«Прискорені» кроки до ЮНЕСКО: як зміниться культурний статус Одеси «фото»

«Прискорені» кроки до ЮНЕСКО: як зміниться культурний статус Одеси

Нове номінаційне досьє для включення історичного центру Одеси до списку ЮНЕСКО за прискореною процедурою організація прийняла одразу ж.

Про це на брифінгу розповів голова робочої групи по включенню міста до списку ЮНЕСКО Микола Вікнянський, повідомляє кореспондент Української Служби Інформації.

За його словами, номінаційне досьє Одеси – це дуже складний технічний документ, в якому немає політичної складової.

Ця документація дуже складна. В неї є п’ять розділів. Перший розділ – це критерії, по яким ми номінуємося. Всього існує сім критеріїв, згідно з якими ЮНЕСКО може вносити або ні щось як культурну спадщину. В попередньому досьє не були розкриті критерії номінації, і тому завжди відправляли його на допрацювання, – розповів волонтер.

Процес роботи над номінаційним досьє був дуже кропіткий, додав Вікнянський, проте вся ця праця не дає стовідсоткової гарантії, що Одесу саме зараз приймуть під захист ЮНЕСКО. Наприклад, французьке місто Ніцца, зазначив він, було прийнято у список всесвітньої спадщини з третьої спроби. Але на цей раз одеським волонтерам, які займались оформленням документів, вдалося розкрили всі критерії належності культури нашого міста до всесвітньої спадщини, тому досьє пройшло і організація прийняла заявку.

Чому саме у військовий час. На мою думку, коли ми будемо визнані, як всесвітня спадщина, то це стане капканом для окупантів. Щоб вони не зробили по відношенню до нашого міста, вони будуть робити погано тільки собі. Якщо вони зруйнують такий об’єкт, це буде великим злочином. Ми, наші дипломати, будуть мати великі аргументи, чому ми маємо отримувати системи ППО, захисту і тд., – пояснив Вікнянський.

Фото Медіацентру Україна — Одеса

 

За словами кураторки платформи культури пам’яті «Минуле/Майбутнє/Мистецтво», докторки філософських наук Оксани Довгополової, досьє Одеси створювалось на ідеї розвитку вільного антиімперського міста з деколонізаційним жестом. На його сторінках розповідається історія спротиву імперського впливу.

Це створення міста, яке від початку будується на демократичних принципах. Тобто вони закладені в суспільну комунікацію в середні міста. Це і є ідеєю, з якою Одеса виходить до ЮНЕСКО. Це не унікальна архітектура якась, коли згадували аутентичний простір, де поруч вже вліпили щось. Тут автори виходили з ідеї урбаністичного феномену портового міста. Це – багатокультурний та багатомовний центр культури, створений за пізньоренесансною ідеєю ідеального міста, – розповіла одеситка.

Якщо місто приймуть під захист організації, пояснює Довгополова, Одеса повинна буде закінчити низку кроків та прибрати деякі об’єкти будівництва, які розміщені поряд та заважають культурній спадщині.

Коли приймається рішення про надання статусу, це може означати, що місту дається час для того, щоб прибрати зайве і щоб воно відповідало принципам організації. Тут якраз є і інструмент тиску, навіть, на міську владу, – зазначила Довгополова.

Зазначимо, у попередньому списку включення до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО Одеса перебуває ще з 2009 року.

Статус міста визначать на початку наступного року.

Раніше на USIonline.com

Документи підписані: Одеса і Венеція офіційно стали містами-побратимами (фото)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.