Проводять розвідку та здатні нищити ворога: як в Одесі навчають керувати дронами (фото) «фото»

Проводять розвідку та здатні нищити ворога: як в Одесі навчають керувати дронами (фото)

Цю війну вже назвали «Війною дронів». Українські захисники щодня вигадують нові способи використання безпілотників. Ними проводять розвідку, доставляють «подарунки» за лінію фронту і передусім знищують ворога. Вже зараз зрозуміло, що дуже багато питань можуть бути вирішені за допомоги «пташок». Там, де не вистачає дронів та пілотів, бій ведеться коштом людських життів. А це завелика ціна. Одеська школа з підготовки пілотів дронів «Free air» працює в Одесі з квітня 2022 року. Її випускники – представники сектору безпеки та оборони України - успішно виконують бойові завдання у підрозділах Нацполіції, ДСНС, службі розмінування тощо. В школі стверджують, що управління дроном у цивільному житті немає нічого спільного з керуванням «пташкою» за часів війни, а гідна підготовка пілотів зменшує втрати самих дронів та людських життів.

Про те, як в Одесі готують операторів безпілотників кореспондентам Українській Службі Інформації розповіла директорка школи «Free air» Мішель Арманд.

ПІЛОТУВАННЯ «ДЛЯ СЕБЕ» ТА «ВИКОНАННЯ БОЙОВИХ ЗАВДАНЬ» – РІЗНІ РЕЧІ

Команда «Free air» це — професійний відеооператор із досвідом аерозйомки понад 6 років, транспортний інженер, який до війни займався моделюванням та дослідженнями з використанням аерозйомки, спеціаліст з кібербезпеки та дешифрування інформації, а також чинний аеророзвідник з бойовим досвідом з 2015 року, один з розробників сучасних систем автоматизованого управління військами, розвідувальних та бойових БпЛА, які зараз використовуються ЗСУ.

З перших днів повномасштабного вторгнення кожен з засновників школи займався допомогою фронту та цивільному населенню.

Збирали на дрони, збирали на автівки, на спорядження, розвозили речі та їжу. Бувало таке, що безпілотник, який ми передавали хлопцям, наступного дня розбивався і вони просили дістати їм нову «пташку».Тоді нам стало зрозуміло, що вміння керувати дроном за цивільною потребою кардинально відрізняється від його використання у військових потребах. На той час, таких шкіл та спеціалістів просто не існувало. А серед нас були люди, які мають саме бойовий досвід застосування дронів. Перша повноцінна група курсантів прийшла до нас у квітні 2022 року, – розказує Мішель Арманд.

Школа «Free air» є неприбутковою організацією, в ній безкоштовно навчаються представники сектору безпеки та оборони зі всієї країни – це поліцейські, рятівники, фахівці з розмінування тощо.

З досвіду майже двох років війни можу сказати, що управління дронами — це базова навичка для всіх військових та екстрених служб. Як уміння стріляти чи керувати автомобілем. Ми формуємо групи, згідно з отриманими запитами. Намагаємося робити групи невеликими, щоб інструктор міг приділити достатньо часу кожному учню, – розказує директорка школи.

НАВЧАННЯ ТРИВАЄ ВІД 5 ДНІВ ДО 2 МІСЯЦІВ

Щодо строків навчання – вони варіюються від 5 днів до двох місяців, знов таки, залежно від запиту майбутніх учнів.

У нас, як у Гоґвортсі, чотири факультети. Для хитрих, для відчайдушних, для дуже розумних і тих, хто круто знається на місцевості. У нас є експрес-курс, він триває пʼять діб. Звичайний курс триває два тижні. Ще є тритижневий курс та курс FPV – на два місяці, – розказує Мішель Арманд.

Максимальна кількість учнів в одній групі – 20 осіб. Черга на навчання у «Free air» вишукалася на два місяці вперед ще влітку 2023 року. Але вона «динамічна» – перевага першими потрапити на навчання надається тим, хто найближчим часом має відправитися на виконання бойових завдань та потребує корегування чи удосконалення навичок. Ці люди зазвичай обирають п’ятидобовий експрес.

Навчають курсантів здебільшого на побутових моделях дронів: квадрокоптерах DJI та Autel китайського виробництва, які зараз масово поставляють на передову. Але є курс і для DJI Matrice 30, DJI M30T, DJI MATRICE 300 RTK.

Навчання поділяється на теоретичну та практичну частини, навіть якщо мова йде про прискорений курс у п’ять діб.

Після навчання курсанти складають іспити та отримають сертифікат, який підтверджує, що людина здобула теоретичні та практичні навички застосування БпЛА в умовах воєнного стану, згідно з вимогами Армії Дронів.

Наразі школа «Free air» не навчає цивільних, але в перспективі планується впровадження й такого курсу. Навчатимуть онлайн. Такі знання будуть корисні, щоб розумітися на новітніх технологіях.

НАЙКРАЩІ УЧНІ-ЛЮБИТЕЛІ ВІДЕОІГОР

Щодо технічного обладнання у школі «Free air», його придбано за власні кошти її засновників та за допомоги волонтерів.

Все, з чим ми починали навчати у 2022 році, купляли за власні кошти. Всю техніку, дрони, карти памʼяті, ноутбуки, планшети та багато чого іншого. Влітку 2023 року, від волонтерів ми отримали 15 планшетів для навчання, 20 комплектів рацій та 15 ноутбуків. Це речі першочергової необхідності, але дорогі для нас. Ми дуже вдячні за допомогу. У нас також є кілька дронів, які передали волонтери, але ці моделі застарі. Ми могли б попросити новіші, але совість не дозволяє, бо ми не першочергова інстанція, яка їх потребує. Зараз курсанти приїжджають на навчання здебільшого зі своїми “пташками”. Особливо, якщо це серія DJI Matrice або Autel EVO Max 4T. Ціни на них — просто космічні. Поки ми не знайшли спонсорів, які б допомогли нам придбати ці моделі дронів. До того ж у нас є FPV клас. Все це потребує великих витрат. Ми будемо раді будь-якій допомозі, – розказує Мішель Арманд.

За словами директорки школи, навчити людину керувати дроном з нуля легше, ніж навчити того, хто керував «пташкою» у цивільному житті.

Коли людина торкається дрона та пульту уперше, інструктор відразу ставить їй правильно руки, наголошує, куди слід дивитися, а що, навпаки, неважливе. Найкращі учні – це ті, хто в дитинстві грали у відеоігри. У них класна реакція, вони розуміють, що відбувається у просторі, вони бачать повну картину з екрана та добре розуміються на місцевості, адже в відеоіграх орієнтувалися по картах, – пояснює Мішель Арманд.

НАВЧАЮТЬ ТИХ, ХТО РОЗУМІЄТЬСЯ У ТЕХНІЦІ

Проте навчатися можуть не всі. За словами Мішель Арманд, початковий відбір проводиться всередині структури, яка планує направити людей на навчання. Потім відібрані кандидати проходять тестування на придатність у «Free air». За результатами іспитів формують групи майбутніх слухачів.

Траплялися випадки, коли ми відмовляли у прийомі до школи. Ми не женемося за кількістю людей, яких навчимо. Ми женемося за якістю. Наші випускники виконують різні обов’язки і для нас дуже важлива їх безпека. Якщо людина не вміє вільно користуватися ноутбуком та планшетом, ми не візьмемося навчати таку людину. Навчання – це взаємодія з програмами і людина має на цьому розумітися, – пояснює Мішель Арманд.

Наймолодшому курсанту було 19 років. А найстаршому – 50.

Усі інструктори школи «Free air» мають бойовий досвід та навчають не просто керувати дронами, а застосовувати їх у бойових умовах. Вони тримають руку на пульсі та слідкують за усіма новинками в технічній сфері і самі постійно навчаються.

Це надзвичайно віддані своїй справі люди. Вони роблять набагато більше ніж входить в їх обовʼязки. Інструктори на звʼязку 24/7. Навіть ті групи, що вже давно пройшли навчання можуть написати, чи зателефонувати вночі, і отримають висококваліфіковану консультацію. Це люди, які можуть у віддаленому режимі вирішити майже будь-яке питання стосовно дрона та проблеми що виникла. Зараз їх імена не називаються, але я впевнена, що після перемоги вони отримають свої звання Героїв України, – наголошує Мішель Арманд.

Через те, що ситуація на фронті постійно змінюється, а технічна складова – удосконалюється, деякі курсанти приходять до школи удруге.

Є базові знання, які залишаються незмінними. Але ми постійно вдосконалюємо програму, бо там, на передовій все швидко змінюється. Інструктори також постійно доповнюють свої знання та навички. Бо бути пілотом — це як бути лікарем, потрібно постійно навчатися. Тому групи, які навчалися, скажімо 5 місяців тому, можуть знов до нас приїхати та отримати корегуючі знання, – пояснює директорка.

За два роки школа випустила близько 3 000 курсантів. Декілька з них, за словами Мішель Арманд, отримали відзнаку Президента, за виконання бойових задач. Колишні учні залишаються на звʼязку зі своїми вчителями та надсилають відео, на яких видно їх майстерно виконану роботу.

Серед наших випускників перші 2 роки не було загиблих. З розвитком війни статистика змінилася, але втрати серед випускників залишаються мінімальними. Наші пілоти кваліфіковано виконують бойові задачі. Рятують людей. Це для нас найкращий здобуток, – каже Мішель Арманд.

Раніше на  USIonline.com

Українські розробники створили аналоги дрона Mavic для війська

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.