
Сезон кліщів розпочався. Як вберегтися від підступного кровопивці
В Україні почастішали випадки укусів кліщів. Сезон їхньої активності триватиме майже до кінця осені, а пік припаде на травень-червень, а також вересень-жовтень.
Рекомендаціями, як упередити укуси кліщів та що роботи у разі ураження, розмістив Центр громадського здоров’я МОЗ України.
Мешкають небезпечні павукоподібні переважно у лісах, парках, на луках і навіть на подвір’ях. Найбільшу загрозу становлять іксодові кліщі, які можуть переносити небезпечні інфекції, зокрема бореліоз (хворобу Лайма) та кліщовий енцефаліт.
У 2024 році було зареєстровано 5431 випадок захворювання людей на хворобу Лайма. У попередні роки захворюваність перевищувала три тисячі випадків щорічно. Найбільша кількість випадків хвороби Лайма торік була у Київській (570 випадків) та Полтавській (488 випадків) областях і в Києві (488 випадків).
Також у 2024 році було зафіксовано два випадки кліщового енцефаліту.
За даними Центру громадського здоров’я, в Україні щорічно реєструється від 10 до 15 тисяч укусів.
Тож медики радять: якщо вирушаєте у місце, де є висока ймовірність зазнати укусу кліща, треба дотримуватися 5 простих правил.
Перед прогулянкою нанесіть на шкіру або одяг репелент — засіб, що відлякує комарів і кліщів.
Правильно вдягайтеся: заправте штани у шкарпетки, носіть закрите взуття. Краще брати світлий одяг — на ньому кліщі помітніші.
Тримайтеся середини стежки, не заходьте у траву чи кущі — саме там кліщів найбільше.
Періодично ретельно оглядайте себе та ваших супутників, особливо дітей і собак.
Вдома повторіть огляд, зверніть особливу увагу складки шкіри та вкриті волоссям ділянки голови.
Кліщів приваблюють запахи та тепло людини. На тілі членистонога є рецептори, чутливі до інфрачервоного випромінювання, які він (частіше самиця) відчуває на відстані до 1,5 км.
Часто кліщі залишаються не поміченими, адже під час укусу виділяють анестетик.
Якщо все ж таки кліщ присмоктався, не можна його заливати спиртом, олією чи іншими речовинами. Тільце павукоподібного потрібно якомога швидше витягнути. Бажано у травмпункті.
Якщо кліщ пробув на тілі понад 36 годин, варто звернутися до медиків, щоби здійснити постконтактну профілактику хвороби Лайма. Для цього знадобиться антибіотик, який призначає лише лікар.
Здавати кліщів на аналіз не потрібно. А от спостерігати за станом ще кілька тижнів після укусу необхідно. У разі появи підвищеної температури чи почервоніння на шкірі, потрібно негайно звернутися до лікаря.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.