Шлях автівки на фронт: як волонтери переганяють пікапи з Європи та передають ЗСУ (фото) «фото»

Шлях автівки на фронт: як волонтери переганяють пікапи з Європи та передають ЗСУ (фото)

Відраховуючи останні хвилини комендантської години, старший проджект-менеджер Сергій Варварський зав'язує шнурки, одягає теплу куртку та виходить на двір, щоб прогріти автомобіль. Через 10 хвилин на нього чекатиме колега-розробник та тестувальник, а на виїзді з міста у машину сяде ще один член «волонтерського екіпажу» — бізнес-аналітик. Суботнього ранку команда айтівців висувається доу Львівськоїу областіь, щоб ввечері повернутись із позашляховиками, які після ремонту будуть відправлені на фронт для наших бійців.

Історію волонтерів розповідає кореспондент Української Служби Інформації.

Перетнути кордон

Автомобіль, який вже вирушив до військової частини А4574, має номерну табличку «80». Саме таку кількість машин з літа минулого року вдалося передати для ЗСУ. «Загартована сотня» — амбітний проєкт від ГО «Загартовані серця» та ІТ-компанії EPAM. Найближчими місяцями для наших захисників планується передати сотий автомобіль!

Військові надсилають запити на авто, а волонтери формують чергу на отримання. Для кожної машини на митницю пишеться спеціальний лист, тому коли авто перетинає український кордон, воно вважається власністю військової частини.

Шлях пікапа на фронт непростий, — пояснює голова ГО Тетяна Хитра. — У нас є волонтери, які шукають відповідні авто у Британії, Німеччині, Нідерландах та інших країнах Європи. Людина може проїхати 600 кілометрів в один бік, щоб побачити та оцінити машину. Оглядає авто, заганяє на сервіс, знімає відео та передає нам інформацію, а вже місцеві майстри вирішують, чи годиться така машина для використання.

Далі автомобілі вантажать на платформу та везуть до України. Іноді по машини потрібно виїжджати на територію іншої країни, тоді за справу беруться дівчата та переганяють позашляховики через кордон. Вже в Україні за кермо сідають хлопці. Зазвичай за одну подорож перевозять від трьох до шести автомобілів. Далі машини стають на спеціальний техсервіс у Вінниці, майстри якого мають досвід ремонту авто для військових.

Військовим потрібні всюдиходи

Війна не ведеться на асфальті, кажуть волонтери. Передані машини повинні мати добру прохідність, тому оптимальними автомобілями для ЗСУ є пікапи. Проте знайти потрібну машину в Європі стає дедалі складніше. Більшість вже викуплена українцями.

Цікаво, що, за словами майстрів, автомобілі, які нещодавно «лагодили», часто можуть бути проблемними. Зазвичай авто намагаються «підшаманити» перед продажем, через це на діагностиці найважче виявити реальні поломки.

У нашому топі для військових такі марки: Mitsubishi L200 та Nissan Navara, — каже власник техсервісу Ігор Кічмаренко. — Багато військових хочуть отримати відносно нові машини, але рекомендуємо до використання 10-річні позашляховики. У нових авто стоять датчики стандарту палива «Євро-5», а дізель у військових може бути різним. Через це машина може знижувати потужність, що неприпустимо на фронті, тому ми радимо брати перевірені часом марки.

У машинах — домкрати та котлети

Після ремонту за машинами приїжджають самі військові, або волонтери перевозять авто туди, де вони потрібні. Зазвичай кілька машин на платформі. Так виходить економніше, оскільки заправити потрібно лише один бензобак, — розповідає Сергій з EPAM.

Ніколи машини на фронт не їдуть порожніми. Зазвичай у Львові друзі волонтерів з фонду «Крила надії» передають супи, каші, печиво, сухі сніданки для військових. А справжнє свято у хлопців, коли вони одержують домашню їжу. Періодично господині з найближчих сіл, знаючи день відправлення, готують відбивні, котлети, печуть хліб та збирають у спеціальні бокси.

Окрім смаколиків, авто із «Загартованої сотні» укомплектовують, як жартують волонтери, «набором юного пікаповода». Це домкрати, інструменти й усе, що може стати в пригоді для використання машин. Щоб авто прослужило якнайдовше.

«15 кілометрів на трьох колесах»

Автомобілі потрібні військовим для різних завдань: евакуювати поранених, відвезти їжу, передати техніку, а іноді все це потрібно зробити перед носом супротивника.

Хлопці зі 168-ї бригади розповідали, що в один пікап помістилося 11 бійців! Машина потрапила під обстріл але врятувала всіх. Інший приклад: в автомобіль потрапила протитанкова ракета, але авто змогло проїхати на трьох колесах понад п’ятнадцять кілометрів, — передає історії волонтер Олександр Царевський.

Найпоказовіший випадок стався на Херсонщині після підриву Каховської ГЕС. Тоді на пікапі за день змогли евакуюватися понад 30 людей, яким було складно пересуватися.

Ми часто чуємо, що авто на передовій — це витратний матеріал. Але дозвольте не погодитись, — каже Тетяна Хитра. — За нашою статистикою, лише 10-15% машин виходять з ладу. Деякі з них ми ремонтуємо та відправляємо назад, а більшість автомобілів продовжують служити бійцям до сьогодні!

Раніше на USIonline.com

«Сталева битва»: в Одесі на турнірі ММА збирали гроші на дрони та автівки для військових (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.