Розблокування портів Великої Одеси: на що дає згоду Україна
Йдеться про розблокування портів «Великої Одеси» – в Одесі, Чорноморську, Південному. Договір уже підписали, але поки що не опублікували. Що у ньому прописано? Україна не підписує жодних документів з росією. Українська сторона укладає договір з Туреччиною та ООН і бере на себе зобов'язання перед ними. росія підписує дзеркальний договір з Туреччиною та ООН. Таким чином, Україна не домовляється напряму с росією, яка багато разів порушувала свої обіцянки. Однак все одно є певні нюанси.
Про позицію Украіни у себе в Twitter написав радник голови Офісу президента Михайло Подоляк, повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.
Згідно стамбульського договору про вивезення українського зерна, не передбачається жодного супроводу транспорту російськими кораблями та присутності російських представників у наших портах. У разі провокацій — негайна військова відповідь.
Крім того, усі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуться спільними групами в турецьких водах у разі виникнення такої потреби.
Наразі ЗМІ повідомляють, що договір вже підписаний. На чолі нашої делегації міністр інфраструктури Олександр Кубраков. Також на підписанні присутні міністр оборони рф Шойгу, генсек ООН Гутерріш та президент Туреччини Ердоган.
Нагадаємо, 21 липня канцелярія президента Туреччини підтвердила, що угоду щодо експорту зерна з України морським шляхом буде підписано 22 липня у Стамбулі.
Росія, за планом, повинна дати згоду на перемир’я під час руху вантажів, а Туреччина – за підтримки ООН – інспектуватиме кораблі, щоб розвіяти побоювання Росії щодо контрабанди зброї.
***
Переговори у Стамбулі, фото Мінінфраструктури
Проте зазначимо, що раніше про небезпеку розблокування з погляду переговорів із росіянами УСІ розповів керівник проекту в Інституті Чорноморських стратегічних досліджень та головний редактор видання BlackSeaNews Андрій Клименко.
Геннадій Іванов, директор судноплавної компанії BPG Shipping, експерт сфери морського бізнесу, пише про скептицизм представників судноплавної галузі щодо розблокування. Він, окрім питання безпеки, виділяє технічний аспект – про те, хто із судновласників буде згоден заходити до наших портів з огляду на співвідношення ризиків. І економічний аспект, пов’язаний із вартістю фрахту.
У той же час є місце і для обережного оптимізму. Наприклад, про це говорить співвласник приватного порту ТІС Андрій Ставніцер:
Я знаю, що ця тема вже потягла тисячі маніпуляцій. Ні ви не праві. Сидіти гордо без роботи, з гниючим зерном в елеваторах, звільняти сотні людей – усе це не наблизить кінець війни. Не буде путін слухати заклики ООН зглянутися на світ і не допустити голоду, на мою думку, це цілком очевидно.
А експорт, що працює, дасть Україні гроші, зайнятість, сенс розвиватися і шукати нові можливості. Це небезпечно, це звучить як поганий сон, і це реальність, у якій нам необхідно не просто вижити, а й перемогти.
Я не говоритиму більше, поки не пройдуть перші судна. Невідомих багато, є ризики. Але станом на зараз те, що трапилося – однозначно гарна новина для України.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.