Просто рашизм: виставка про ідеологію ворога відкрилася в Одесі (фото, відео)
Знищення опозиції, свободи слова, мілітаризація суспільства, контроль усіх суспільних та релігійних установ, медіа та інтернету, знищення культурних цінностей, - усе це і не тільки є частинами рашизму, специфічної ідеології, яка містить у собі риси як фашизму, окресленого в есеї Умберто Еко «Вічний фашизм», так і гітлерівського нацизму. Виставка «Рашизм – це…» від сьогодні працює в одеському парку Шевченка біля сцени «Мушля”.
Побував на виставці та поспілкувався з організаторами та відвідувачами кореспондент Української Служби Інформації Арсен Подосян.
16 стендів, встановлені біля «Мушлі» у парку Шевченка, розкривають суть поняття рашизм з історичними та сучасними прикладами. Рашизм – це ідеологія обкладеної фортеці, постійне підкеслювання, що за межами рф все погано.
Виставка – це один з проєктів Українського інституту національної пам’яті (УІНП). За українським законом рашизм ототожнюється з гітлерівським нацизмом, зазначає Сергій Гуцалюк, начальник Південного міжрегіонального відділу УІНП. Особисто він вперше почув такий термін під час вторгнення рф до Грузії у 2008 році.
Якщо раніше провладною була тільки гундяєвська церква, то зараз, ми бачимо, іншим конфесіям теж не залишили іншого вибору. Хоча ми знаємо, що навіть під час Другої світової іноді священники висловлювали свою думку, хоча отримували через це переслідування – їх кидали в концтабори й таке інше. Сьогодні в росії такого ми не бачимо: тут вони навіть переплюнули германський нацизм. Усі 14 ознак (виведені Умберто Еко, – ред.) у російської дійсності сьогодні присутні, – підкреслив Сергій Гуцалюк.
Необхідність цієї виставки зараз, через 1,5 року після початку вторгнення, він пояснює тим, які величезні фінансові можливості були у нинішньої російської влади. На Заході досі чути голоси, що Україні не потрібно допомагати. І те, що свого часу на Заході «проспали» путіна – навіть виховали його, якщо згадати пані Меркель та інших.
Щодо нас, то Одеса була об’єктом пропагандистського впливу, десь до 2014 року це було просто безконтрольна. Протидія гуманітарній та інформаційній агресії була справою окремих осіб та організацій, але не держави. Нам тут ставили пам’ятник Катерині ІІ – ми знаємо, за чиї гроші, – наголосив він.
Головний спеціаліст Південного міжрегіонального відділу УІНП Олександр Городілов є автором стенда про новомову і символіку рашизму.
Якщо ми згадаємо Оруелла, то у нього новомову використовують антидемократичні режими… Як країна, яка обороняється, ми усі розуміємо. Що таке сучасний фашизм, – рашизм. Але ми на жаль не завжди просто можемо все це сформулювати. Дана виставка – просто результат роботи групи вчених – соціологів, демографів, а не журналістів, які розглядали усі ці явища – «скрєпи» і таке інше, – говорить Олександр Городілов.
Спеціаліст каже, що йому просто «читати» ознаки рашизму: наприклад, наші прорахунки вони роздувають до вселенської проблеми, а про свої негаразди майже не говорять.
Відвідувачка Аліса Шевчук вважає, що 24 лютого 2022 кожна людина в Україні сама дізналася що таке рашизм.
Для мене рашизм це дуже просто: вони просто вбивають людей в нашій країні за те що вони за свою владу, свої права, і можуть висловлювати свої думки.
Можливо, через роки після війни ми зможемо сказати що є хороші руські – бо вони виїхали зі своєї країни, не підтримують свою владу, засуджують президента та не платять податки. Але зараз захищати їх на мою думку неправильно, – каже дівчина.
Раніше на USIonline.com —
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.