Реабілітаційний центр для дельфінів на Одещині: проєкт вже розробили — вчені розказали, що перешкоджає його реалізації (фото)
У «Тузлівських лиманах» планують створити центр порятунку дельфінів, вилучених з дельфінаріїв, а також китоподібних, які постраждали від війни. На даному етапі екологи та вчені розробили проєкт створення реабілітаційного центру. Пропозицію з розрахунками та плануванням створення біосферного резервату направили до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Одеської обласної адміністрації. Проте окрім розмов та обговорень на цю тему в органах влади справа не йде.
Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив еколог Іван Русєв, який зазначив, що йдеться зокрема й про реадаптацію дельфінів, вилучених через суди з дельфінаріїв, передає Українська Служба Інформації.
За словами Івана Русєва, дельфіни – це найрозумніші морські створіння, занесені до Червоної Книги України. Проте наразі декілька десятків цих рідкісних тварин утримують у в’язницях-дельфінаріях у маленьких басейнах з хлоркою, і саме в Одесі були зафіксовані систематичні факти знущання з китоподібних, попри протести активістів. Також Іван Русєв нагадав про опубліковані дані розслідування журналістів зоозахисної організації UAnimals спільно з OSINT-агенцією Molfar, які вказують на факти незаконного утримання тварин.
Згідно етичних норм і законодавства України дельфіни мають бути вилучені з дельфінаріїв і повернути до дикої природи – у морське середовище. І через суди можна було б довести, що дельфіни утримуються у дельфінаріях протизаконно. Але вилучені з в’язниць дельфіни не можуть бути одразу повернути до моря, оскільки вони тривалий час були на штучному утриманні людьми в дельфінаріях. І майже всі такі тварини втрачають можливість ловити рибу, або мають якісь вади, які не дозволяють одразу їх випускати у природу, – зауважує Іван Русєв.
Тому Одещині повинна мати спеціалізований реабілітаційний центр, впевнений еколог, де вилучені дельфіни будуть тимчасово утримуватися та після відновлення їх випускатимуть у море у звичну середу існування.
Проєкт реабілітаційного центру для китоподібних, який планують назвати Vita-Hub, вже розроблений вченими, фахівцями та екологами. Після вилучення тварин з дельфінаріїв за ссавцями доглядатимуть ветеринари, водночас буде створена можливість відновлювати здібності вільного полювання за рибою.
Зі створенням реабілітаційного центру для дельфінів вчені планують відновити водообмін озера Сасик, якій був віддамбований від Чорного моря ще у радянські часи. Також на цій ділянці піщаного пересипу пропонується створення реабілітаційного еколого-освітнього та оздоровчого центру для реабілітації людей.
Проєктна пропозиція такого реабілітаційного центру ще у 2022 році була надана Міндовкіллю України співробітниками нацпарку «Тузлівські лимани». Але, на жаль, каже еколог, далі обговорень у Міндовкіллі на цю тему справа не пішла. Проєкт також був на розгляді й в Одеській обласній адміністрації — там його заблокували.
Немає там людини, яка просувала б цю ідею через Кабмін і втілювало б її в життя. Більш того, надання ділянки піщаного пересипу між Чорним морем та лиманом Сасик для створення такого реабілітаційного центру в управління НПП «Тузлівські лимани» заблоковано Департаментом екології і в цілому Одеською обласною адміністрацією. Вони, чиновники, ще мріють що можуть там віджати у природи і зробити тотальну забудову під дивною назвою «Дунайя», про що ми і наш колега Владислав Балінський писали. Та ще і з розважальним казино, — зазначив Іван Русєв.
Еколог проінформував, що Україна має певні зобов’язання щодо вступу в Європейський Союз, що вимагають цивілізованого підходу до вирішення багатьох питань у сфері збереження довкілля і зникаючих видів тварин. Він впевнений, що незабаром чиновникам все ж таки прийдеться вийти зі своєї зони комфорту, аби розв’язувати нагальні питання євроінтеграції.
Раніше на USIonline.com —
Molfar разом із UAnimals виявили російські зв’язки українських дельфінаріїв «Немо» (інфографіка)
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.