного з елементів покрівлі, – зазначив Віктор Лунгул.
Майбутнє Одеської філармонії
Проблемне питання наразі усунили за рахунок підрядника. Але будівля, нагадаємо, – пам’ятка архітектури, і до реставрації була в не дуже доброму стані.
Другий етап – це внутрішнє оздоблення, дах. Зараз цей етап знаходиться на розробці, найближчим часом ми отримаємо експертизу цього проекту і вже почнемо роботи. Питання фінансування залежать не лише від мене, а й в рамках всієї держави. Іноземні міністрі культури теж обіцяли доєднатись в плані фінансування до відновлення філармонії. Тепер чекаємо на їх відповідь. Взагалі весь і перший, і другий етап планували завершити до 2025 року. Філармонія зараз працює, зірвані елементи з даху відновлені, зараз загрози протікання – немає, – резюмував Віктор Лунгул.
Раніше на USIonline.com —
В ожидании ремонта: как выглядит Одесская филармония изнутри (фото)
Читайте нас у Facebook, Telegram и Instagram, дивіться на Youtube.