Реабілітація військових – це комплексне питання. Інтерв’ю з Наталією Одарій-Захар’євою (фото, відео)

В Одеській області та у місті наразі реабілітують військових - чоловіків та жінок, постраждалих від бойових дій цивільних людей. Завдяки співпраці із донорами, урядом втілюються різні проєкти, проходить навчання лікарів.

Про актуальні питання та проблеми у сфері медицини – читайте в інтерв’ю Української Служби Інформації.

Дивіться повне відеоінтерв’ю на нашому каналі Youtube.

Наталія Одарій-Захар’єва очолює Одеський обласний департамент охорони здоров’я з квітня 2020 року. До призначення вона працювала начальницею відділу стратегічного розвитку медичних установ.

Наталія Одарій-Захар’єва

Яка зараз ситуація із реабілітацією військових? Які центри працюють? Які плани? Наскільки змінилась ситуація з початку повномасштабної війни?

Дійсно, при повномасштабному вторгненні рф ми зіткнулись із кепською ситуацією. Наразі ми працюємо із проектом першої леді України, Олени Зеленської, який включає у себе і реабілітацію військових. У нас сьогодні є локації під наших військових, я вдячна всім, хто працював зі мною ці 16 місяців. Ми маємо гарне реабілітаційне відділення із найсучаснішим обладнанням, більш того, з донорами ми говоримо про те, що додатково нам зроблять ще одне відділення. Поруч з цією територією ми відкрили ще один реабілітаційний центр, який надає допомогу людям після полону. У такому центрі є можливість побути із родиною. Є повний доступ, все безкоштовно, тому що говорити тільки про ветеранів – це буде нерозумно. Ми говоримо про їхні сім’ї, про родини загиблих, у нас є діти, батьки, жінки, чоловіки, які втратили дружин, які були на передовій.

Хочу сказати, що дуже багато планів маємо по нашим трьом хабам. На сьогодні ми зробили таку медицинську мережу, затвердили із Міністерством, чекаємо на підтвердження від Кабінету Міністрів, і мережа дає нам змогу мати реабілітаційні центри. На півночі Одеської області ми розглядаємо два об’єкти, більш того ми попали під постанову Кабміну, отже фінансування нам дасть уряд, це супер. Щодо Ізмаїльського хабу – ми теж маємо центр, який вже має проєкт, наразі триває період відбудови. Там буде реабілітаційне відділення, паліативне відділення, оскільки сьогодні говорити лише про фізичне відновлення не правильно. Ми самі тут вигораємо, а що говорити про людей, які знаходяться в окопах, на передовій, і це не лише військові, а й постраждалі саме від бойових дій, внутрішньо переміщенні особи тощо.

В Одесі також вже відкрили центр, який працює не лише для Одеської області. Ми розглядаємо його як міжрегіональний – і Херсон, і Миколаїв, і Запоріжжя. Ми готові приймати всіх, хто буде звертатись. Наразі уряд дав нам нові завдання, а отже ми будемо їх виконувати і розширюватись.

До речі, у нас дуже продуктивний департамент, сильна команда, в якій працює 33 людини, ми живемо одним – допомогти і прийти разом до перемоги.

Розкажіть ситуацію щодо конкретних цифр по додатковим місцям для реабілітації?

На сьогодні ми маємо вже 30 додаткових ліжко-місць для реабілітації поранених військових. До речі, тільки відкрили, а вже 70 військових прореабілітували. Це гарний показник! Ще один центр, який відкрили, – там ще 100 місць.

У нас також є приватні центри, які працюють з 2022 року, військові їздять туди на реабілітацію, там також працюють психологи, реабілітологи. У нас є напрямок неврологічний, психічна реабілітація, посттравматична, у нас є військові після ампутації. Мені б хотілося, щоб в Одеському регіоні було більше таких центрів, тому що ми все таки зона біля моря, яка більш захищена, ніж Херсон та інші міста.

Чи є наразі кадрова проблема у медицині?

Сьогодні про це я можу говорити без суму, тому що на сьогодні вже 646 сімейних лікарів та 733 медичних сестер вже пройшли навчання з психічного здоров’я, у нас дуже великий донор, компанія, яка працює по всіх напрямках, як у регіональному розвитку, так і в навчанні. Це і мультидисциплінарні команди, команди, що виїжджають до пацієнтів додому, це впроваджено у громадах.

У нас також є і мінуси, але ми співпрацюємо із головами громад, щоб нас почули. Маємо розуміти, якщо уряд нам дає обладнання, заробітну плату, НСЗУ, то ми маємо робити умови як для лікарів, так і для пацієнтів.

Щодо психологічної реабілітації військових – яка зараз ситуація?

Взагалі психолог має бути навченою людиною, яка зможе знайти підхід до людини, мати навичку відкритості. Сьогодні це найдорожча послуга. Ми працюємо над навчанням психологів, на базах університетах відкриті групи, також донори нам допомагають у цьому. Але паралельно ми кажемо і про психічне здоров’я. Ми маємо план розвитку. Але і до лікаря-психіатра є свій шлях – це і сімейний лікар, і психолог. Серед наших мрій – це інформаційний центр, який буде включати психологів, соціальних працівників, психіатрів. Бо сьогодні ми говоримо про суїцидальні випадки, невдалі родини, про покинутих дітей.

Нагадаємо, 12 липня директорка облдепартаменту охорони здоров’я Наталія Одарій-Захар’єва написала заяву про звільнення за власним бажанням.

Раніше на USIonline.com

Одарій-Захар’єва подала у відставку з Одеської ОВА (аудіо)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.