Позбавлення Одеси від російських та імперських назв та увічнення сучасних героїв: в історико-топонімічній комісії розповіли про роботу (фото)
Після засідання топонімічної комісії одеської міськради, яке відбулося 11 січня, Комітет з питань місцевого самоврядування ВРУ звернувся до одеської мерії з проханням надати інформацію щодо ситуації, яка склалась в Одесі з перейменуванням вулиць на честь захисників. З цього приводу сьогодні, 16 січня, відбулася прес-конференція членів міської історико-топономічної комісії на тему «Перейменування топонімів Одеси: виклики часу».
На пресконференції, на який звітували про роботу з моменту початку великої війни члени комісії Степан Желясков – заступник начальника відділу використання документів, інформації та зовнішніх зв’язків Держархіву Одеської області, Олександр Бабич – історик, директор ГО «Суспільство та історична спадщина» та Андрій Дембицький — історик та краєзнавець, побували кореспонденти Української Служби Інформації.
За майже два роки топонімічна комісія провела 21 засідання. На сьогодні на розгляді комісії знаходиться 2 300 топонімічних об’єктів в Одесі, більш ніж 500 пропозицій щодо перейменування окремих топонімів було отримано.
Наразі рішення про перейменування 220 об’єктів вже прийнято, з них:
- 130 — на честь діячів,
- 47 — це зміни назв, які пов’язані з російськими топонімами (наприклад, вулиці Ростовська, Махачкалінська та інші),
- 22 об’єкти — це приведення топонімів до вимог українського законодавства (розв’язання проблем з надписами з точки зору філології).
Рішення щодо остаточного перейменування 131 топонімічному об’єкту повинні прийняти депутати міськради на найближчій сесії.
Всього, за майже 2 року, з початку війни, під перейменування в Одесі потрапили 350 об’єктів міської топоніміки.
Одеські вулиці та провулки планують перейменовувати на честь діячів культури та мистецтв, репресованих радянською владою, «праведників народів світу», героїв сучасної війни, а також давати назви національних меншин.
Розроблена ціла концепція перейменувань, тобто комплексний підхід, якій ми поступово виконуємо і намагаємося жорстко дотримуватися цієї програми. Тобто, не хаотично перейменовувати. І якщо це цікавить когось з одеситів, громадськості, з ветеранських організацій, на сайті міста буде викладено програму… Хотів би зауважити, що ми намагаємося відноситися до наших одеських історичних топонімів, як до нематеріальної культурної спадщини. Такі назви, як Дерибасівська, Пантелеймонівська, Успенська, Мала та Велика Арнаутські, Базарна, Старопортофранківська відомі далеко за межами Одеси, і навіть у світі. Не потрібно вимовляти назву міста, а тільки вулиці, і вже знають про що йдеться. Це скарб Одесі. Ці топоніми роблять Одесу неповторним містом з таким колоритом, який утворювався більш ніж два сторіччя, – наголосив Олександр Бабич.
Бабич стверджує, що всі старі назви вулиць є народними, а влада тільки офіційно закріплювала вигадані одеситами топоніми.
Раніше повідомлялося, що ветерани та родичі загиблих воїнів обурені рішенням одеської історико-топонімічної комісії щодо перейменування в Одесі шести вулиць на честь загиблих одеситів — Героїв України. Члени історико-топонімічній комісії підтримали одну, запропоновану ветеранською спільнотою, позицію із наданих, а імена ще трьох воїнів хочуть увічнити у назвах інших вулиць, а не тих, які пропонувались.
Члени комісії вважають, що є багато варіантів та способів увічнення полеглих за Україну Героїв, і це не обов’язково повинно бути перейменуванням вулиць.
На засіданні комісії 11 січня було затверджено дизайн пам’ятних табличок на будинках, які пов’язані з біографією Героїв цієї війни.
Меморіал 411 Батарея планують доповнити та перетворити вже з урахуванням контексту сучасної російсько-української війни. Було запропоновано створити робочу групу, яка спільно з фахівцями краєзнавчого музею та відділом культури обладміністрації займеться переформатуванням меморіалу під сучасні реалії. З цим пов’язані бажання топонімічної комісії перейменувати на честь Героїв сучасної війни вулиці й провулки навкруги меморіалу.
Одну з вулиць біля 411 Батареї комісія пропонувала перейменувати на честь одного з найкращих офіцерів Військово-морських сил, Героя України полковника Ігоря Бедзая, який загинув в травні 2022 року. Але ветеранська спільнота та військове командування з гаслом «Великим Героям – Великі вулиці» наполягають, щоб ім’я Бедзая увіковічити, перейменувавши на його честь проспект Гагаріна, тому члени історико-топонімічної комісії прийняли рішення це перейменування відтермінувати.
Комісія вважає, що через те, що на проспекті Гагаріна буде розташовано головний меморіал загиблим на війні, героям Небесної сотні та пам’ятний знак кримськотатарському народу, нова топонімічна назва проспекту повинна бути узагальнена, та пропонують перейменувати Гагаріна на проспект Нескорених. Але ця пропозиція громадськістю не підтримана, тому процес обговорень ще йде.
Головний меморіал, на якому будуть винесені призвища всіх загиблих на цій війні одеситів, при цьому там будуть не тільки військові, а й волонтери, медики, журналісти, цивільні люди, буде об’єднано єдиним комплексом навколо адміністрації. Умовно, це буде як Алея Слави у парку Шевченко, – повідомив Степан Желясков.
Історико-топонімічна комісія закликає одеситів подавати пропозиції, які будуть враховуватися при перейменуванні топонімів міста та надавати до обласного архіву інформацію та речі, пов’язані з загиблими на сучасній російсько-українській війні.
Одеса повинна була бути позбавлена від «советських», російських та імперських назв до 27 січня. Всі рішення щодо цього приймаються виключно на сесії міськради. Найближча чергова сесія, яка має відбутися на початку лютого, повинна затвердити великий пакет, який містить 131 об’єкт топоніміки, рішення по якому вже прийняті.