Проспект Миру та бульвар Міцкевича. Як прибрати з Одеси імена царів «фото»

Проспект Миру та бульвар Міцкевича. Як прибрати з Одеси імена царів

Одеський історик Тарас Гончарук у бібліотеці Грушевського продовжує читати свій курс освітніх лекцій на тему деколонізації одеських топонімів. Минулого разу йшлося про назви вулиць, і сьогодні вона була продовжена, але тепер до неї додалася тема не менш «гаряча» – пам»ятники.

 На лекції побував кореспондент Української Служби Інформації.

Лекцію про це сьогодні у бібліотеці Грушевського прочитав професор кафедри історії України ОНУ імені Мечнікова Тарас Гончарук. Послухати його можна було як в офлайні, так і приєднавшись у форматі зум-конференції.

Тема назв дуже актуальна для Одеси, адже як вчинити з імперськими маркерами у вигляді назв, скульптурних зображень, у світлі повномасштабної агресії задумалося багато городян. Як відомо, петиція про знесення пам’ятника «Батькам-засновникам Одеси» (відоміший як пам’ятник Катерині) набрала необхідну кількість голосів для розгляду президентом України.

Розглядаючи питання деколонізації, треба насамперед позбутися назв, пам’ятників, пам’ятних знаків, пов’язаних з одіозними колоніальними діячами. Тобто – російських царів і цариць, військових діячів, які в тому числі були задіяні у військових злочинах, – тих, що навіть тоді вважалися військовими злочинами. А також проповідників російської ідеології, – каже вчений у коментарі УСІ.

Тарас Гончарук

Тарас Гончарук зазначив, що сьогодні говорили, звісно насамперед про пам’ятник Катерині. І про Олександрівський проспект, його пропозицію – щоб проспекту повернули попередню назву, проспект Миру. Оскільки світ – те, що треба цінувати: ось парк Перемоги в Одесі є, а проспект Миру – було б непогано.

Говорили про Лідерсівський бульвар, біля якого є польське консульство. А цей Лідерс – людина, яка вважалася катом Варшавського повстання 1863 року. І на цю людину, власне, за звірства проти польського народу вчинив замах українець Андрій Потебня, брат відомого філолога Олександра Потебні. Незрозуміло, що робить бульвар із такою назвою у центрі сьогоднішньої Одеси, а тим більше біля польського консульства. Я б його перейменував на бульвар Міцкевича. Він пов’язаний з Одесою, і те, що в Одесі є маленька вулиця Міцкевича – явно не відповідає значенню цієї людини, і для Одеси в тому числі, – каже професор Гончарук.

Раніше на USIonline.com

Начнем с палачей: историк рассказал, от каких имен на карте Одессы нужно избавиться (фото, аудио)

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram, дивіться на Youtube.