«Росіяни сприймають усіх як робочий матеріал», – в Одесі відбулася дискусія про деколонізацію за участю Пітера Померанцева (фото, відео)

Саме Одеса є містом, на яке було спрямовано найбільше уваги російських пропагандистів протягом вже близько 20 років серед усіх українських міст. За цей період росіяни створили про наше місто 17 фільмів, з яких 6 саме кінострічок та 11 серіалів по 12 – 14 серій. З чого така увага?

Про це йшлося під час дискусії про культуру яку днями провела команда проєкту Odesa Decolonization і на якій побувала фотокореспондент Української Служби Інформації Наталя Довбиш.

Власне подія складалася з двох частин: публічна дискусія про культуру та обговорення із запрошеними експертами, а також презентація напрацювань Пітер Померанцев. Дослідження пропаганди, зокрема, в одеських міфах.

У дискусії, в який значною мірою йшлося про шляхи та можливість розвитку культури під час великої війни, взяли участь Олеся Островська-Люта, директорка Мистецького арсеналу, артменеджерка, кураторка сучасного мистецтва; Тетяна Пилипчук, директорка Харківського літературного музею, кураторка Харківської літературної резиденції (2018 – 2020), засновниця Харківської мистецької резиденції “Слово”; Ірина Бірюкова, генеральна директорка Одеської національної наукової бібліотеки; Юлія Півоварова, директорка та художня керівниця Одеського академічного музично-драматичного театру імені В. Василька та Софія Челяк, програмна директорка BookForum, виконавча директорка Другого фестивалю “Протасів Яр” (пам’яті Романа Ратушного), ведуча Суспільне Культура, журналістка Frontliner.

У другій частині заходу відбулась бесіда з Пітером Померанцевим, відомим дослідником, який спеціалізується на вивченні пропаганди та медіа-маніпуляцій, журналістом та автором книжок про пропаганду. Модераторкою цієї бесіди виступила докторка філософських наук, професорка кафедри філософії ОНУ імені І.І. Мечникова Оксана Довгополова з посиланням на дослідження Івана Козленка.

Жодне місто не має такого місця в російському пропагандистському кіно як Одеса. З Помаранчевої революції і до початку повномасштабного вторгнення вони створили 17 фільмів з одеської тематикою, просуваючи певні меседжі. З них 6 було 6 фільмів та 11 серіалів по 12 – 14 серій. Серед них є якісні пропагандистські продукти, як наприклад та ж «Ліквідація». Мене здивувало те, як росія сфокусована на Одесі, бо ми тут перебуваємо у щасливому відчутті, що ми нікому не цікаві, – наголосила Оксана Довгополова з посиланням на дослідження Івана Козленка.

Оксана Довгополова та Пітер Померанцев

Пітер Померанцев у відповідь підкреслив, що росіяни готували бекграунд задовго до фізичного вторгнення.

Це те що ми у Британії називаємо «Операція нулевої стадії». Ми знаємо, що російські культурні установи часто діють за установами, які їм дають «зверху». Тому ми бачимо, що ще з 2004 року, з часів Помаранчевої революції, почалась підготовка по усіх фронтах до майбутнього потенційного вторгнення. Ми можемо побачити, що подібний бекграунд складався навколо Естонії – через фільми, різні культурні установи. В нашому випадку цільовими групами є як ми так і росіяни… Вони бачать нас (не-росіян, – ред.) не як людей, а як робочий матеріал, який саме так аналізують, – зазначив він.

У цілому йдеться про масштабну та цікаву для всіх небайдужих бесіду на теми культури, пропаганди, міфів та війни. Тому організатори для тих хто не зміг приєднатися створили чудову можливість подивитися обговорення у запису.